درمان زگیل: درمان پزشکی و گیاهی

dd

زگیل یک ضایعه پوستی قابل توجه است. رشد زگیل قابل کنترل نمی‌باشد بدین معنا که  ممکن است  به‌طور ناگهانی ناپدید شود و یا به موثرترین روش‌های درمان پاسخ ندهد. بنابراین، صحبت در مورد بهترین شیوه‌های از بین بردن ضروری به نظر می‌رسد.

علل


زگیل توسط اچ.پی.وی (ویروس پاپیلومای انسانی) ایجاد می‌شود و بنابراین مسری است. انواع متعددی از زگیل‌های اچ.پی.وی وجود دارند. شناسایی و حذف سریع آن‌ها ضروری است زیرا ویروس اچ.پی.وی می تواند منجر به بروز  بسیاری از مشکلات سلامتی گردد. این ویروس به داخل سلول‌ها نفوذ کرده و موجب تغییر DNA می‌شود. همچنین روند تقسیم سلولی را افزایش می‌دهد و موجب می‌شود که سلول‌ها به سرعت تکثیر شوند.

این ویروس می تواند از طریق دست دادن، لمس کردن، تماس جنسی، بوسیدن، از مادر به فرزند متولد نشده، و همچنین از طریق ضایعات پوستی منتقل شود. امکان ابتلا به این ویروس در حمام‌های خانگی یا استخرها وجود دارد. خشکی یا رطوبت بیش از حد پوست و فقدان جریان خون مویرگی موجب نفوذ ویروس به بدن می‌شود. پیدایش زگیل در دست‌ها نیز می تواند ناشی از جویدن ناخن‌ها باشد. عفونت به راحتی می‌تواند به لایه پوست آسیب‌دیده نفوذ کند. ضایعات پوستی ایجاد شده در حین اصلاح، اپیلاسیون، لایه برداری نیز می‌تواند به زگیل تبدیل شود. اگر سیستم دفاعی بدن ضعیف باشد و اقدامات لازم جهت تقویت سیستم ایمنی بدن به موقع انجام نگیرد، احتمال وقوع زگیل افزایش می‌یابد. ویروس پس از نفوذ به داخل بدن، می‌تواند موجب ایجاد زگیل پوستی در یک نقطه از پوست شود. با این حال این موضوع همیشه اتفاق نمی‌افتد.گاهی فرایند ظهور زگیل ممکن است از یک تا چند ماه طول بکشد. بعضی اوقات یک حامل ویروس حتی ممکن است هیچ علائم قابل مشاهده ای را بروز ندهد.

اگر چه این ضایعات پوستی خوش‌خیم هستند، در موارد نادیده گرفته شده، DNA  سلول های تغییر‌یافته با ویروس پاپیلومای ممکن است موجب ظهور سرطان شود. ژن ویروس اغلب در سلول های نئوپلاستیک یافت می‌شود. تشخیص این ویروس می تواند به یافتن راه حل چگونگی رهایی از زگیل به سریع ترین و موثرترین شیوه ممکن کمک کند.  

مکانیسم انتقال ویروس به طورکامل مورد بررسی قرار نگرفته است، اما مشخص است که زنان نسبت به مردان بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. زنان در حین مصرف قرص‌های ضدبارداری که موجب کاهش ایمنی بدن می‌شود یا در طول بارداری، که سیستم ایمنی بدن نیز ضعیف می‌شود، شانس بیشتری برای ابتلا به این ویروس دارند. همچنین زنانی که دارای اختلال در سطح هورمون‌های بدن خود هستند، ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. در اغلب موارد، این ضایعات پوستی دردناک نیستند

انواع زگیل 


۱٫ زگیل‌های معمولی ضایعات برجسته گرد و سفت با سطحی زبر هستند. این زگیل‌ها بدون درد بوده و ممکن است در انگشتان دست و صورت و به ندرت در پوست سر ظاهر شوند. ضرورت درمان آن‌ها به واسطه برطرف کردن نقص ظاهری است که به خودی خود منجر به استرس می‌شود.

۲٫ زگیل‌های کف پا در نواحی‌ای از پا که در تماس نزدیک با کفش هستند ظاهر می‌شود. زگیل کف پا شبیه به میخچه بوده و هنگام راه رفتن آزاردهنده هستند و همچنین نیاز به یک درمان طولانی مدت دارد.  

۳٫  زگیل‌های مسطح ضایعات بدون درد با اندازه بیش از یک سانتی متر هستند. رنگ آن‌ها معمولاً از رنگ پوست متفاوت نیست، اما برخی از آن‌ها رنگ مایل به آبی و زرد مایل به قهوه ای دارند. این نوع زگیل به طور معمول کمی بالاتر از سطح پوست قرار می‌گیرد. زگیل مسطح ممکن است به طور خود به خود ناپدید شود، اما گاهی اوقات آن‌ها برای همیشه باقی می‌مانند، به ویژه در مواردی که برای برطرف کردن آن‌ها تلاش نشود.

