از بین بردن موهای زائد با لیزر

11

لیزر موهای زائد صورت و بدن یکی از محبوب‌ترین روش‌های زیبایی صورت و بدن در جهان است. بعد از تزریق‌های ضد چین‌وچروک پوستی، بیشترین مراجعه افراد به کلینیک‌های زیبایی برای انجام لیزر موهای زائد می‌باشد. در روش لیزر موهای زائد ، اشعه نور متمرکزشده به فولیکول‌های مو تابانده می‌شود، این نور توسط رنگ‌دانه داخل فولیکول مو جذب می‌شود و بدین ‌ترتیب فولیکول مو  در پرمویی در مردان و زنان  ، سوزانده می‌شود و از بین می‌رود.

در لیزر موهای بدن از دستگاه‌های لیزر متفاوتی استفاده می‌شود. این روش برای اولین بار تنها برای موهای تیره‌رنگ و پوست‌های رنگ روشن معرفی شد. با استفاده از تکنولوژی‌های جدید امروزه، به روشی ایمن می‌توان لیزر موهای زائد را برای پوست‌های تیره‌تر و موهای روشن‌تر نیز به کار برد. معمول‌ترین و پرکاربرد‌ترین دستگاه‌های مورداستفاده برای لیزر موهای زائد عبارت‌اند از: لیزر الکس ، لیزر diode، لیزر NDYAG و IPL.

نحوه عملکرد لیزر موهای زائد


نور لیزر هر چیزی که تیره‌رنگ باشد را گرم می‌کند و می‌سوزاند. با گرم کردن و سوزاندن موی تیره‌رنگ داخل فولیکول مو، خود فولیکول نیز آسیب می‌بیند و از بین می‌رود. هرکدام از موهای بدن ما دارای یک چرخه‌ی رشد و استراحت هستند. در یک زمان مشخص بیشتر موهای بدن ما در فاز استراحت هستند و تعداد کمی از آن‌ها در فاز رشد هستند. درصورتی‌که در هنگام لیزر مو زائد، فولیکول مو در فاز استراحت باشد، اشعه لیزر بر آن اثری ندارد. به همین دلیل است که برای از بین بردن تمامی ‌موها به چندین جلسه درمان با لیزر، با فواصل زمانی مشخص نیاز است. با هر جلسه رفع موهای زائد تعدادی از فولیکول‌های فعال مو سوزانده می‌شوند و بالاخره پس از مدتی تمامی‌ موها از بین می‌روند.

تکنیک مورداستفاده در لیزر موهای زائد زیر بغل بستگی به رنگ مو و رنگ پوست شما و میزان تفاوت این دو باهم دارد. هر چه قدر تفاوت رنگ پوست و مو باهم بیشتر باشد، فولیکول مو بیشتر گرم می‌شود درحالی‌که پوست همچنان سرد باقی می‌ماند.

به همین دلیل است که گفته می‌شود لیزر مو اندام تناسلی برای پوست‌های تیره‌رنگ ممکن است عوارضی ایجاد کند. خصوصاً پوست‌هایی که در معرض آفتاب یا به‌طور مصنوعی برنزه شده‌اند، در صورت استفاده از تکنیک غلط، ممکن است بر اثر لیزر آسیب ببینند.  هزینه لیزر موهای زاید قابل توجیه است، به‌خصوص زمانی که هزینه‌های صرف شده برای رفع موهای زائد با روش‌های دیگر از جمله تیغ زدن یا موم انداختن موردتوجه قرار گیرد. اگر شما به دنبال رفع موهای زائد در بیش از یک نقطه از بدن خود هستید، مبلغ هزینه از بین بردن موهای زائد با لیزر به نسبت کاهش پیدا می‌کند.

2

آیا لیزر موهای زائد برای من مناسب است؟


برای اغلب افراد جواب این سؤال مثبت است.

