تزریق بوتاکس: مزایا و کاربرد آن

متخصصان پوست با توجه به دلایل سیاهی دور چشم و تیرگی زیر و دور چشم برای رفع این مشکل کرم تجویز می‌کنند یا بهره‌گیری از درمان‌های ترکیبی را برای کاهش یا محو کردن آن پیشنهاد می‌دهند. لیزر درمانی یا لایه برداری با مواد شیمیایی در بعضی موارد مفید است. گودی که با ایجاد سایه، زیر چشم را سیاه نشان می‌دهد و چین وو چروک زیر چشم  با تزریق ژل پر و هم سطح ناحیه مجاور می‌شود.

 بوتاکس رفع چین و چروک جهت پیشانی، بین دو ابروها و گوشۀ چشم بکار می رود. سوالات زیادی در رابطه با اینکه بوتاکس چیست  پرسیده می شود ، در حقیقت این دارو شکل تخلیص و آماده شدۀ سم باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. این باکتری بی هوازی است و در محیط های در بسته مثل قوطی کنسرو رشد کرده و سم خطرناکی را تولید می کند. به همین دلیل توصیه می شود قبل از باز کردن درب قوطی آنرا به مدت ۱۵ دقیقه در آب جوش قرار دهید. در آزمایشگاه باکتری بوتولینیوم را تکثیر داده و سم آن را تخلیص کرده و برای مصارف پزشکی با دوزاژ مناسب آماده می کنند. نوع آرایشی سم بوتولینوم که به آن بوتاکس گفته می‌شود، یک فیلر پروتئینی خالص‌سازی شده و قابل تزریق است که سازمان غذا و داروی آمریکا آن برای از بین بردن خط خنده  و اخم تأیید کرده است.‌ این تزریق غیرجراحی ساده به‌طور معمول برای حذف یا کاهش موقت چین‌های پیشانی، درمان پف زیر چشم، رفع خط خنده، چروک‌های پنجه‌کلاغی نزدیک چشم و  چین‌های افقی گردن (گردنبند)  و درمان تعریق زیاد استفاده می‌شود. بوتاکس در انواع مختلفی از جمله بوتاکس ایرانی مصپورت، دیسپورت، زئومین و ... دارد.

بوتولینوم جلوی حرکت پالس‌های عصبی را گرفته و موقتاً عضلاتی که باعث ایجاد چروک می‌شوند را فلج می‌سازد و درعین‌حال به پوست، ظاهری صاف‌تر و شاداب‌تر می‌دهد. تحقیقات نشان داده که سم بوتولینوم نیز می‌تواند در کاهش تعریق زیاد ، تسکین سردردهای میگرنی، لیفت گردن، اسپاسم عضلات گردن و چشم مؤثر باشد.

اما هنگامی که سم خالص شده کلستریدیوم به عضلات تحت فشار و کشش تزریق می شود (در نظر بگیرید که درمان مؤثر است) برای شل کردن عضلات تحت کشش که سبب درد زیاد شده است و بهبود جریان خون در ناحیه مورد نظر، خیلی خوب پاسخ می دهد. بوتاکس به طور شیمیایی خالص می شود و شامل هیچ گونه باکتری واقعی نیست. در سال ۱۹۸۹ بوتاکس به وسیله ی FDA به عنوان درمان اختلال گرفتگی عضلات صورت تأیید شد. البته به طور رسمی استفاده از بوتاکس برای سردرد توسط FDA برای درمان سردرد تأیید نشده، ولی به هر حال مطالعات کلینیکی انجام شده به وسیله پزشکان  تأثیرا آن را در درمان سردرد خیلی از بیماران تأیید کرده است و ما دریافته ایم که در درمان خیلی از بیماران مؤثر است.

 کاندیدای مناسب برای بوتاکس


مردان و زنان جوان تا میانسال و افراد بین ۱۸ تا ۷۰ سال که مایلند موقتاً خطوط اخم و پیشانی یا چروک‌های پنجه‌کلاغی‌شان را رفع کنند و به جوانسازی پوست  بپردازند ، کاندیدهای خوبی برای درمان با بوتاکس  هستند.

0

بوتاکس برای مردان


قطعاً درمان آرایشی بوتاکس تنها برای خانم‌ها نیست. ممکن است خانم‌ها بیشتر در مورد ظاهرشان حرف بزنند، اما بی‌شک آقایان هم نسبت به ظاهرشان دغدغه دارند. مردی که برای ورزش به باشگاه می‌رود و به سرووضع و لباسش می‌رسد، نه‌تنها به‌ظاهر خود و خط خنده توجه دارد، بلکه تصویری که همین ظاهر از زندگی شخصی و کاری او ارائه می‌دهد نیز برایش مهم است.

