درمان ( از بین بردن و رفع) خط خنده و لبخند

a

آیا به خطوط ریزی که هنگام خنده در گوشه چشم‌ها و اطراف دهانتان ایجاد می‌شود توجه کرده‌اید؟ به این چروک‌های ریزی خط خنده گفته می‌شود. دیدن این خطوط برای هیچکس جالب نیست. این چروک‌های کوچک در نقاطی از صورت به وجود می‌آیند که عضلات آن‌ها در هنگام خنده منقبض می‌شوند. گاهی اوقات به خطوط اطراف چشم چروک‌های پنجه‌کلاغی گفته می‌شود، زیرا شبیه به جای پای پرندگان کوچک هستند. چرا ما دچار این چروک‌ها می‌شویم و چه کاری می‌توانیم برای رفع خط خنده انجام بدهیم؟

می‌خواهید جوان به نظر برسید اما خطوطی که در سرتاسر چهره‌تان وجود دارند اجازه چنین کاری را نمی‌دهند. خط لبخند ، چروک‌های عمیق، خطوط اخم (یا به هراسم دیگری که آن‌ها را بشناسید) سن‌تان را بالاتر نشان می‌دهند. خطوط خنده حاصل عوامل مختلفی هستند، از جمله قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب. اگر این خطوط باعث خجالتتان می‌شوند نگران نباشید، چون راه‌هایی برای  رفع خط لبخند و  صاف‌تر و جوان‌تر ساختن دوباره‌ی پوست صورتتان وجود دارد.

دلیل ایجاد خطوط خنده چیست؟


در جوانی، پوست ما صاف است و خاصیت ارتجاعی دارد. پوست را می‌کشیم و بعد از رهاسازی به راحتی به اندازه اولیه‌اش برمی‌گردد. این امر ناشی از وجود ترکیبی از کلاژن و الاستین است، دو ساختار بافتی که به پوست امکان می‌دهند تا بدون پاره شدن کشیده شود و همچنین از پوست و عضلات صورت پشتیبانی می‌کنند. با بالا رفتن سن پوست شروع به از دست دادن خاصیت ارتجاعی‌اش می‌کند و در برخی مناطق دچار افتادگی و چروک می‌شود. کلاژن و الاستین تخریب می‌شوند و فرورفتگی‌های کوچکی در سطح پوست ایجاد می‌شود. البته، راه‌هایی وجود دارد که می‌توانیم با آن‌ها ظاهر پوستمان را بهبود بخشیده و این نشانه‌های پیری را برای مدت طولانی‌تر پنهان کنیم.

همچنین، پیری به آرامی بر چهره تأثیر گذاشته و به شکل خطوط ریزی در اطراف چشم‌ها و ناحیه دهان نمایان می‌شود. این‌ها اولین نشانه‌های پیری هستند که بعد از ورود به دهه ۴۰ زندگی روی صورت ظاهر می‌شوند. البته، بسته به ژنتیک شخص، ممکن است این خطوط زودتر یا (با مراقبت‌های مناسب) دیرتر از این سن نمایان شوند. ژنتیک نقش بسیار مهمی در ظهور چروک دور لب دارد. اگر پدر یا مادرتان این نشانه‌های پیری را زود (قبل از ۴۰ سالگی) بروز داده باشند، ممکن است شما هم مستعد دچار شدن به چنین وضعیتی باشید. همچنین، اگر والدینتان جوانی‌شان را به مدت طولانی‌تر حفظ کرده باشند، ممکن است شما هم شانس به ارث بردن این ویژگی را داشته باشید. علی‌رغم تأثیرگذار بودن استعداد ژنتیک، رعایت یک سبک زندگی سالم و مراقبت مناسب از پوست می‌تواند باعث تأخیر در ظهور چروک‌ها و خطوط خنده شود.‌

درمان


کارهایی وجود دارد که می‌توانید با انجام آن‌ها در خانه خطوط و چروک چهره‌ و خط لبخند را کاهش دهید ، لایه‌برداری، مصرف ویتامین، خوردن میوه و استفاده از درمان‌های گیاهی موجب از بین بردن خط خنده و دیگر خطوط و چروک ها می گردد .

اعمال زیبایی و سایر روش‌های مدرن

• لایه‌بردارهای شیمیایی: اسید تری‌کلرواستیک و اسید سالسیلیک می‌توانند به عمق پوست نفوذ کنند. لایه‌بردارهای عمقی‌تر ، که باعث رفع بیشتر خطوط از جمله درمان خط لبخند می‌شوند دارای همین ترکیبات می‌باشند، اما باید به یاد داشته باشید، هر چه لایه‌برداری عمیق‌تر باشد، خطر ایجاد اسکار بیشتر است. تغییر رنگ پوست نیز می‌تواند جزء عوارض جانبی این مواد باشد.

