تزریق ژل در چانه: نحوه و مزایا

حجم دار کردن چانه فرآیندی ظریف و غیرتهاجمی است، اما قادر است در اندازه، شکل و ظاهر چانه تغییرات بسیار خوبی ایجاد نماید. افزایش حجم چانه تحلیل رفته یا فرورفته، به ایجاد یک خط چانه زیباتر کمک خواهد کرد به طوری که توازن و نمای چهره به صورت چشمگیری ارتقا خواهد یافت.

برای افراد خاصی که نیاز به تغییرات جزئی در چانه تحلیل‌رفته خود دارند و یا کسانی که تمایل به جراحی پروتز چانه ندارند، می‌توانند از این روش غیر تهاجمی مانند تزریق ژل بهره ببرند. در این روش از یک ژل پرکننده موقت برای شکل‌دهی چانه استفاده می‌شود که نیاز به بستری شدن نیز نخواهد داشت و تغییرات قابل‌توجهی در ظاهر افراد ایجاد خواهد کرد.

از تزریق ژل تزریقی در نواحی مختلف صورت و بدن از جمله تزریق ژل سینه ، گونه، لب و ... بهره گرفته می شود.

تقویت چانه برای چه کسانی مناسب است؟


افرادی که دارای چانه کوچک و یا کشیده‌ای هستند، کاندیداهای خوبی برای ژل پرکننده یا عمل پروتز چانه می‌باشند. این روش در بیماران آسیایی رواج بیشتری دارد. حجیم کردن چانه کمک می‌کند تا ظاهر چانه مثلثی‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. تقبل هزینه پروتز چانه  باعث می شود ، تقویت برجستگی‌های فک و گونه انجام شود تا همانند جوان‌ها ظاهر صورت دوباره بازسازی شده و زیباتر گردد.

برخی از افراد هنگامی که لب پایین خود را به سمت بالا یا بیرون می‌کشند، پوستشان شبیه پوست پرتقال (برجستگی و فرورفتگی‌های متعدد) می‌شود. تزریق شل کننده‌های عضلانی یا  و تقبل هزینه تزریق ژل برای این بیماران نیز مفید است. با ایجاد یک ظاهر مثلثی، قسمت پایین صورت زیباتر و جوان‌تر به نظر خواهد رسید. با افزایش سن چانه کشیده‌تر می‌شود و ظاهری شبیه پوست پرتقال پیدا می‌کند. تزریق ژل‌های پرکننده و شل کننده‌های عضلانی، می‌توانند چانه را به حالت قبلی خود بازگردانند و یک ظاهر مثلثی و جوان به چانه دهند.

از چه محصولاتی برای حجیم کردن و برجسته‌سازی چانه استفاده می‌شود؟


معمولاً برای شکل‌دهی به چانه در صورت عدم تمایل به جراحی فک  از ژل‌های پرکننده استفاده می‌شود. آن‌ها در افرادی که چانه‌ای کوچک و یا کشیده‌ای دارند، تزریق شده و ظاهر چانه را برجسته و زیباتر می‌کنند. تزریق شل کننده‌های عضلانی نیز برای نرم کردن و بهبود ظاهر چانه استفاده می‌شوند. همان‌طور که سن افراد افزایش می‌یابد، عضله چانه (منتالیست) سخت‌تر شده و چانه را به سمت بالا می‌کشد، به طوری که چانه عقب‌تر می‌رود. تزریق شل کننده عضلانی به عضلات چانه کمک می‌کند تا چانه به موقعیت اصلی خود بازگردد.

چگونه برجسته کردن غیر تهاجمی چانه انجام می‌شود؟


در این روش غیر تهاجمی اندازه و موقعیت چانه با  تزریق ژل به چانه بهبود می‌یابد. (برخی از نام‌های تجاری این ژل‌ها عبارت‌اند از: Restylane، JUVEDERM، Perlane و Radiesse.). پزشک متخصص بهترین ژل تزریقی صورت را برای شما انتخاب خواهد کرد.

