تعریق زیاد بدن (زیر بغل،کف دست وپا): علت و درمان پزشکی و خانگی

iStock_000018547652Small1-852x430_13866

عرق کردن زیاد بدن یا تعریق زیاد بدن روی زندگی میلیون‌ها انسان در سرتاسر دنیا تأثیر می‌گذارد.عرق کردن زیاد زیر بغل، یا عرق زیاد زیر بغل، می‌تواند منجر به ایجاد مشکل در لباس پوشیدن شود چرا که هیچ کس نمی‌خواهد آن لکه‌های عرق را که می‌توانند  باعث خجالت‌مان شوند، روی لباسش داشته باشد.

عرق کردن زیاد چیست؟


این مسئله عموماً نزدیک به بلوغ آغاز می‌شود. اگرچه به خودی خود یک بیماری نیست، باعث ایجاد شرمساری اجتماعی شدید برای بسیاری از افرادی که دچار عرق کردن زیاد بدن هستند می‌شود.

افراد اغلب به خاطر لکه‌های عرقی که روی لباس‌شان مشهود است شرمگین می‌شوند. آنها در می‌یابند که، به دلیل وجود لکه‌های موجی شکل عرق، تنها قادر به پوشیدن لباس‌های با رنگ‌های مشخص هستند. همچنین برای برخی افراد، بوی زننده همراه با تعریق مشکل‌ساز است. برخی دیگر مشکل شدید در هنگام سخنرانی عمومی یا زمانی که تحت استرس هستند را گزارش داده‌اند.

چه چیز باعث تعریق یا عرق کردن زیاد بدن می‌شود؟


این مسئله معمولاً یک مشکل موروثی است. ندرتاً، ممکن است در نتیجه عدم تعادل هورمونی ایجاد شود و و همیشه برای احتیاط آزمایش تیروئید انجام می‌شود تا اطمینان حاصل شود که هورمون تیروئید بیش از حد فعال نیست چرا که این امر می‌تواند علت تعریق زیاد بدن باشد.

درمان


درمان پزشکی

ضدعرق موضعی : اکثر بیماران مبتلا به سندرم بالینی دئودورانت‌ها و ضدعرق‌های موضعی متنوعی را امتحان می‌کنند، اما راه‌حل مناسبی نمی‌یابند، تا اینکه به طور روزانه از آلومینیوم کلراید ۱۰% یا ۲۰% (درای‌سول) استفاده می‌نمایند. این درمان‌ها می‌تواند برای موارد خفیف تا متوسط تعریق زیاد بدن بسیار مؤثر باشد.متأسفانه، خارش پوست در نتیجه استفاده از این ضدعرق‌ها بسیار شایع است و اغلب بیمار را مجبور به عدم ادامه استفاده از این درمان می‌کند.

یونتوفورزیس : شیرآبه یونتوفورزیس درمان بسیار مؤثری برای تعریق زیاد پالموپلانتار است اما در مورد تعریق زیاد زیر بغل بیشتر آزاردهنده و کمتر مؤثر است. در این روش، در این روش، اسفنج‌های مرطوب پیچیده دور الکترودهای فلزی به مدت ۲۰ دقیقه زیر بغل‌ها قرار داده شده، و یک جریان کم‌ولتاژ چند بار در هفته بر پوست اعمال می‌شود؛ این کار باعث سوزش می‌شود. عوارض جانبی این متد ناراحتی همراه با سوزش، خارش و سوزش پوست، از جمله قرمزی و تشکیل تاولچه است. استفاده نادرست از این روش ممکن است باعث سوختگی یونتوفورتیک در قسمت‌های کوچک آسیب‌دیده پوست شود.

داروهای فلج‌کننده سمپاتیک، ضد اضطراب، و آرام‌بخش : استعمال عوامل آنتی‌کولینرژیک و بلوک‌کننده‌های بتا می‌تواند در موارد خفیف تعریق زیاد بدن مفید باشد. برمید گلیکوپیرونیوم (روبینول)، آتروپین، پروپرانولول، و مقدار زیادی داروی ضداضطراب (به عنوان مثال، کلونوپین) و داروهای روان‌درمانی (به عنوان مثال، پروزاک)، با درجات مختلفی از موفقیت، در درمان این اختلال، استفاده شده است.

