بیماری کهیر پوستی: علت و درمان‌های پزشکی و خانگی

بیماری کهیر پوستی که باعث قرمز شدن و تکه تکه شدن در سراسر پوست بدن می‌شود. کهیر به دلیل وجود یک ماده شیمیایی با نام هیستامین ایجاد می‌شود. این ماده باعث تشکیل لکه‌های قرمز بر روی سطح پوست می‌شود. کهیرها به صورت گروهی و معمولاً به رنگ قرمز در اندازه‌های مختلف روی پوست ظاهر می‌شوند. این بیماری معمولاً وقتی بروز می‌کند که شخص به یک چیز خاص حساسیت داشته باشد که آن چیز ممکن است یک داروی خاص، آجیل، تخم مرغ، انواع توت‌ها، گزش حشرات، ماهی ژله‌ای و... باشد. همچنین ممکن است بیماری کهیر به دلیل پوشیدن لباس‌های تنگ، قرار گرفتن در معرض آب و هوای شدید، به صورت ارثی و یا حتی به دلیل عرق کردن باشد. علائم شایع کهیر متورم شدن ناحیه آسیب‌دیده، احساس خارش پوست ، درد و مشکل داشتن در انجام فعالیت‌های معمولی است. با این حال کهیر می‌تواند در خانه و با داروهای طبیعی درمان شود. شما باید چگونگی درمان کهیر در خانه را یاد بگیرید.

چه چیزی باعث بیماری کهیر می‌شود؟


در برخی موارد علت بیماری کهیر به صورت صریح و آشکار است. برای مثال اگر کهیر در عرض چند دقیقه یا چند ساعت بعد از مصرف یک داروی جدید یا خوردن یک غذای جدید شروع شد، معمولاً دلیل آن مشخص است اما همیشه این طور نیست و کهیر درنتیجه‌ی حساسیت و آلرژی به آن دارو یا غذا نیست. با این حال در اکثریت قریب به اتفاق (بیش از ۸۰ درصد) از موارد کهیر مزمن، دلیل آن بلافاصله آشکار و مشخص نمی‌شود.

انواع عارضه‌ها مانند عفونت (ویروسی، باکتریایی، قارچی یا انگلی)، اختلالات خود ایمنی (که سیستم ایمنی بدن به جای دفاع از بدن در مقابل مهاجمان بیرونی با بافت و ارگان‌های بدن مبارزه می‌کند) و به ندرت حتی سرطان‌ها نیز ممکن است در ایجاد کهیر نقش داشته باشند. اگر زخم و جراحات بیشتر از ۲۴ ساعت باقی بمانند و یا علائم ته‌مانده‌ای روی پوست باقی بگذارند، این نشانه‌ها حاکی از التهاب عروق خونی کوچک است.

آیا کهیر خطرناک است؟


کهیر شدید باعث خارش و زشتی و از شکل افتادگی پوست می‌شود و این‌ عوامل منجر به بی‌خوابی، معیوب کردن عملکرد کودکان در مدرسه و ایجاد مشکل تمرکز روی کار برای بزرگ‌سالان می‌شود. بعضی اوقات کهیر با تورم قسمتی از بافت نرم بدن مانند پلک‌ها، لب‌ها و زبان همراه است. اگر تورم در گلو باشد منجر به اشکال در بلع و تنفس می‌شود و به اورژانس نیاز است. تورم در علم پزشکی به عنوان «تورم رگ (آنژیوادما)» شناخته شده است.

آیا نیازی به انجام آزمایش است؟


پزشکان متخصص آلرژی و ایمونولوژی آموزش‌های ویژه‌ای در تشخیص و درمان کهیر و تورم بافت بدن دیده‌اند. ارزیابی بیمار شامل پرسیدن شرح حال کامل وی، معاینه فیزیکی دقیق و انجام تست‌های آزمایشگاهی به منظور شناسایی علل احتمالی است. در برخی موارد ممکن است آزمایش آلرژی پوست مفید باشد. در بسیاری از موارد علل کهیر حتی بعد از تکمیل آزمایش‌ها مشخص نمی‌شود. با این حال این بدین معنی نیست که ما نمی‌توانیم در کنترل و درمان کهیر به شما کمک کنیم.