درمان با بوتاکس چگونه انجام می‌شود؟


بوتاکس مستقیماً به عضله‌ای که باعث چروک‌های دینامیک از جمله چروک پیشانی می‌شود تزریق می‌گردد. چروک‌های دینامیک چروک‌های موقتی هستند که در هنگام انقباض عضله (که برای حرکاتی مثل خندیدن یا اخم کردن انجام می‌شود) ظاهر می‌شوند. نحوه تزریق بوتاکس به این صورت است که  از یک سوزن بسیار باریک برای تزریق استفاده می‌شود تا احساس ناراحتی بیمار به حداقل رسیده و تزریق مثل یک خراش کوچک به همراه کمی سوزش احساس شود. کل عمل حدوداً ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. ازآنجاکه این روش غیرجراحی است، به هیچ‌گونه استراحتی نیاز نیست و بیمار می‌تواند بعد از درمان مستقیماً به سرکار یا سایر فعالیت‌هایش برگردد. عموماً، تزریق بوتاکس می‌بایست هر سه تا چهار ماه تکرار شود. بهتر است افرادی که زیاد عرق می‌کنند نیز درمورد علت عرق کردن زیاد خود پیگیری لازم را داشته باشند. این افراد برای درمان عرق کردن زیاد می‌توانند از تزریق بوتاکس استفاده کنند و حتی تا دو سال از تعریق شدید راحت میشوند اما  مکانیسم عمل بوتاکس به این صورت است که تزریق مقادیر کم بوتاکس باعث بلوک موقت اعصاب محرک تعریق در محل میشود. افراد زیادی نیز خواهان انجام بوتاکس صورت  هستند. از بوتاکس برای رفع چروک دور لب و درمان لبخند لثه ای نیز می‌توان استفاده نمود.بهبودی حاصل از بوتاکس لبخند لثه ای موقتی بوده و درمان باید هر ۳ تا ۶ ماه یکبار تکرار شود. تعریق یا عرق کردن زیاد ، یک اختلال شایع است که می‌تواند استرس و ناراحتی بسياري را ايجاد كند. مشکلات زیر بغل معمولاً در اواخر نوجوانی آغاز می‌شود درحالی‌که تعريق كف دست‌ و پا اغلب زودتر (به‌طور ميانگين) در حدود ۱۳ سالگي آغاز می‌شود. در صورت عدم درمان، این مشکلات ممکن است در تمام طول زندگی فرد ادامه پيدا كند. عرق کردن شرم‌آور است. زیرا موجب ايجاد لكه بر روي لباس می‌شود، به روابط لطمه می‌زند، و کسب‌وکار و تعاملات اجتماعی را پيچيده می‌سازد. موارد شدید این عارضه می‌تواند پیامدهای عملی جدی به همراه داشته باشد، به‌طوری‌که افرادی که از آن رنج می‌برند، براي گرفتن خودكار در دست،  گرفتن فرمان خودرو و یا دست دادن دچار مشكل می‌شوند.

موارد قابل‌درمان با تزریق بوتاکس

صورت:

 • خطوط اخم
 • چروک صورت و چروک‌های پنجه‌کلاغی اطراف چشم
 • چین‌های پیشانی
 • شکل دادن به ابروها (با استفاده از تزریق بوتاکس می‌توان شکل ابروها را تغییر داده و ظاهر آن‌ها را خوشایندتر و زیباتر نمود).
 • بالا بردن (لیفت) ابروها
 • اصلاح عدم تقارن ابروها (بالا بردن ابرویی که پایین‌تر است و هم‌سطح کردن آن با ابروی بالاتر)
 • بالا بردن گوشه‌های دهان
 • از بین بردن چروک دور لب بالا و پایین
 • خطوط ماریونت (خطوط دهان به چانه) به کمک بوتاکس خط خنده
 • افزایش ارتفاع لب جهت اصلاح لبخند لثه‌ای که این روش درمان لبخند لثه ای واقعا موثر است.
 • صاف کردن پوست چانه (ناهمواری‌های پوست چانه و بزرگی بیش‌ازحد چال چانه)
 • بهبود ظاهر جای زخم‌های جدید و قدیمی صورت

گردن:

 • چین‌های افقی گردن (گردنبند)
 • خطوط عمودی گردن (گردن بوقلمونی) با هزینه لیفت گردن توسط بوتاکس می توان به رفع شلی و افتادگی صورت و یا گردن پرداخت .

سینه:

 • چروک وسط سینه (دکولته)

چه نتایجی را می‌توان انتظار داشت؟


تزریق بوتاکس نتایج قابل‌توجهی به همراه دارد که ظرف پنج تا هفت روز به‌طور کامل ظاهر می‌شوند و با توجه به اینکه قیمت تزریق بوتاکس نسبت به سایر اعمال زیبایی مناسب تر است، مورد استقبال قرار گرفته است . در آزمایش‌های بالینی، تقریباً ۹۰% از مردان و زنانی که از آن‌ها نظرسنجی شده بود بهبود خطوط ابرویشان را از «متوسط» تا «بهتر» ارزیابی کردند. در بسیاری از موارد، بوتاکس عملاً این خطوط را «پاک» کرده بود.