  با تزریق بوتاکس و ژل در مکان موردنظر، پزشک می‌تواند، اندازه، شکل و ناهنجاری‌های چانه را تغییر دهد. بوتاکس چانه با توجه به مشخصات کلی چهره افراد، به زیبا نظر رسیدن چانه کمک می کند. تزریق بوتاکس سریع و راحت است و بیمار نیازی به بستری شدن ندارد. از تزریق بوتاکس در درمان تعریق زیاد کف دست و زیر بغل میتوان استفاده نمود همچنین برای رفع چین و چروک دور چشم از تزریق بوتاکس استفاده می‌کنند. ماده بوتاکس یک صاف کننده موقت چین و چروک صورت (که به آنها خطوط اخم نیز گفته می شود) است که بین ابروها تشکیل می شود و می توان با استفاده از بوتاکس پیشانی ظاهر شما را ازخسته، ناراحت یا عصبانی بودن جدا کرد. به هر حال، اغلب از تزریق بوتاکس صورت برای رفع خطوط افقی پیشانی، خطوط پا کلاغی، لاغر شدن بعد از زایمان، خطوط ماریونت در گوشه های دهان، خطوط ایجاد شده بر روی لب های افرادی سیگاری و درمان افتادگی ابرو نیز استفاده می شود. با تقبل هزینه بوتاکس و بوتاکس صورت میتوانید زیبایی از دست رفته ی صورت خود را برگردانید. انجام مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس تاثیر زیادی در سرعت بخشیدن به روند بهبودی دارد.

در طول فرایند برجسته کردن چانه چه اتفاقاتی روی می‌دهد؟


برجسته کردن غیر تهاجمی چانه با تزریق چربی یا ژل ، به صورت سرپایی در مطب پزشک انجام می‌گیرد. این روش سریع و آسان است و معمولاً در عرض ۲۰ دقیقه به پایان می‌رسد. پزشک محل تزریق را از قبل مشخص کرده و تزریق ژل به چانه را توسط سوزن‌های نازک در ناحیه موردنظر تزریق می‌کند. برای اطمینان از راحتی بیمار از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود.

پس از تزریق ژل چه اتفاقی روی می‌دهد؟


ممکن است مقداری کبودی خفیف و تورم در ناحیه ظاهر شود که معمولاً چند روز پس از تزریق برطرف می‌شود. نیاز به درمان خاصی پس از تزریق برای رفع چین و چروک  وجود ندارد، هرچند مصرف محصولات ضد کبودی توصیه می‌گردد. در اغلب موارد می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را بلافاصله پس از تزریق ژل به صورت شروع نمایید.

مزایا و معایب


مانند هر عمل دیگری، ژل تزریقی چانه و تقویت فک، نقاط مثبت و منفی خود را دارد. ممکن است آنچه برای بیماری مهم است، برای شخص دیگر مهم تلقی نشود.

در زیر به طور خلاصه برخی از مزایا و معایب تزریق ژل به صورت را عنوان می‌کنیم:

  • فرآیند برگشت‌پذیر است: اگر شما از ژل JUVEDERM یا Restylane استفاده کنید، آنزیمی وجود دارد که ظرف چند ساعت، می‌تواند آن را حل کند. این کار آزادی عمل بیشتری به شما می‌دهد تا دوباره فرم موردنظرتان را تکرار نمایید یا گزینه‌های دیگری را مدنظر قرار دهید.
  • فرایندی موقتی است: صرف‌نظر از نوع ژل، معمولاً حدود شش ماه تا یک سال ژل باقی می‌ماند.
  • نیاز به بستری ندارد: این روش غیر تهاجمی است و مقداری کبودی و تورم بعد از تزریق به مدت یک هفته یا بیشتر به وجود خواهد آمد. بلافاصله بعد از تزریق، مقداری قرمزی در محل ظاهر می‌شود و ممکن است مقداری کبودی خفیف و تورم در ناحیه به وجود آید. البته میزان آن به‌ قدری نیست که نتوانید فردای تزریق به سر کار بروید.
  • فقط افزایش حجم می‌دهد: برخلاف بعضی از جراحی‌های معمول که دران سایز چانه یا فک کوچک می‌شود، درواقع تزریق ژل، حجم چانه را افزایش می‌دهد. هرچند که در بعضی از مواقع از طریق پر کردن حفره‌ها و یا ناهنجاری‌ها، می‌تواند سایز چانه را نیز کوچک‌تر نشان دهد.
  • کوتاه مدت، اثرات کمتر: در حالی که تزریق ژل چانه غیر تهاجمی است و به زیباسازی چانه کمک می‌کند ولی نیاز به نگهداری و تزریق مجدد دارد. با این حال بسیاری از افراد به دلیل ویژگی کوتاه مدت بودنش و تغییرات ملایمی که ایجاد می‌کند، آن را نسبت به جراحی‌های تهاجمی بیشتر ترجیح می‌دهند.
  • پاسخگوی همه مشکلات چانه نیست: همان‌طور که در بالا اشاره شد، این روش نمی‌تواند سایز و اندازه چانه را کوچک نماید. همچنین توانایی آن برای تغییر شکل‌های بسیار ظریف محدود است.
  • نارضایتی از نتیجه عمل: این‌یک واقعیت است، همیشه عمل جراحی نتیجه مطلوب ما را به دنبال نخواهد داشت. خوشبختانه، برای کسانی که می‌خواهند بدون نیاز به جراحی اضافی، ویژگی‌های مطلوب خود را به دست آورند، تزریق ژل در صورت گزینه‌ی مناسبی است.

چرا از پروتز برای افزایش حجم چانه استفاده نکنیم؟


پروتز چانه خطر ابتلا به عفونت را افزایش می‌دهد، ممکن است جای زخم باقی بماند و اگر نتیجه عمل چانه مطابق میل شما نباشد، به راحتی به شکل اول بر نخواهد گشت. تزریق ژل به دلیل برگشت‌پذیر بودن و خطر کم عفونت از محبوبیت بیشتری برخوردار است.

آیا افزایش حجم چانه دردناک است؟


تزریق شل کننده‌های عضلانی یا ژل‌های حجم دهند توسط سوزن‌های بسیار باریک انجام می‌شود. بنابراین کمترین ناراحتی را برای شما خواهد داشت. میزان کبودی و تورم آن نیز بسیار محدود است. عملاً استفاده از شل کنندگان عضلات تورمی ایجاد نمی‌کند، تورم و کبودی تزریق ژل هم ۲ الی ۳ روز بعد از تزریق برطرف می‌شود.

چه مدت افزایش حجم چانه پابرجا می‌ماند؟


تزریق ژل‌های پرکننده می‌تواند تا ۲ سال دوام بیاورد. امروزه با طول عمری که ژل‌ها پیدا کرده‌اند، نیازی نیست حتماً از پروتز چانه استفاده کنید و خطر عفونت یا جای زخم را کاهش می‌دهید.

آیا عوارض بالقوه‌ای وجود دارد؟


تزریق ژل‌های حجم دهنده و شل کننده‌های عضلانی بسیار ایمن هستند. خطر ابتلا به تورم و کبودی در ناحیه تزریق بسیار کم است. قیمت بوتاکس و تزریق چربی به چانه و تزریق ژل  با توجه به ناحیه مورد تزریق ، تعداد واحد مورد نیاز و مهارت پزشک برای هر فرد متفاوت است . هزینه بوتاکس  با توجه به نوع مواد تزریق شده ، ناحیه تزریق شده و تعداد واحد مورد نیاز برای هر فرد متفاوت می باشد .

معمولا هزینه تزریق فیلر شما بسته به منطقه‌ی مورد درمان و نوع و حجم آن متفاوت خواهد بود.