حجیم و بزرگ کردن لب (به صورت طبیعی، پروتز، تزریق و جراحی)

داشتن لبی حجیم و برجسته اغلب نشانه‌ای از سلامت، زیبایی و جوانی افراد است. صرف نظر از اینکه لب‌های شما به‌صورت ارثی نازک بوده‌اند یا در اثر افزایش سن نازک شده‌اند، راه‌های بسیاری برای افزایش حجم آن‌ها وجود دارد. استفاده از مواد گیاهی و روش‌های خانگی تا حدی می‌توانند در زیبا کردن و برجسته‌ سازی لب‌ها به شما کمک کنند.پروتز تزریق ژل‌های طبیعی یا مصنوعی نیز می‌تواند لب‌های شما را برای چند ماهی حجیم نگه دارند. پروتز، کاشت ایمپلنت و سایر روش‌های جراحی نیز می‌تواند نتیجه طولانی‌تری برای شما فراهم کند. گزینه‌های دیگر شامل مواردی همچون: لیفت لب‌ها ( بالا کشیدن لب)، افزایش ناحیه قرمز لب و آرایش یا رنگ آمیزی دائمی لب می‌شود.  هر ساله هزاران نفر تحت عمل برجسته کردن لب قرار می‌گیرند، که از نتایج عمل بسیار راضی هستند.

مزایای افزایش حجم لب‌ها


مزایای بزرگ کردن لب به‌طور مستقیم به نظر و حس اعتمادبه‌نفس افراد بستگی دارد. لب‌های نازک و تحلیل رفته در اثر افزایش سن و یا نامتوازن، اگر تحت تزریق ژل لب و یا پروتز قرار بگیرند، ظاهرشان تغییر کرده و جلوه‌ای جوان و زیبا به چهره افراد می‌بخشند. به‌طور کلی تزریق ژل به لب و برجسته‌سازی و بزرگ کردن لب‌ ظاهر شما را جوان و زیبا می‌سازد و اگر به‌صورت طبیعی لب‌های شما نازک باشند، با ژل لب می‌توان آن‌ها را برجسته و زیبا نمود.

 چگونه فرآیند برجسته سازی لب‌ها انجام می‌شود؟


روش‌های بسیاری برای افزایش حجم لب‌ها وجود دارد. بسته به اهداف شما و دوره بهبودی، پزشک گزینه‌های مختلفی از جمله تزریق چربی در لب را پیشنهاد می‌کند. برای رسیدن به نتیجه مطلوب مد نظر شما ممکن است ترکیبی از روش‌های مختلف مانند تزریق ژل در لب استفاده شود.

تزریق چربی

در روش تزریق چربی به لب، چربی‌های بافت بدن شما از طریق لیپوساکشن از نواحی دیگر جمع آوری شده و مجدداً به لب‌ها تزریق می‌شود. برای به دست آوردن نتیجه مطلوب ممکن است چندین بار تزریق تکرار شود.

 تزریق ژل

ژل‌ها معمولاً از مواد طبیعی یا مصنوعی زیست سازگار ساخته می‌شوند و همانند چربی‌ها برای بزرگ کردن لب‌ به کار میروند . برای به دست آوردن نتیجه مطلوب معمولاً یک بار تزریق ژل در لب کافی است. به هر حال ممکن است نتیجه موقت بوده و برای حفظ حجم لب‌ها، تزریق‌های بعدی نیز نیاز باشد.

 روش جراحی از طریق پیوند پوست

یک روش دائمی دیگر برای برجسته کردن لب  وجود دارد که از طریق جراحی، لب‌ها به جلو کشیده می‌شوند. در این روش برش‌هایی در داخل دهان ایجاد می‌شود و از این طریق لب‌ها کشیده می‌شوند. در ادامه ممکن است مقداری چربی که از لایه‌های عمیق‌تر پوست گرفته شده برای افزایش حجم بیشتر به درون لب‌ها اضافه شود.

جراحی ناحیه قرمز لب‌ها

 در این روش برشی در امتداد مرز رنگی لب‌ها ایجاد می‌شود، قسمت خارجی پوست برش داده شده و بخش رنگی لب‌ها کشیده می‌شوند، در نتیجه مساحت ناحیه رنگی لب‌ها افزایش می‌یابد.

جراحی از طریق پروتز لب‌ها

پروتز لب می‌تواند از طریق برش کوچکی که در داخل گوشه دهان ایجاد می‌شود، وارد شود. پروتزهای طبیعی یا مصنوعی مختلفی در بازار وجود دارد. جراح در خصوص انتخاب بهترین گزینه با شما صحبت خواهد نمود. پروتز لب می تواند خطراتی نیز به همراه داشته باشد؛ برخی از عوارض پروتز لب عبارتند از عدم توانایی حرکت دادن لب‌ها، عفونت، جابجا شدن پروتز، بیرون‌زدگی پروتز و سفت شدن لب‌ها. بااینکه بیشتر پروتزهای لب دائمی هستند، می‌توان در صورت درخواست بیمار آن‌ها را به‌راحتی درآورد. بروز عفونت از عوارض پروتز لب پس از عمل است که می‌توان آن را درمان کرد.

جراحی از طریق لیفت یا کشیدن لب‌ها

در این روش پوست اضافه برداشته شده و لب افراد کشیده می‌شود. این روش برای کسانی که پوستی شل یا افتاده داشته یا از دهانی با شیب نامناسب برخوردارند، مناسب می‌باشد. برای افزایش لب بالا توسط عمل لب ، یک برش در زیر بینی ایجاد می‌شود و سپس پوست اضافی برداشته می‌شود تا لب به سمت بالا کشیده شود. همچنین از تکنیک لیفت لب‌ها می‌توان استفاده کرد تا دندان‌ها را نمایان‌تر نمود. برای افزایش حجم لب پایین، دو برش در کناره‌های پایین دهان ایجاد می‌شود، و پوست اضافی برداشته می‌شود. در این روش از بخیه‌های بسیار کوچکی استفاده می‌شود که ۴ الی ۵ روز بعد برداشته می‌شوند.