۴٫ زگیل‌های آمیزشی یا مقاربتی ، زیگیل تناسلی در دهانه مهبل و اطراف مقعد ظاهر می‌شوند. شکل ظاهری آن‌ها شبیه به گل تاج خروس است. در صورت نفوذ عفونت، زگیل ملتهب شده و بزرگتر می‌شود. شایعترین راه ابتلا به زگیل اندام تناسلی انتقال از شریک جنسی است. تصميم‌گيري در مورد چگونگی خلاصی از این ضایعات پوستی توسط یک متخصص انجام می‌شود  

درمان و از بین بردن زگیل


درمان دارویی

شما می‌توانید از دارودرمانی استفاده کنید. زگیل را می‌توان با استفاده از کوتریزاسیون طبق تجویز پزشک درمان کرد. جراحی پلاستيك یکی دیگر از راه‌های سریع خلاصی از زگیل است. چنین درمانی با ایجاد اثر مخرب بر روی زگیل آن را از بین می‌برد. انواع مختلفی از این روش درمانی وجود دارد.

کریوتراپی یا سرما درمانی : برای برطرف کردن ضایعه پوستی، زگیل با نیتروژن برودتی فریز می‌شود. درجه حرارت مواد مصرفی ۱۹۶- درجه سانتی گراد است. پزشک یک میله‌ که دارای مقداري گاز يا پنبه در انتهای آن است را به مدت ۳۰-۱۰ ثانیه در محل زگیل فرو می‌کند. در نتیجه، سلول‌های غشاء مخاطی زگیل از بین می‌روند، پوست ملتهب شده و سيستم ايمني موضع فعال مي‌شود.
 

33
زگیل برداشته شده توسط نیتروژن برودتی می‌تواند ضعيف و يا تهاجمی باشد. در نوع ضعيف موضع زگيل قرمز و سیستم ایمنی بدن فعال مي‌گردد. نوع تهاجمي باعث ايجاد تاول پوستي مي‌شود. چند دقیقه پس از اتمام روند درمان، پوست اطراف ناحيه زگيل زرد و سفت مي‌شود. در اطراف پاپیلوم (زگيل) يك تاول آبكي ايجاد مي‌شود. اين تاول را مي‌توان همزمان با زگيل برداشت  و يا چند روز بعد به خودی خود برطرف مي‌شود. اين روش درد شدیدي ایجاد نمي‌کند، به خصوص اگر زگیل کوچک باشد. اگر پوست بیش از اندازه زگيل منجمد شود، احتمال باقي ماندن جاي زخم  وجود دارد. این روش درماني شامل چندين مرحله است (از یک تا پنج). فاصله زمانی بین مراحل از یک تا دو هفته است. سرما درمانی معمولا جاي زخم باقي نمي‌گذارد. بنابراین برای برداشتن زگیل صورت، ناحيه تناسلی،کف پا و دست مناسب است.

الکتروكواگولاسيون  : الکتروکواگولاسیون روش برداشتن زگیل با جریان برق پرفركانس است. این روش كمي درد دارد،‌ بنابراين با بي‌حسي موضعی انجام می‌شود. تكه‌ای از پوست برای بررسی بافت‌شناسی برداشته مي‌شود. زخم ايجاد شده پس از درمان در حدود یک هفته از بین می‌رود.احتمال ماندن جای زخم زياد است، به همين دليل است که از الکتروکواگولاسیون براي برداشتن زگيل كف پا و یا صورت استفاده نمي‌شود.
 

56

لیزر‌درمانی: برداشتن پاپیلوم با لیزر‌درمانی نیز نیازمند بي‌حسي موضعی است. پس از اعمال اين روش نوعي تورفتگي كوچك در بافت پوست ايجاد مي‌شود كه طي چند هفته بهبود پيدا مي‌كند.
 
برای برداشتن زگيل انواع مختلفی از لیزر استفاده می‌شود:

 • ليزر CO2(دی اکسید کربن) برای درمان زگیل‌ هاي ناخن یا زيرناخن که به روش‌های دیگر مقاوم هستند استفاده می‌شود. اين روش داراي درد، دوره نقاهت طولاني  و جاي زخم است.

• ليزر YAG(ليزر گارنت ایتریم آلومینیوم)‌. در اين نوع،‌  ليزر در ناحيه کوچکتري از پوست اعمال مي‌شود و احتمال ايجاد زخم كمتر است. این نوع از لیزر براي برداشتن زگيل مسطح روي صورت استفاده نمي‌شود.