علائم کهیر


از نشانه‌های کهیر مناطق متورم روی پوست است که می‌تواند قرمز یا سفید و دارای اندازه متفاوت باشد. کهیرها بعضی اوقات به صورت تکی بروز می‌کنند و گاهی به صورت گروهی ظاهر می‌شوند. بیشتر اوقات کهیرها خود به خود محو می‌شوند اما بعضی وقت‌ها به مقدار زیادی فوران می‌کنند. خارش کهیر از مقدار خیلی کم تا بسیار شدید متغیر است.

چه زمانی باید توصیه‌های پزشکی را دنبال کنیم؟


شما باید توصیه‌های پزشکی را دنبال کنید اگر:

 • کهیر در بدن یک کودک زیر ۱۲ سال بروز کند؛
 • بیشتر از ۲۴ تا ۴۸ ساعت طول بکشد؛
 • کهیر مکرراً در بدن بروز کند (اگر فقط گاهی اوقات کهیر بروز کند مشکلی ندارد)؛
 • یک ناحیه بزرگی از بدن را پوشش دهد؛
 • کهیر به روش‌های درمانی پاسخ ندهد و خوب نشود؛
 • به فرد احساس بدحالی و ناخوشی دست دهد؛ یا تورم مشخصی در بدن وجود داشته باشد، به خصوص اگر صورت، چشم‌ها، لب‌ها و زبان کهیر بزند یا صدای نفس کشیدن همراه با خس خس باشد. در این مورد توصیه‌های پزشکی را پیگیری کنید.

درمان


در اغلب موارد، کهیر به هیچ نوع درمانی نیاز ندارد. شما می‌توانید برخی داروهای مختلف که از زمان‌های گذشته در درمان کهیر مؤثر بوده‌اند را مصرف کنید. به طور معمول شما فقط باید صبر کنید تا کهیر خود به خود خوب شود. تنها زمانی که کهیر در حال قطع راه‌های تنفس شماست، باید نگران شوید. اگر کهیرها در دهان یا اطراف گردن شما بود و نفس کشیدن را برایتان سخت کرد، در این صورت شما باید نزد پزشک بروید. علت این است که اگر کهیر بیش از این‌ها بزرگ شد، می‌تواند نفس کشیدن را برای شما غیرممکن کند.

30

اجتناب از محرک‌های شناخته شده

 • محرک‌ها: سعی در اجتناب از هرگونه علل شناخته شده یا مشکوک کهیر مهم است. (اگرچه اغلب تعیین علل کهیر حاد (کهیری که ساعت‌ها، روزها یا چند هفته طول بکشد) ممکن است، اما علل کهیر مزمن (که بیش از ۶ هفته طول می‌کشد و ممکن است برای ماه‌ها یا سال‌ها دوام بیاورد) اغلب ناشناخته است.
 • محدودیت رژیم غذایی: یک رژیم غذایی با محدودیت خیلی زیاد انتخاب نکنید مگر اینکه محرک بودن غذا تأیید شده باشد. حذف مواد غذایی مهم و موردنیاز باید تحت نظارت انجام شود.
 • سالیسیلات‌ها: سالیسیلات‌ها نه تنها در آسپیرین بلکه در میوه‌های خاص نیز پیدا می‌شوند. افزودنی‌های مواد غذایی مانند تارترازین و بنزوئیک (نمک‌ها و املاح) نیز محرک‌های نسبتاً شایع هستند. آسپیرین اغلب علائم کهیر را شدیدتر می‌کند.