درمان‌های خانگی

لب خود را مسواک بزنید و لایه برداری کنید

پس از مسواک زدن دندان‌های خود، لب‌های خود را نیز به‌طور کامل مسواک بزنید. مالش مسواک خشک به‌آرامی بر روی لب‌ها، مزایای بسیاری دارد، همچنین ظاهر آن‌ها را نیز بهبود می‌بخشد. مسواک زدن نه تنها سلول‌های مرده پوست را برطرف می‌کند بلکه لب‌ها را نرم و صاف می‌کند. این کار باعث تحریک خون‌رسانی و افزایش گردش خون لب‌ها می‌شود. درنتیجه موجب برجسته کردن لب ها میگردد . در پی مسواک زدن، لب‌های شما نرم‌تر، برجسته‌تر و جذاب‌تر می‌شود.

استفاده از درمان‌های طبیعی

لب خود را با استفاده از روغن‌ها و مواد طبیعی برجسته کنید. همیشه با خود ترکیبی از رژلب و مواد ذکر شده داشته باشید و هر جا نیاز شد از آن استفاده نمایید.

اسانس دارچین

عصاره دارچین یکی از مواد تشکیل دهنده اصلی بسیاری از حجم دهنده‌های لب‌ها می‌باشد. دارچین مویرگ‌های لب‌ها را تحریک کرده و باعث افزایش جریان خون به درون لب‌ها می‌شود. درنتیجه لب‌ها حجیم‌تر به نظر رسیده و قرمزتر می‌شوند. یک قطره از آن را به رژلب یا برق لب خود اضافه کنید، هرگاه نیاز داشتید جذاب‌تر به نظر برسید از آن استفاده نمایید. کمی احساس سوزن سوزن شدن خفیف و یا احساس سوزش خواهید داشت که بعد از مدتی برطرف می‌شود. بس از آن لب‌های شما معطر، با طراوت و به‌طور طبیعی بزرگ‌تر خواهند شد.

اسانس نعناع

نعناع شبیه به روغن دارچین عمل می‌کند – گردش خون لب‌ها را بهبود بخشیده و خون بیشتری به سطح لب‌ها جذب می‌کند. این باعث می‌شود لب‌ها کمی متورم شده و در آن‌ها احساس خنکی ایجاد شود. یک یا دو قطره عرق نعناع را به یک قاشق چای‌خوری وازلین اضافه نمایید و آن را به‌عنوان نرم‌کننده لب خود، به‌طور منظم استفاده نمایید.

اسانس فلفل قرمز

۱ یا ۲ قطره اسانس فلفل قرمز را به نرم‌کننده لب خود اضافه کنید یا به‌صورت طبیعی در خانه براق کننده طبیعی خود را بسازید. ۱ قاشق غذا خوری روغن نارگیل را با یک سوم قاشق غذاخوری کره کاکائویی ذوب شده مخلوط نمایید، سپس ۲۰ قطره روغن بادام شیرین به آن اضافه کنید. ۲ قطره اسانس یا عصاره فلفل قرمز به آن اضافه نمایید. لب‌های شما به‌صورت طبیعی براق و برجسته خواهند شد.

به‌صورت منظم لب خود را ورزش دهید

برجسته کردن لب با ورزش از طریق انجام تمرینات زیر کمک خواهد کرد تا لب شما به‌صورت طبیعی بزرگ‌تر شود، بدون آنکه تحت عمل جراحی و یا درمان‌های شیمیایی قرار بگیرید.

سوت زدن

زنان و مردانی که سازهای بادی می‌نوازند، به‌طور طبیعی لب برجسته‌تر و بزرگ‌تری دارند، زیرا آن‌ها به‌طور منظم از عضلات لب خود استفاده می‌کنند. یک راه آسان برای به دست آوردن نتیجه مشابه آن است که ملودی‌های مورد علاقه خود را انتخاب کرده و هر روز برای ۳ تا ۵ دقیقه، به کمک سوت زدن آن‌ها را بنوازید. تا آنجایی که می‌توانید با صدای بلند سوت بزنید.

لبخند زدن

لب‌های خود را بسته نگه دارید و تا آنجایی کی می‌توانید لبخند زده و لب‌هایی خود را گسترش دهید. برای ۵ ثانیه لبخند خود را نگه دارید، سپس لب خود را جمع کرده و رو به جلو فشار دهید. تا آنجایی که ممکن است عضلات لب خود را منقبض نمایید. این تمرین برجسته سازی لب را ۲۰ بار تکرار کنید.

حرکت و چرخش لب‌ها

  • لب‌های خود را محکم به هم فشار دهید. و در همان حال تا آنجایی که می‌توانید آن‌ها را به سمت راست حرکت دهید. این کشش را ۵ ثانیه نگه دارید و سپس لب‌های خود را به سمت چپ حرکت دهید. این حرکت را ۱۵ بار تکرار کنید.
  • دهان خود را بسته نگه داشته و لب‌های خود را همانند حالت بوسه به سمت جلو بکشید. آن‌ها را به‌آرامی در جهت عقربه‌های ساعت ۲ بار بچرخانید، سپس همین حرکت را در جهت مخالف تکرار نمایید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار نمایید.

هزینه


برای اطلاع دقیق از هزینه درمان و هزینه پروتز لب باید با پزشک مشورت نمایید.