درمان افتادگی(شل شدن) پوست: جراحی و خانگی

pic_04-491x296

آیا نگران افتادگی پوستتان هستید؟ آیا از افتادگی پوست گردن یا صورتتان رنج می‌برید؟ آیا بعد از کاهش وزن پوستتان شل شده است؟ همه می‌دانیم، که به مرور زمان پوست بدن پیر شده و هر کسی در نهایت دچار افتادگی پوست صورت، گردن و بازوها می‌شود. با این حال، چیزی که بسیاری از افراد را غافلگیر می‌کند این است که این تغییرات به شکلی نامحسوس رخ می‌دهند. آن‌ها به خودشان که نگاه می‌کنند با خود می‌گویند، چقدر بانشاط و جوان به نظر می‌رسند، اما به یک چشم به هم زدن متوجه می‌شوند که پوست گردن یا پلک‌هایشان دچار افتادگی شده است. البته، خبر خوش این است که افتادگی پوست مشکل بی‌علاجی نیست و گزینه‌های درمانی بسیاری برای رفع افتادگی پوست و نشانه‌های پیری، وجود دارد.

دلایل افتادگی پوست


به عقیده اکثر پزشکان برای درمان پیری پوست ابتدا باید دلیل واقعی این مشکل شناسایی شود. چهار دلیل اصلی برای علت افتادگی پوست وجود دارد:

پیری: با بالا رفتن سن، بدن توانایی خود در تولید الاستین و کلاژن که پروتئین‌های لازم برای حفظ خاصیت ارتجاعی پوست و جوان ماندن آن هستند را از دست می‌دهد.

لاغر شدن صورت: با بالا رفتن سن، صورت بخشی از حجم خود را از دست می‌دهد که این ناشی از تحلیل رفتن بافت‌های چربی آن است. بسته‌های چربی که گونه و سایر بخش‌های صورت را برجسته و جوان نگه می‌دارند به تدریج شل شده و دیگر نمی‌توانند به عنوان تکیه‌گاهی برای پوست عمل کنند. تأثیر این وضعیت بر ظاهر شخص، مثل این است که او وزن زیادی را از دست داده باشد.

قرار گرفتن در معرض آفتاب: نور آفتاب الاستین و کلاژن موجود در پوست را شکسته و تجزیه می‌کند و می‌تواند باعث ایجاد چروک‌های زود هنگام و شل شدن پوست صورت و گردن بشود.

وراثت: گاهی اوقات افتادگی پوست گردن ناشی از وراثت است (نه به خاطر نحوه مراقبت از پوست یا مراقبت نکردن از آن). اگر می‌دانید که مستعد افتادگی پوست هستید، باید اقدامات پیشگیرانه را در سنین پایین‌تر شروع کنید تا بتوانید از پوستتان در برابر فرایند پیری محافظت کنید.

درمان‌ها


درمان‌های پزشکی

پس از شناسایی دلیل افتادگی پوست، می‌بایست برای درمان برنامه‌ریزی شود. این برنامه درمانی شامل مشاوره با متخصص پوست یا متخصص مراقبت‌های پوستی جهت یافتن بهترین روش درمان نیز می‌شود. برخی از پرکاربردترین درمان‌های پزشکی موجود برای مقابله با افتادگی پوست عبارتند از:

جراحی: از آنجا که در طول زمان مقداری از حجم زیر پوست از دست می‌رود، ضروری است که پوست اضافی برداشته شده و عضلات نیز جابجا شده و در بهترین وضعیت ممکن قرار داده شوند. اگرچه جراحی می‌تواند ظاهر پوست را، خصوصاً با رفع افتادگی پوست بعد از کاهش وزن، تا حد زیادی بهبود دهد، در اکثر موارد برای بهبود وضعیت کلی پوست به درمان‌های تکمیلی نیاز است.

درمان‌ با مادون قرمز یا لیزر: این روش‌ها با فرستادن گرما به عمق لایه‌های زیرین پوست، آن‌ها را برای تولید کلاژن تحریک کرده و باعث سفت شدن باندهای فیبری متصل کننده بافت پوست به بافت‌های زیرین می‌شوند.