متاسفانه، تقریباً درخفیف ترین مورد تعریق، دوزهای دارویی مورد نیاز برای کنترل تعریق غیرطبیعی اغلب منجر به عوارض جانبی قابل توجهی، از جمله خواب آلودگی، خشکی دهان، اتساع مردمک، ترس از نور، تاری دید، آب سیاه حاد، اختلال ادرار، کاهش ترشحات نای، یبوست، گیجی، تهوع، استفراغ، سرگیجه، افزایش ضربان قلب، تپش قلب، و آریتمی می‌شود. بنابراین، بسیاری از بیماران مجبور به قطع این روش درمانی می‌شوند.

پرتو درمانی : رادیوتراپی موضعی با دوز پایین حداقل به طور موقت  تولید عرق موضعی را کاهش میدهد و به عنوان یک درمان عرق زیر بغل پیشنهاد شده است. ضعف بنیه پس از رادیوتراپی لایه غدد عرق زیر بغل مشاهده شده است. با این حال، عوارض جانبی بالقوه شدید رادیوتراپی که با تأخیر پدیدار می‌شوند منجر به عدم توصیه این روش به عنوان یک راه‌حل واقع‌گرایانه برای تعریق شده‌اند.

تزریق بوتاکس : سم بوتولینوم نوع A مانع از انتشار استیل کولین عصبی در محل اتصال عصبی‌ـ‌عضلانی و سلول‌های خودگردان عصبی کولینرژیک می‌شود؛ بنابراین ارتباط غدد عرق زیر بغل را با عصب‌شان قطع می‌کند.تزریق بوتاکس تبدیل به یک درمان کاملاً جاافتاده و در اغلب موارد مؤثرثر برای تعریق زیاد زیر بغل تبدیل شده است. اگرچه تزریق بوتاکس مؤثر است، به نظر می‌رسد موفقیتش کاملاً بستگی به تکنیک متخصص دارد (یعنی ممکن است تزریق‌ها توسط پزشکی انجام شوند و درمان اثر کند، اما در مورد پزشک دیگر این اتفاق نیفتد). اشکالات عمده این روش عبارتند از هزینه تزریق بوتاکس و  نیاز مکرر به انجام دوباره آن. هزینه بوتاکس می‌تواند در هر مکان، بسته به پزشک، محل مطب، واحدهای بوتاکس خریداری شده، سود مورد نظر، تبلیغات مداوم و غیره متفاوت باشد. قیمت بوتاکس در مطب بسیاری از پزشکان، بر اساس هزینه هر واحد بوتاکس خریداری شده محاسبه می‌شود. اما برای سایر پزشکان، قیمت تزریق بوتاکس بر اساس منطقه تزریق است. اگر درمان بوتاکس مؤثر واقع شود، فرقی ندارد که هزینه‌ی بوتاکس برحسب واحد و یا منطقه تزریق باشد. اما اگر می‌خواهید بدانید که دقیقاً چه مقدار باید برای درمان خود پرداخت کنید، لازم است که تعداد واحدهای بوتاکس در هر جلسه‌‌ی درمان و هزینه هر واحد را از پزشک خود بپرسید.

چون بخش عمده بوتاکس توسط ماهیچه‌های محل تزریق جذب می‌شود، و فقط مقادیر اندک آن وارد جریان خون می‌شود، هیچ عارضه سیستمیک مهمی بروز نمی‌یابد. بااین حال این عمل نیز مانند هر تزریق دیگری با قرمزی و تحریک ملایمی همراه است ولی نیاز به مراقبت بعد از بوتاکس نمیباشد و ظرف چند ساعت برطرف می‌شود.

برخی بیماران پس از تزریق دچار سر درد خفیف، حالت تهوع یا علائم سرماخوردگی می‌شوند که پس از ۲ یا ۳ روز تسکین می‌یابد. بیمار هنگام انجام عمل و ورود سوزن به بدن سوزش ملایمی را حس می‌کند که قابل چشمپوشی است و به محض اتمام درمان متوقف می‌شود.

