درمان و بستن منافذ باز پوست صورت

پوست یک ارگان شگفت‌انگیز در بدن ما است که دارای توانایی حفاظتی بسیار بالاست و قابلیت سازگاری با شرایط مختلف را دارد. منافذ پوستی این امکان را به پوست شما می‌دهند که نفس بکشد و حرارت اضافی که درون بدن شما ایجاد شده است را آزاد کند، اما این منافذ پوستی ظاهر ناخوشایندی دارند. همچنین ممکن است این منافذ پوستی به‌راحتی با چربی یا کثیفی پر شوند که این موضوع منجر به بروز دانه‌ها و جوش‌های ریز روی پوست می‌شود.

تمامی افراد در هر سنی که هستند لازم است به خوبی از وضعیت منافذ پوستی خود مراقبت کنند. دلیل این موضوع این است که باز شدن منافذ و نمایان شدن آن‌ها چندین مشکل برای شخص ایجاد می‌کند: پوست ظاهر صاف و شاداب خود را از دست می‌دهد، بافت پوست زمخت و خشن به نظر می‌آید، منافذ باز پوست به رنگ تیره در می‌آیند و باعث می‌شوند پوست شما تیره به نظر بیاید.

denver_spectra_peel_before_and_after_12

علت بروز منافذ باز پوستی چیست؟


روش درمان منافذ باز پوست با توجه به تفاوت در علت بروز آن در هر شخص متفاوت است. در ادامه به مهمترین علل بزرگ شدن منافذ پوستی اشاره شده است:

  • قرار گرفتن در معرض آفتاب به مدت طولانی: این عامل می‌تواند باعث آسیب به کلاژن موجود در پوست شده که در نتیجه موجب افتادگی و شل شدن پوست و همچنین دیواره‌های منافذ پوستی شده و بنابراین منجر به بزرگ شدن منافذ پوستی می‌شود.
  • سن: با بالا رفتن سن و از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، منافذ پوستی بزرگ‌تر می‌شوند.
  • ژنتیک: در برخی از موارد، علت بزرگ بودن منافذ پوستی عوامل ژنتیکی و ارثی است.
  • چرب بودن بیش از حد پوست: در صورتی که میزان تولید چربی در پوست طبیعی باشد، چربی که از طریق منافذ پوستی از پوست خارج می‌شود، از درون این منافذ به بیرون جریان پیدا می‌کند و به آرامی در سطح پوست پخش می‌شود. اما درصورتی‌که درمان چربی پوست صورت ناموفق باشد، این چربی اضافه با مواد دیگری مانند سلول‌های مرده پوست، آلودگی موجود در هوا و عرق ترکیب می‌شود و در درون منافذ پوستی به شکل جرم تجمع پیدا می‌کند. وجود این جرم‌ها در منافذ پوستی باعث انسداد آن‌ها شده و از خروج چربی از داخل منافذ جلوگیری می‌کند و در نتیجه این منافذ بزرگ‌تر و بزرگ‌تر می‌شوند. هر چند برای آن که چربی پوست بتواند از طریق منافذ پوستی خارج شود، منافذ بزرگ‌تر می‌شوند، اما این امکان وجود دارد منافذ پوستی (خصوصا در اطراف بینی) همچنان توسط سلول‌های مرده‌ی پوست مسدود باشند. زمانی که این اتفاق می‌افتد، قسمت خارجی چربی‌های موجود در منفذ در اثر تماس طولانی مدت با هوا، اکسیده شده و منفذ پوستی به صورت دانه‌ی سر سیاه در می‌آید.

روش‌های درمان


لایه برداری با محلول سالیسیلیک اسید

محلول‌هایی که دارای دوز‌های پایینی از سالیسیلیک اسید هستند، برای از بین بردن پوسته‌های مرده از سطح پوست بسیار موثرند. این ماده همچنین به پاکسازی و بستن منافذ باز پوست کمک می‌کند و بدین ترتیب انسداد منافذ پوستی برطرف شده و چربی طبیعی پوست می‌تواند از داخل منافذ جریان پیدا کند و از تجمع جرم در منافذ پوستی و بزرگ شدن آن‌ها جلوگیری می‌شود.

پوسته‌های مرده‌ی روی سطح پوست ممکن است درون منافذ پوستی حبس شوند و موجب بزرگ شدن آن‌ها شوند، بنابرین لازم است که پوست خود را، نه فقط با پاک کننده‌های عادی، به خوبی پاکسازی می‌کنید.