در درمان با بوتاکس لب ، بسته به‌شدت چروک‌ها و قدرت عضلات مورد درمان، برای اشخاص مختلف نتایج متفاوتی به دست می‌آید. نتایج درمان بوتاکس عموماً سه تا شش ماه دوام دارد، و پس‌ازاین مدت اکثر افراد به‌تدریج به حالت اولشان برمی‌گردند. جراحان زیبایی توصیه می‌کنند که تزریق بوتاکس هر سه تا چهار ماه یک‌بار تکرار شود. در بعضی بیماران، با تکرار درمان، تأثیر بوتاکس طولانی‌تر می‌شود.

1

دوره بهبودی چگونه است؟


تزریق بوتاکس، برخلاف جراحی، سریع، ساده و غیرتهاجمی بوده و دوره بهبودی یا نیاز به استراحت ندارد. در مراقبت بعد از بوتاکس  ، حداقل تا دوازده ساعت بعد از تزریق بوتاکس، از ماليدن يا ماساژ دادن ناحيه درمان خودداري كنيد. همچنین توصيه می‌شود كه به مدت سه تا چهار ساعت پس از تزريق بوتاكس از دراز كشيدن اجتناب كنيد. این كار از حرکت بوتاکس به ناحیه‌ای غير از ناحيه موردنظر ممانعت می‌کند.

آیا بوتاکس ایمن است؟


تاکنون بیش از یک میلیون نفر تزریق بوتاکس دریافت کرده‌اند. سال‌ها است که بوتاکس در جایگاه اول درمان‌های زیبایی غیرجراحی برای مردان و زنان قرار دارد.

عوارض تزریق بوتاکس در صورتی که توسط دکتر خوب تزریق بوتاکس انجام شود، به‌ندرت اتفاق می‌افتند؛ بااین‌حال شایع‌ترین موارد آن عبارت‌اند از:

 • سردرد
 • کبودی و بی‌حسی در محل تزریق
 • افتادگی موقت پلک (پتوز)
 • تهوع

مزایای بوتاکس برای کاهش چروک‌ها


جدا از اینکه بوتاکس واقعاً می‌تواند صورتتان را سال‌ها جوان‌تر کند، این روش مزایای دیگری دارد که باید آن‌ها را هم در نظر بگیرید:

 • هزینه: اولین مزیت درمان با بوتاکس هزینه آن است. اگرچه هزینه بوتاکس ، بسته به نوع مشکلی که اصلاح می‌شود، برای افراد مختلف متفاوت است، بااین‌حال ثابت‌شده که اغلب هزینه تزریق بوتاکس آن کمتر از نصف قیمت سایر روش‌ها است. در جلسه مشاوره معمولا هزینه لیفت گردن، صورت و ... با بوتاکس برای شما شرح داده خواهد شد.
 • زمان عمل: با تقبل هزینه بوتاکس صورت ، تزریق بوتاکس معمولاً ۱۰ تا ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و به بی‌حسی کمی نیاز داشته یا اصلاً به آن نیازی ندارد. بعضی از روش‌ها مثل لیفت صورت، معمولاً دو تا سه ساعت طول می‌کشند.
 • دوره بهبودی: برخلاف جراحی لیفت صورت که بهبودی از آن ۱ تا ۲ هفته طول می‌کشد، درمان با بوتاکس هیچ‌گونه دوره بهبودی ندارد.
 • کمترین عوارض جانبی: اگرچه برخی افراد بعد از درمان به مدت چند روز دچار عوارض بوتاکس دور چشم از جمله کبودی یا ورم می‌شوند، بااین‌حال اگر تزریق بوتاکس در محیط کلینیکی و توسط یک متخصص ماهر انجام شود، با تقبل قیمت بوتاکس احتمال بروز عوارض بوتاکس وجود نخواهد داشت.
 • موقتی بودن: برخلاف اعمال جراحی، نتایج بوتاکس بعد از چند ماه شروع به محو شدن می‌کنند. اگر از نتیجه بوتاکس خوشتان نیامد نیازی نیست کاری انجام دهید. اما در سایر روش‌های کاهش چروک، از بین بردن تغییرات حاصل از درمان، نیازمند جراحی‌های گران‌قیمت و زمان‌بر است، آن هم تنها در مواردی که رفع این تغییرات امکان‌پذیر باشد.
 • تأثیرات بعدی: حتی بعدازاینکه تأثیرات بوتاکس محو می‌شوند نیز اکثر افراد کاهش قابل‌توجهی را در چروک‌هایشان مشاهده می‌کنند.