درصورتی‌که موهای شما سفید یا به رنگ خیلی روشن هستند روش لیزر موهای زائد بدن احتمالاً برای شما مناسب نیست و لازم است با متخصص زیبایی مشورت کنید تا موی شما را بررسی کند و به شما بگوید که آیا این روش برای شما مناسب هست یا خیر. به‌عنوان یک قانون کلی، بهترین نتایج لیزر موهای زائد زمانی ایجاد می‌شود که رنگ مو تیره و رنگ پوست روشن باشد. با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید می‌توان با توجه به رنگ مو و پوست فرد تنظیمات مربوط به اشعه لیزر را تغییر داد و به نحوی موهای زائد را لیزر کرد که دقیقاً مناسب شرایط پوست و موی هر فرد باشد و عوارض جانبی به همراه نداشته باشد؛ بنابراین می‌توان برای تمامی‌ رنگ پوست‌ها و رنگ موهای گوناگون عمل لیزر را انجام داد و به نتایج مثبت رسید.

از بین بردن موهای زائد معمولاً در نواحی زیر بغل، پاها، پشت لب، چانه، شکم، کمر، باسن و خط بیکینی ، صورت، گردن، سینه، دست‌ها و انگشت‌ها انجام می‌شود.

چرا روش لیزر را انتخاب کنم؟


چه به‌طور طبیعی موهای زائد بدن شما زیاد باشند و چه بر اثر مشکلی رشد آن‌ها زیاد شده باشد، روش لیزر موهای صورت و بدن می‌تواند به نحو مؤثری آن‌ها را برای همیشه از بین ببرد.

اغلب افراد برای از بین بردن کامل موهای بدن خود یک دوره درمان کامل با لیزر انجام می‌دهند. تمامی دستگاه‌های لیزر موهای زاید دارای تأییدیه از FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) هستند. در اغلب افراد بعد از لیزر موهای بیکینی ، برای چندین سال، دیگر موهای زائد رشد نمی‌کنند و در تعداد کمی از افراد ممکن است نیاز به انجام مجدد دوره‌ی درمانی باشد. تشخیص این موضوع که یک نفر برای از بین بردن کامل موهای خود به چند جلسه لیزر نیاز دارد تقریباً غیرممکن است. همان‌طور که قبلاً گفته شد لیزر موهای زائد بیشترین تأثیر را بر موهای تیره‌رنگ و پوست روشن دارد. البته با وجود تکنولوژی‌های جدید و ساخت انواع لیزر، انجام لیزر موهای زائد برای پوست‌هایی با رنگ تیره‌تر نیز امکان‌پذیر شده است.

مراقبت‌های قبل از لیزر موهای زائد


 • تا دو هفته قبل از لیزر موهای زائد از برنزه کردن پوست، اپیلاسیون کردن موها، لایه‌برداری شیمیایی یا تزریق کلاژن در زیر پوست خودداری کنید.
 • قبل و بعد از لیزر موهای زائد از مصرف ژل، کرم، دئودرانت، عطر و هر چیزی که ممکن است باعث حساسیت پوست شود، خودداری کنید.
 • برای عدم بروز خطر خونریزی، قبل از لیزر موهای زائد از مصرف آسپرین، داروهای ضدالتهاب و داروهای گیاهی خودداری کنید.