قرص‌های خوراکی آنتی هیستامین

 • قرص‌های آنتی‌هیستامین: به طور معمول درمان اصلی برای کهیر قرص‌های آنتی هیستامین هستند. در بسیاری از افراد آنتی‌هیستامین‌ها می‌توانند خارش محل کهیر را کم و همچنین محل خارش را کنترل کنند. آنتی‌هیستامین‌های غیرمسکن ترجیح داده می‌شوند، زیرا آن‌ها مؤثرترند و عوارض جانبی کمتری دارند و معمولاً باعث خواب آلودگی نمی‌شوند.
 • آنتی هیستامین‌های مسکن: آنتی‌هیستامین‌های مسکن (نوعی که فرد را کسل و خواب‌آلود می‌کند) فقط وقتی باید استفاده شود که خارش شدید است و مصرف مسکن مفید خواهد بود؛ برای مثال در شب. این مهم است که شما از اثرات مسکن آگاه باشید و در هنگام رانندگی و کار با ماشین‌آلات این داروها را مصرف نکنید.
 • ترکیبی از آنتی هیستامین‌ها: گاهی اوقات ترکیبی از آنتی‌هیستامین‌ها بهتر از یک آنتی‌هیستامین تنها کار می‌کند.

مواد ضد خارش از پیش تهیه شده

استفاده از کرم‌ها و لوسیون‌های موضعی ضد خارش مانند لوسیون کالامین ممکن است علائم کهیر را تسکین دهد. در این مورد با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

داروهای مورداستفاده برای کهیر شدید

 • تزریق آنتی هیستامین: برخی اوقات برای درمان کهیر گسترده و شدید که پلک‌ها و لب‌ها را نیز دربرگرفته است، تزریق آنتی‌هیستامین نیاز است.
 • داروهای کورتیکواستروئید: این داروها نیز اغلب برای درمان موارد شدیدتر کهیر استفاده می‌شوند. قرص‌های خوراکی کورتیکواستروئید می‌تواند به کاهش تورم، خارش و قرمزی پوست کمک کند.
 • آدرنالین/اپی پن: در مواردی که کهیر شدید است و با آنافیلاکسی (یک واکنش آلرژیک تهدیدکننده حیات) همراه است، ممکن است به تزریق اضطراری آدرنالین نیاز شود. افرادی که مستعد ابتلا به آنافیلاکسی هستند باید در تمام اوقات یک اپی پن (دستگاهی که می‌تواند در شرایط اضطراری برای تزریق آدرنالین مورداستفاده قرار گیرد) با خود همراه داشته باشند.

درمان‌های خانگی برای کهیر

۱- برای خلاص شدن از خارش می‌توانید از لوسیون کالامین استفاده کنید. این لوسیون فوراً بدن شما را تسکین می‌دهد.

 1. احساس خارش با استفاده از شیر منیزی (مایع شیری رنگی که هیدروکسید منیزیم است و به عنوان ضد اسید و مُلین به کار می‌رود) نیز قابل درمان است.
 2. حمام گرفتن با آب گرم می‌تواند بدن شما را به مقدار زیادی تسکین دهد. در همان زمان اگر شما در آب محتوی کمی آرد ذرت و جوش شیرین قرار بگیرید و برای حداقل یک ساعت در آن غوطه‌ور باشد، نتیجه این کار شما را شگفت‌زده خواهد کرد.
 3. استفاده از روغن ویتامین E یا ژل آلوئه ورا در ناحیه آسیب دیده نیز مفید خواهد بود.
 4. تا می‌توانید و به مقدار زیادی ویتامین E و C مصرف کنید.
 5. انواع زیادی از چای‌ها وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را بنوشید و این چای‌ها ثابت کرده‌اند که تاثیر زیادی دارند؛ مانند چای گیاهی، گل ساعت، نعناع، سنبل کوهی و گل نپتون (علف گربه).
 6. استفاده از کمپرس آب سرد روی ناحیه آسیب‌دیده همیشه توصیه می‌شود.
 7. یک حمام طولانی با آب خیلی سرد و بعد از آن چند دقیقه زیر فن قرار گرفتن می‌تواند موجب تسکین زیادی شود.

درنظر گرفتن و انجام همه‌ی این درمان‌های خانگی می‌تواند به شما کمک کند تا خیلی سریع و آسان از دست کهیر راحت شوید.