• میکرودرم‌ابریژن: روش دیگر برای رفع خط لبخند، روش میکرودرم‌ابریژن است. در این روش از دستگاهی که حاوی کریستال‌های آلومینیوم و سیلیکا است برای صاف کردن سطح پوست استفاده می‌شود.‌ این درمان طی یک دوره پنج تا هفت جلسه‌ای انجام می‌شود. همچنین نوعی دستگاه میکرودرم‌ابریژن وجود دارد که می‌توانید آن را خریداری کرده و درمان رفع خط لبخند را در خانه انجام دهید. البته باید به خاطر داشت که نتیجه درمان به هیچ وجه مشابه درمانی که توسط یک متخصص انجام می‌شود نخواهد بود.

• درم‌ابریژن: درم‌ابریژن، نوع تخصصی‌تر روش قبلی برای درمان خط خنده  است. این روش یک فرایند جراحی واقعی است که با استفاده از بی‌حسی یا بیهوشی انجام می‌شود. در این روش، برای صاف کردن سطح پوست از یک ابزار چرخان استفاده می‌شود. تأثیر درمان به پزشک، و خصوصاً تجربه و مهارت او در انجام این درمان بستگی دارد.

• لیزر: استفاده از لیزر یکی دیگر از تکنیک‌های مدرن برای ازبین بردن خط خنده است. پاکسازی با لیزر تا حد زیادی مثل درم‌ابریژن است، البته با این تفاوت که دقت و یکنواختی لیزر بیشتر است. وقتی لیزر چند بار از روی پوست عبور داده شد، پوست تحریک می‌شود تا به طور طبیعی کلاژن تولید کند این روش در درمان خط خنده موثر میباشد .

• بوتاکس: برای از بین بردن خط لبخند علاوه بر انواع جراحی پلاستیک مانند لیفت ابروها و لیفت صورت می‌توان از تزریق بوتاکس (سم بوتولینوم) که باعث فلج شدن عضلات تولیدکننده خطوط ناخواسته در چهره می‌شود هم استفاده کرد ، تزریق ژل خط خنده نیز می تواند خط خنده را پر نماید . مهمترین کاربرد ژل در پوست پر کردن چین ها وچاله  های عمیق در پوست است مثلا با تزریق ژل ، خطوط خنده یا خطوط عمیق در ناحیه اخم و گاها چین های عمیق در اطراف چشم و برای گونه گذاری خصوصا خانم هایی که دچار لاغری صورت هستند یا صورت نسبت به بدن لاغر تر است و ناحیه گونه و طرفین صورت انها لاغرتروگودتراست.

با تزریق چربی در ناحیه مورد نظر میتوان حجم از دست رفته را بازگرذاند ، این روش شامل برداشت چربی از نقطه ای از بدن و انتقال آن به مناطقی است که دچار کاهش حجم شده است . بالا رفتن سن موجب تحلیل رفتن چربی‌های زیرپوستی و افتادگی و شل‌شدن پوست بدن می‌شود. در واقع شل‌شدن و افتادگی پوست، نتیجه‌ی از دست رفتن بافت چربی در زیر پوست است. در روش تزریق چربی به صورت، از چربی‌های بدن خود بیمار برای برطرف کردن این مشکل استفاده می‌شود. این کار موجب می‌شود که خطر واکنش نشان دادن بدن به ماده‌ی تزریق شده، وجود نداشته باشد. معمولا اغلب بیماران در بدن خود، چربی مورد نیاز برای استخراج به منظور انجام تزریق چربی را دارند. تزریق چربی صورت درد و ناراحتی بسیار کم و ناچیزی دارد ، هزینه تزریق چربی با توجه به ناحیه مورد تزریق و مقدار چربی در هر فرد متفاوت بوده و در آینده، امکان تکرار این عمل برای بیمار نیز وجود دارد.

میوه‌ها و درمان‌های گیاهی

• شما می‌توانید از ژل تازه آلوئه‌ورا که از برگ این گیاه تهیه می‌شود برای از بین بردن خط لبخند استفاده کنید. برای تهیه این ژل یک برگ این گیاه را از پایه قطع کرده، آن را از طول باز کنید و ژل را با یک قاشق از برگ خارج کنید. تلاش کنید ژل را بدون شکستن پوسته سبز استخراج کرده و سپس روی پوستتان بمالید. آلوئه‌ورا حاوی اسید مالیک است که به سلامت پوست و ازبین بردن خط لبخند کمک می‌کند.

