درمان لاغری صورت

یکی از پی‌آمدهای افزایش سن، کاهش چربی بالای گونه‌ها است که باعث افتادگی میانه صورت و عضله‌های گونه‌ها می‌شود. نتیجه این دگرگونی، گودی زیر چشمان است که چهره را خسته و پیر نشان می‌دهد. چنانچه این فرورفتگی در ناحیه بین پلک پایین و گونه رخ دهد، از آن با اصطلاح گودی کاسه چشم ـ گونه یاد می‌شود که در بیمارانی به چشم می‌خورد که صورتشان چین‌وچروک دارد، چشم‌هایشان ورم کرده و پف‌آلود است یا پوستشان پیر شده است. تمامی این عارضه‌ها را می‌توان با بهره‌گیری از ترکیبی از رویکردهای جوان‌سازی صورت و گونه گذاری با تزریق ژل یا پرکننده (فراورده‌های رستیلان)، تحریک زیستی (اسکالپترا) و تزریق بوتاکس، مراقبت از پوست و جراحی پلک (اکولوپلاستی) به پر شدن صورت به نحو چشمگیری بهبود بخشید.

1

معاینه


ابتدا از بیمار خواسته می‌شود تا خطوط، چین‌وچروک‌ها و فرورفتگی‌هایی را که مایه ناراحتی‌اش هستند، برای پر شدن صورت مشخص کند. سپس پزشک تمام صورت و ناحیه اطراف چشم را معاینه می‌کند تا بهترین روش درمان لاغری صورت ازجمله تزریق ژل، جراحی یا ترکیبی از این دو را مشخص سازد.

معمولاً برای مقایسه حالت قبل و بعد از عمل اکولوپلاستی عکس‌هایی از زوایای مختلف گرفته می‌شود. جراح متخصص از بیمار می‌خواهد تا آینه‌ای را در دست بگیرد و ناحیه‌هایی را که تمایل به تغییرشان دارد مشخص کند. به‌علاوه بهتر است بیمار عکس‌هایی را از دوران جوانی خود همراه داشته باشد تا برنامه درمانی مناسب‌تری طرح‌ریزی شود.

بیمار باید جراح اکولوپلاستی را از عمل‌های زیبایی و تزریق ژل پیشین آگاه کند و حتماً ایشان را در جریان هرگونه حساسیت خود بگذارد.

درمان


تزریق ژل، چربی و محرک‌های زیستی

تزریق ژل (فیلر یا پرکننده) بهترین روش برای چاقی صورت به شمار می‌رود. ژل هیالورونیک اسید، یکی از پرکاربردترین ماده‌های تزریقی است. برای از بین بردن فرورفتگی‌های عمیق‌تر اطراف چشمان و برجسته کردن گونه یا در عمل‌های غیر زیبایی، مانند سندرم حفره انوکلیشن، معمولاً چربی گرفته‌شده از بدن خود بیمار (عمل انتقال چربی کلمن) در ناحیه موردنظر تزریق می‌شود. به‌علاوه از اسکالپترا (پلی ال لاکتیک اسید) یعنی محرک زیستی کلاژن عمیق استفاده می‌شود که چهره‌های بالای ۴۵ سال را به شیوه‌ای کاملاً طبیعی جوان‌تر می‌سازد. هزینه تزریق چربی ، با توجه به ناحیه مورد تزریق و حجم تزریق برای هر فرد متفاوت میباشد .

ژل هیالورنیک اسید

هیالورونیک اسید فرآورده‌ای است که به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود و در بافت‌های نرم وجود دارد. رستیلان، ژوویدرم و تئوسیال موادی سنتزی هستند و معمولاً در اتصال عرضی با ژل‌های هیالورنیک اسید به کار برده می‌شوند. این مواد از نظر شیمیایی به ژل‌های طبیعی موجود شباهت دارند و خنثی و غیرآلرژی‌زا هستند. البته شرکت‌های دارویی متعدد دیگری نیز چنین پرکننده‌هایی را برای چاقی صورت تولید می‌کنند.

2

ازآنجایی‌که تزریق ژل هیالورونیک اسید اثرهای جانبی و عوارض ناچیزی را به دنبال دارد، به‌عنوان یکی از ایمن‌ترین پرکننده‌های مورداستفاده برای درمان لاغری صورت محسوب می‌شود.

این ژل در کلینیک و در مراجعه معمول به متخصص جهت لاغری صورت تزریق می‌شود. ورم پس از تزریق بسیار اندک و تنها در موارد انگشت‌شمار با کبودی همراه است. اکثر بیماران می‌توانند بلافاصله به محل کار خود بازگردند.

رفع لاغری صورت با ژل هیالورونیک اسید، کاملاً برگشت‌پذیر است و این تغییر یا در گذر زمان یا با تزریق هیالورونیداز برای از بین بردن اثر تزریق اولیه رخ می‌دهد. چون تزریق این آنزیم برای خنثی کردن اثر ژل هیالورنیک اسید هنوز مورد تأیید قرار نگرفته است، بنابراین تزریق بیشتر به‌صورت آزمایشی انجام می‌شود، تاکنون هیچ گزارش قابل اطمینانی در خصوص ایمنی و کارآمدی این عمل ارائه نشده است.