کرم‌ها و سرم‌های ضدچروک: با شروع شل شدن پوست، حفره‌های پوست کشیده می‌شوند، که این در بسیاری از بیمارانی که از این مشکل رنج می‌برند باعث بزرگ شدن این حفره‌ها می‌شود. برخی از بیماران برای مقابله با بزرگ شدن حفره‌های پوست از کرم‌های حاوی رتینول یا اسید هیالورونیک جهت درمان افتادگی پوست استفاده می‌کنند.

تزریق ژل‌های پوستی: این ژل‌ها، به شکل توده‌های سبک و انعطاف‌‌پذیری در زیر پوست قرار می‌گیرند. آن‌ها، با استفاده از کلاژن یا سایر مواد، ناحیه‌هایی از پوست که زمانی زیر آن‌ها بافت‌های چربی وجود داشت را دوباره برجسته می‌کنند. تزریق ژل بیش از همه برای ناحیه‌هایی مثل خطوط خنده یا استخوان‌های گونه‌های مؤثر است، زیرا در آن‌ها می‌توانند در این نواحی کاری کنند که غبغب یا افتادگی پوست اطراف چشم‌ها کمتر دیده شود.

هایفوتراپی: یک روش غیرجراحی برای لیفت پوست است. در این روش انرژی اولتراسوند متمرکز به لایه‌های عمیق پوست و عضلات ارسال می‌شود. هایفوتراپی، محرک تولید کلاژن و الاستین جدید در عمق پوست بوده و تنها روش غیرجراحی است که سازمان غذا و داروی آمریکا آن را برای لیفت پوست گردن، زیر چانه و روی ابروها مجاز دانسته است. این روش با تأثیر بر بافت‌های داخلی پوست را بالا برده و افتادگی آن را درمان می‌کند. بعد از درمان با هایفوتراپی به هیچگونه استراحتی نیاز نیست.
مقدار درمانی که بر روی شما انجام می‌شود به نظر خودتان بستگی دارد، اما برای اطمینان از گرفتن تصمیم درست، باید ابتدا در مورد تمامی گزینه‌های موجود تحقیق کنید. همچنین، در مورد این گزینه‌ها با یک متخصص مراقبت‌های پوستی مشورت کرده و توانایی مالی‌تان برای پوشش هزینه‌های درمان افتادگی پوست صورت را نیز بسنجید.

درمان‌های خانگی

• ژل یک برگ آلوئه‌را را بیرون بکشید و آن را با یک حرکت دایره‌ای آرام روی ناحیه‌ای که پوست شلی دارد بمالید. برای درمان سریع شل شدگی پوست، این کار را هفته‌ای یک بار انجام دهید.

• قسمت داخلی دو انجیر را بیرون آورده و کاملاً با آب یک لیموی ترش مخلوط کنید تا یک خمیر بدست بیاید. قبل از خواب خمیر را روی ناحیه‌ای که مشکل دارد مالیده و بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد بشویید.

• یک قاشق غذاخوری عسل را با یک سفیده تخم‌مرغ مخلوط کنید و آن را با حرکت دایره‌ای روی دست‌ها و پاهایتان بمالید و بعد از ۲۰ دقیقه با آب سرد آن را بشویید.

• نیم فنجان آب سیب را با آب نصف یک خربزه مخلوط کنید و برای درمان شلی پوست به آرامی ناحیه‌ای که پوست شلی دارد را با آن ماساژ دهید.

• یک خربزه کوچک را قطعه قطعه کرده و در یک مخلوط‌کن بریزید. نیم فنجان آب و آب یک لیموی ترش را به آن افزوده و اجازه دهید خوب مخلوط شوند. یک گاز را به مخلوط بدست آمده آغشته کرده و آن را دوره ناحیه دارای مشکل بپیچانید.

• دو قاشق غذاخوری تخم کتان را آسیاب کرده و آن را با چهار قاشق آب داغ مخلوط کنید تا یک خمیر بدست آید. دو قطره عصاره سرو به آن اضافه کنید و مخلوط بدست آمده را روی یک تکه پارچه بمالید. پارچه را تا کنید و با آن روی ناحیه مورد نظر را بپوشانید. برای ساده‌تر شدن فرایند و جلوگیری از کثیف شدن لباس‌هایتان دور پارچه یک پلاستیک بپیچانید. این کار را هفته‌ای دو بار انجام دهید.

• یک مشت جلبک دریایی کونبو را به مدت سه ساعت در یک لیوان آب بخیسانید و آن را با یک حرکت دایره‌ای آرام روی نواحی مشکل‌دارِ پا بمالید.