• آووکادو مرطوب کننده است. این گیاه همچنین حاوی ویتامین E است، که آنتی‌اکسیدان بوده و به محافظت از پوست در برابر آفتاب کمک می‌کند. گوشت میوه آووکادو را به آرامی له کرده، روی صورتتان بمالید و ۲۰ دقیقه صبر کرده و سپس آن را پاک کنید.

• پاپایا علاوه بر کمک به سفید شدن پوست به از بین بردن خط خنده و دیگر خطوط در صورت نیز کمک می‌کند. شما می‌توانید از آن درست مثل آووکادو برای پوست صورتتان استفاده کنید. همچنین می‌توانید جو دوسر پرک شده را با آن مخلوط کرده و از آن برای لایه‌برداری پوستتان استفاده کنید.

• استفاده از مخلوط یک موز رسیده با عسل نیز یکی دیگر از راه‌های مؤثر برای رفع خط لبخند است. مخلوط را روی صورتتان مالیده و بگذارید حدود ۱۰ دقیقه بماند. این مخلوط با چنان سرعتی پوستتان را محکم می‌کند که می‌توانید آن را احساس کنید. بازیگران سینما هم با گذاشتن این مخلوط در سینه‌بندهای خود از آن برای بالا آوردن سینه‌هایشان استفاده می‌کنند.

تکنیک‌های مدرن از بین بردن خط خنده ، معمولاً گران بوده و همچنین برای حفظ نتایج درمان به مصرف داروها و صرف زمان زیادی نیاز دارند. به علاوه، آن‌ها می‌توانند عوارض جانبی، دردناک، ناراحت کننده یا طولانی مدتی داشته باشند. با این حال، مادامیکه دقیقاً مطابق توصیه‌های پزشکتان عمل کنید می‌توانید به پوست بی‌عیب و نقصی که خواهانش هستید دست بیابید.

ز

پیشگیری


موارد زیادی وجود دارد که رعایت و انجام آن‌ها به کاهش و پیشگیری از شکل‌گیری خط خنده کمک می‌کند. ابتدایی‌ترین موارد را یاد بگیرید، زیرا همین موارد ساده به شما کمک زیادی در خلاصی از خطوط خنده‌تان خواهند کرد.

• تغذیه: میوه و سبزیجات فراوانی مصرف کنید. زیرا این دو گروه حاوی آنتی‌اکسیدان بوده و به عنوان مرطوب کننده‌های طبیعی برای پوستتان عمل می‌کنند. شما می‌توانید آن‌ها را میل کرده یا روی پوستتان بمالید. همچنین، مقدار زیادی آب بنوشید و از مصرف بیش از اندازه شکر خودداری کنید. اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶، برای سلامت پوست ضروری هستند. از زیاده‌روی در مصرف الکل و کشیدن سیگار خودداری کنید، چون این دو عادت باعث از دست رفتن آب بدنتان می‌شوند.

• محافظت: از کرم‌های ضدآفتاب استفاده کنید، خصوصاً در کنار دریا، که گاهی اوقات گرما در آن بیش از اندازه زیاد است. برای محافظت از چشم‌هایتان و جلوگیری از ایجاد چروک در اطراف ‌آن‌ها عینک آفتابی بزنید. همچنین، برای محافظت از پیشانی‌تان در برابر آفتاب کلاه بپوشید. گرمای شدید می‌تواند با از بین بردن رطوبت پوست باعث افزایش خشکی و در نهایت سرعت بخشیدن به پیری پوست شود.‌

• اجتناب از استرس و افسردگی: وقتی را به ریلکس کردن اختصاص دهید. استرس می‌تواند افتادگی پوست را افزایش دهد. همچنین، از ته دل بخندید و خوشحال باشید. به طور مرتب ورزش کنید چون فعالیت فیزیکی به گردش خون کمک کرده و باعث برگشتن رطوبت به کل بدنتان می‌شود.

این راهنمایی بسیار ساده را نادیده نگیرید: با یک متخصص پوست مشورت کنید.‌ از پرسیدن واهمه‌ای نداشته باشید، چون این متخصصان در جایگاهی قرار دارند که می‌توانند پاسخ‌های صحیحی به شما بدهند. رعایت این مورد و همچنین تاکتیک‌هایی که قبل از آن گفته شد، به شما کمک خواهند کرد تا صورتی بدون چروک با پوستی بدون نقص داشته باشید.