آیا تزریق ژل هیالورنیک اسید دردناک است؟

این تزریق در اکثر موارد با دردی ناچیز همراه است یا کاملاً بدون درد است، به ویژه به دلیل این‌که امروزه تولیدکنندگان ژل را با داروی بی‌حسی موضعی ترکیب می‌کنند. اگر فکر می‌کنید که حساسیت بیشتری به درد دارید، می‌توانید پیش از آمدن به کلینیک قرص آرام‌بخش و مسکن مصرف کنید و کرم بی‌حسی بر روی ناحیه موردنظر بمالید.

3

اسکالپترا (پلی ال لاکتیک اسید)

مفید بودن اسکالپترا به‌عنوان محرک زیستی برای بیمارانی با کلاژن عمیق صورت، سال‌های متمادی است که به اثبات رسیده است و نتایج طبیعی آن با ماندگاری دو تا سه سال، جوانی دوباره را برای بسیاری از بیماران به ارمغان آورده است، آن هم بدون آن‌که عوارض جانبی قابل‌ملاحظه‌ای به دنبال داشته باشد. اسکالپترا با استفاده از یک کانولای ظریف، از راه تعداد انگشت‌شماری از ورودی‌های بسیار کوچک پوستی تزریق می‌شود و به اکثر نقاط صورت می‌رسد. این درمان نخستین بار بر روی بیماران HIV بالای ۲۵ سال به‌منظور اصلاح آتروفی صورت (لیپودیستروفی) انجام شد و امروزه کاربرد آن در زمینه جوان‌سازی زیبایی صورت گسترش یافته است.

تزریق چربی بدن خود بیمار

تزریق چربی بدن خود بیمار، تکنیکی است که در آن ماده پرکننده برای چاق کردن صورت  از چربی بدن خود بیمار به دست می‌آید. این ماده کاملاً طبیعی نتایج خوبی را به دست می‌دهد و باید به‌صورت عمیق در گونه و ناحیه دور چشم تزریق شود. جراح، هنگام تزریق نهایت دقت خود را به کار می‌بندد تا بیش‌ازحد به پلک نزدیک نشود و برآمدگی‌های ناخواسته ملموسی ایجاد نشود. تزریق چربی نسبت به تزریق ژل تهاجمی‌تر و دوران بهبود آن طولانی‌تر است، از سوی دیگر ماندگاری نتایج آن بیشتر است، البته درصدی از چربی مجدد در ماه‌های نخست پس از تزریق جذب می‌شود و آنچه باقی می‌ماند سال‌ها دوام دارد. چربی با به‌کارگیری تکنیک لیپوساکشن از شکم یا ران گرفته می‌شود و پس از آماده شدن داخل پلک پایین، گونه، صورت یا پایین ابرو تزریق می‌شود. این تزریق معمولاً در اتاق عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

آیا تزریق چربی دردناک است؟

این عمل برای رفع لاغری صورت معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود. پس از عمل، محل تخلیه چربی و صورت قدری کبود و متورم می‌شود و بیمار تا چند روز درد ملایمی را حس می‌کند که البته چندان ناراحت‌کننده نیست.

Untitled-4

مراقبت های پس از تزریق ژل یا چربی


می‌توان برای رفع کبودی کیسه یخ روی موضع قرار داد یا در صورت احساس درد، مسکن مصرف کرد. توصیه کلی پس از تزریق ژل این است که به مدت ۲۴ ساعت در مورد ناحیه درمان شده نهایت ملایمت را به کار برد و از دستورهای جراح به‌دقت پیروی کرد.

عوارض و خطرهای احتمالی


عمل تزریق چربی برای رفع لاغری صورت  نیز مانند هر عمل دیگری با احتمال پایین بروز عوارض همراه است. عوارض جدی مانند عفونت، خونریزی یا نابینایی بسیار نادر هستند، اما در هر دو مورد تزریق ژل و چربی گزارش شده‌اند. شایع‌ترین اثر جانبی، کبودی محل تزریق است که غالباً پس از چند روز از بین می‌رود. متخصصان ما سعی می‌کنند تا تقارن کامل صورت حفظ شود، اما گاهی تقارن به دست نمی‌آید و به همین دلیل گاهی باید بیش از یک عمل، برای مثال ترکیبی از جراحی پلک پایین و تزریق بوتاکس، انجام شود تا بهترین نتیجه به دست آید.

اگر عدم تقارن جلب‌توجه کند یا برآمدگی ایجاد شود، گاهی باید ماده تزریق‌شده از صورت خارج شود. اثر ژل هیالورنیک اسید با تزریق آنزیم هیالورونیداز در همان محل از بین می‌رود. چربی تزریق‌شده باید طی عمل جراحی تخلیه شود.