درمان با جراحی : درمان تعریق زیاد زیر بغل با جراحی شامل برداشتن عضو انتهایی (آدنکتومی) یا قطع عصب سمپاتیک به ساختارهای خودگردان دارای عصب، از جمله غدد عرق است.

درمان‌های خانگی 

موارد زیر برخی از درمان‌های خانگی طبیعی برای تعریق یا عرق کردن زیاد بدن هستند. برخی از این درمان‌های خانگی از مواد تشکیل دهنده مشترکی استفاده می‌کنند که در خانه یافت می‌شوند و برخی دیگراز گیاهان دارویی خاصی استفاده می‌کنند که می‌توان به راحتی از برخی از فروشگاه‌های گیاهی خریداری نمود.

سرکه طبیعی : دو قاشق چای‌خوری سرکه را به دو قاشق چای‌خوری سرکه سیب خام افزوده و روزی سه بار با شکم خالی ،نیم ساعت پیش یا پس از غذا  میل کنید. همچنین می‌توانید یک توپک پنبه‌ای را در سرکه سیب یا سرکه سفید فرو برده و به زیر بغل خود بمالید تا از شر بوی زیر بغل خلاصی یابید. این روش یکی از درمان‌های خانگی بسیار مؤثر تعریق زیاد است.

آب گوجه فرنگی : به مدت حداقل یک هفته، روزی یک لیوان آب گوجه فرنگی تازه خانگی میل کنید. اگر پیشرفتی مشاهده کردید، می‌توانید این کار را چند روز دیگر به صورت هر روز یا یک روز در میان  ادامه دهید.

چای گیاهی : ثابت شده است که چای گیاهی یکی از درمان‌های خانگی بسیار خوب برای عرق کردن زیاد بدن است. به خصوص چای مریم گلی درمان مؤثری برای تعریق زیاد بدن است. مریم گلی را در آب داغ دم کرده و صبر کنید تا ولرم شود. هر روز از این چای بنوشید تا از شر عرق کردن کف دست رهایی یابید. مریم گلی حاوی ویتامین E و منیزیم است که به کاهش فعالیت غده عرق کمک کرده و در نتیجه تعریق زیر بغل را کاهش می‌دهد.

سیب زمینی : برش‌هایی از سیب زمینی آماده کرده و زیر بغل‌تان بمالید تا از عرق کردن زیاد رهایی یابید. این روش آسان‌ترین درمان خانگی تعریق زیاد بدن و در عین حال یکی از روش‌های بسیار مؤثر آن است.

درخت فندق سفید : این گیاه دارای خواص طبیعی بوده و به عنوان یک ضدعرق طبیعی برای صورت عمل می‌کند. این گیاه پوست را به آرامی خشک کرده و در ممانعت از عفونت مفید فایده است. شما حتی می‌توانید با دم‌کرده برگ‌های آن چای درست کنید.

رژیم غذایی ضدعرق :برای از بین بردن سمومی که باعث ایجاد بوی عرق می‌شوند، مقدار زیادی آب بنوشید. خوراکی‌های حاوی ویتامین E زیاد نیز در کاهش تعریق مؤثرند. بیشتر از خوراکی‌های طبیعی مثل غلات، ماهی و شیر استفاده کنید تا مصرف ویتامین‌های گروه B را در بدنتان افزایش داده باشید.

عصاره گندم : عصاره گندم یا آبی که از گیاه جوان گندم گرفته می‌شد درمان خانگی بسیار مؤثری برای رفع علت عرق کردن زیاد بدن است. این ماده در خنثی کردن اسیدها و سموم موجود در خوننان به بدن شما کمک می‌کند و منبع بسیار خوبی از پروتئین، ویتامین C، ویتامین B-12، فولیک اسید، و ویتامین B-6 است. یک لیوان عصاره گندم در روز می‌تواند در کاهش تعریق زیاد بدن مؤثر باشد.