• ليزر  PDL(لیزری رنگينه‌اي پالسي) این روش بدون درد بوده و به ندرت جاي زخم باقي مي‌گذارد. اين نوع ليزر  براي برداشتن زگيل مسطح صورت موثر است.

78

شيوه های درماني ديگر

• یکی ديگر از روش‌هاي درمان زگيل استفاده از فرکانس رادیویی است.اين روش چندان موثر نبوده و احتمال بالاي جاي زخم وجود دارد. بنابراین، استفاده از آن محدود است.
• به طور معمول، عمل جراحی برای برداشتن زگيل‌هاي آميزشي يا مقاربتي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

تعیین روش درمان توسط پزشك به صورت فردي انجام مي‌گيرد. اثربخشی این روش‌های درماني از ۵۰٪ تا ۹۵٪ متغير است و به ایمنی بدن بیمار و نوع درمان انتخاب شده توسط پزشك بستگی دارد.

درمان‌های خانگی

درمان‌هاي خانگی نیز می‌تواند در برطرف كردن پاپیلوم موثر باشند. خلاص شدن از شر زگیل در خانه نسبت به انجام آن در بیمارستان یک عمل ساده تراست و بسیاری از افراد استفاده از درمان‌هاي خانگی را ترجيح مي‌دهند. عليرغم اينكه این روش‌ها اغلب داراي نتايج مثبتي هستند، باید در هنگام به‌كارگيري آن‌ها مراقب باشيد، چراکه ممکن است به یک بیمار کمک کنند و به ديگري آسيب بزنند. به خصوص در روش های تهاجمی بسيار مراقب باشيد  به عنوان مثال، اسید استیک اغلب باعث سوختگي و ايجاد زخم مي‌شود. همه انواع زگیل را نمي‌توان در خانه درمان كرد. از داروهای خانگی تنها برای از بین بردن زگیل‌هاي معمولی و مسطح مي‌توان استفاده كرد.

اسید استیک یکی از راه‌هاي مقابله با زگیل است. اسید موجب تحریک ناحيه آسیب دیده پوست شده و باعث فعال شدن سیستم ایمنی بدن مي‌گردد. در صورتی‌که اثر محرک اسيد زياد است، ميزان استفاده از آن را محدود كنيد.از اسید استیک مي‌توان براي برداشتن زگیل پا، دست و بدن استفاده كرد. درمان زگيل صورت به اين روش توصيه نمي‌شود.

اسید را می‌توان در شکل خالص استفاده كرد، اما به‌طور معمول حاوي دستورالعمل استفاده است.  برای استفاده از آن به حالت خالص، زگیل را با اسیدآغشته كنيد. مراقب باشید كه بافت‌هاي سالم دچار سوختگي نشوند.پوست آسیب دیده اطراف زگيل را باید با نفت آغشته كرد. پس از چندين بار استفاده از اسيد استيك بافت زگیل كم‌كم سياه شده و پوسته مي‌شود. پوسته‌ها باید به طور‌منظم با ناخن‌گير چيده شوند. پس از اتمام درمان، بايد قیچی را روي حرارت قرار داده تا ضدعفوني شود.

سیر یک روش موثرتر اما با سرعت درماني كمتر است. سير یک آنتی بیوتیک متداول با طيف عملكرد گسترده است. خاصيت تحریک‌کنندگي و ضد باکتریايي سیر به درمان زگیل روی پا كمك مي‌كند. به‌طور معمول، سیر به شکل خالص استفاده می‌شود.
پس از استفاده از آب سیر بايد صبرکنید تا به‌طور‌کامل جذب پوست شود. می‌توانید از کمپرس لايه نازكي از سیر تازه به مدت یک شب استفاده كنيد. از نفوذ سير به نواحي سالم پوست جلوگيري كنيد.

• زگیل‌ها را می‌توان با کلرید سدیم نيز درمان كرد. وسط یک پیاز بزرگ را خالي كنيد وآن را با نمک پرکنید. پس از گذشت مدتي،آب آن خارج مي‌شود. محل زگيل را روزی يكبار با اين محلول شستشو دهيد.

گل هميشه بهار می‌تواند براي درمان گیاهی زگیل موثر باشد. اين ماده را به مدت یک شب روي زگيل قرار دهيد. اين كار را تا از بین رفتن کامل زگیل ادامه دهید

 روغن‌های اسانسي  نیز مفيد هستند. درمان زگیل با روغن‌هاي اسانس یکی از بي‌خطرترين روش‌ها است. در اغلب موارد افراد از روغن درخت چای،پرتغال و روغن کاج استفاده مي‌كنند. ناحيه زگیل را با روغن موردنظر چند مرتبه در روز آغشته كنيد. با اين روش زگيل از ريشه درمان خواهد شد.