مراقبت‌های بعد از لیزر موهای زائد


 • در اغلب موارد بعد از لیزر موهای زائد پوست قرمز می‌شود و گاهی ممکن است کهیر بزند که این حالت بین ۱ تا هشت ساعت بعد از لیزر برطرف می‌شود.
 • گاهی اوقات پوست شخص خشک و پوسته‌پوسته می‌شود که یک واکنش طبیعی پوست است و حالتی موقتی است. در این موارد از کرم مرطوب‌کننده یا ژل آلوئه ورا یا لوسیونِ مخصوصِ بعد از آفتاب استفاده کنید.
 • درصورتی‌که عوارض غیرطبیعی در پوست شما ایجاد شد به پوست خود وازلین بزنید و با متخصص خود تماس بگیرید.
 • مطمئن شوید که قسمتی از پوست شما که لیزر شده است در معرض نور شدید آفتاب قرار نگیرد. بهترین کار این است که تا زمان پایان دوره‌ی درمانی خود، در معرض آفتاب قرار نگیرید اما درصورتی‌که ناچار به این کار شدید از کرم ضد آفتاب با پوشش کامل و عیار حفاظتی ۵۰ استفاده کنید.
 • افرادی که پوست آن‌ها در معرض آفتاب تیره شده است، لازم است سه روز قبل از تاریخ جلسه بعدی لیزر، به کلینیک مراجعه کنند تا متخصص زیبایی پوست، آن‌ها ارزیابی کند و بررسی کند که آیا می‌توان لیزر موهای زائد را طبق برنامه قبلی ادامه داد یا خیر.
 • به‌تمامی افراد توصیه می‌شود بعد از اتمام جلسه‌ی از بین بردن موهای زائد، تا جایی که امکان دارد در کلینیک بمانند تا پوست آن‌ها با کمپرس سرد، خنک شود.
 • شما می‌توانید برای سرد کردن پوست خود در مسیر کلینیک تا خانه، همراه خود کمپرس سرد بیاورید.

مواردی که باید بعد از لیزر موهای زائد انتظارش را داشته باشید، شامل موارد زیر می‌شود:

 • قرمزی و تورم فولیکول‌های مو که طبیعی است.
 • مقداری کمی احساس درد و ناراحتی که به‌سادگی با مصرف داروهای غیر تجویزی قابل‌کنترل است.
 • تجویز متخصص زیبایی به مالیدن داروی ضدعفونی‌کننده بعد از لیزر موهای زائد.
 • تجویز متخصص زیبایی برای قرار نگرفتن در معرض نور شدید آفتاب، حداقل برای مدت یک هفته بعد از لیزر موهای زائد.

مزایای لیزر موهای زائد


داشتن موهای زائد زیاد هم برای خانم‌ها و هم آقایان ناخوشایند است و از بین بردن این موها نیز به روش‌های معمول می‌تواند کار بسیار مشکلی باشد. لیزر موهای زائد روشی سریع، ساده و بدون درد برای از بین بردن دائمی موهای زائد است. مزایای دیگر این روش عبارت‌اند از:

 • لیزر موهای زائد تنها روش اثبات‌شده برای از بین بردن مؤثر و دائمی ‌موهای زائد صورت و بدن است.
 • لیزر موهای زائد برخلاف روش‌های دیگر، موهای زائد را به‌طور دائمی ‌از بین می‌برد. آمار نشان می‌دهد که بین ۶۰ تا ۹۵ درصد از موهایی که لیزر شده‌اند به‌طور دائمی از بین می‌روند.
 • لیزر، روشی مؤثر برای از بین بردن موهای زیرپوستی است و دیگر بر اثر رشد مو در زیر پوست جوش‌های قرمز و ریز پوستی نخواهید داشت.
 • ازآنجایی‌که اشعه لیزر از لایه خارجی پوست عبور می‌کند، می‌تواند موهای در حال رشد که هنوز از پوست خارج نشده‌اند را نیز از بین ببرد و جلوی رشد آن‌ها را بگیرد که این موضوع باعث نرم شدن و لطیف شدن هر چه بیشتر پوست شما می‌شود.
 • این روش در مقایسه با روش‌های دیگر مانند الکترولیز، بسیار سریع‌تر و ساده‌تر است و هیچ نیازی به ریکاوری ندارد و بلافاصله بعد از جلسه درمانی می‌توانید به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهید.
 • این روش بدون درد است و برای تمامی انواع رنگ پوست‌ها و موهای مختلف قابل‌استفاده است.
 • لیزر موهای زیر بغل همچنین برای رفع تیرگی زیر بغل نیز کاربرد دارد.

عوارض جانبی


عوارض لیزر موهای زائدبصورت احتمالی عبارت‌اند از:

 • درد
 • تاول پوستی
 • سوختگی
 • تغییر رنگ پوست و لکه شدن پوست
 • آسیب دیدن پوست و باقی ماندن جای زخم روی پوست