شما می‌توانید محلول‌هایی را تهیه کنید که حاوی سالیسیلیک اسید هستند یا عنصر اصلی سازنده‌ی آن‌ها سالیسیلیک اسید می‌باشد. این محلول منافذ پوستی را کاملا پاک می‌کند و از اکسیده شدن چربی‌ها در منافذ پوستی که موجب تشکیل جوش‌های سر سیاه می‌شود، جلوگیری می‌کند. این محلول همچنین تولید بیش‌ازحد چربی را کنترل می‌کند و میزان واکنش التهابی پوست که باعث بزرگ شدن منافذ می‌شود را کاهش می‌دهد.

محصولات حاوی رتینول

رتینول یکی از مشتقات ویتامین A است که می‌تواند به نحو موثری به کوچک کردن منافذ پوستی کمک کند. این ماده به روند بازسازی و تجدید سلول‌های پوستی سرعت می‌دهد که این موضوع به باز شدن انسداد منافذ پوستی و در نتیجه کوچک شدن آن‌ها کمک می‌کند. رتینول در فرمول برخی کرم‌ها یا پاک‌کننده‌ها وجود دارد. در موقع استفاده از محصولات حاوی رتینول لازم است که بسیار محتاط باشید، چرا که در صورت قرارگیری در معرض آفتاب ممکن است لکه‌هایی روی پوست شما تشکیل شود.

لیزر فراکشنال

لیزر فراکشنال یکی از روش های درمان منافذ باز صورت بوده و نوعی لیزر غیرتهاجمی و ایمن است که با لایه‌برداری کردن از پوست، موجب بهبود ظاهر منافذ باز پوست می‌شود. لیزر فراکشنال زخم‌ها یا حفره‌های بسیار باریک و میکروسکوپی درسطح  پوست ایجاد می‌کند. این عمل موجب تحریک پوست برای آغاز روند بازسازی و تجدید سلولی و تولید کلاژن بیشتر در پوست شده و در نتیجه خاصیت ارتجاعی و شادابی پوست به آن باز می‌گردد و اندازه منافذ پوستی کوچک می‌شود. لیزر فراکشنال به عنوان روشی موثر شناخته می‌شود که تنها با چند جلسه‌ی درمانی موجب صاف شدن پوست و بهبود بافت آن می‌شود.

پیلینگ شیمیایی

در روش پیلینگ از مواد مختلفی با قدرت لایه‌برداری متفاوت استفاده می‌شود که موجب برداشته شدن خارجی‌ترین لایه‌ی روی پوست می‌شوند و همراه با این لایه، چربی و آلودگی‌های موجود در سطح پوست را نیز از بین می‌برند. با این روش پوسته‌های مرده از روی سطح پوست کاملا کنار می‌روند و بدین ترتیب پوست شما شفاف تر شده و منافذ باز پوستی نیز از بین می‌روند. برای رسیدن به بهترین نتایج، لازم است چندین جلسه‌ی درمانی انجام شود. برای انجام درمانی ایمن و قابل اطمینان بهتر است که این روش توسط یک شخص متخصص و در یک کلینیک معتبر انجام شود، چرا که برخی از انواع پیلینگ شیمیایی، نیازمند مراقبت‌های بسیار حساس هستند.

میکرودرم ابریژن

در این روش برای درمان منافذ باز پوست صورت دانه‌های بسیار ریز کریستالی مانند به صورت شما اسپری می‌شوند تا تمامی پوسته‌های خشک و سلول‌های مرده که ممکن است درون منافذ پوستی گیر کرده و باعث بزرگ شدن آن‌ها شده باشند، از سطح پوست کنار زده شوند. دستگاه میکرودرم‌ابریژن دارای یک وکیوم یا سر مکنده است که پوسته‌های خشک و سلول‌های مرده و سایر ذرات را از روی پوست مکش می‌کند. با انجام چندین جلسه درمانی به صورت منظم می‌توان به پوستی شاداب‌تر با بافتی جوان‌تر دست یافت که با بستن منافذ باز پوست ، منافذ آن نیز ظاهری صاف‌تر و بهتر دارند.

آی پی ال (IPL)

در این روش درمانی از انرژی نور در سطحی ایمن استفاده می‌شود. امواج تابانده شده به پوست به عمق پوست نفوذ می‌کنند و موجب تحریک تولید کلاژن در پوست  , درمان منافذ باز پوست می‌شوند. امواج آی پی ال این قابلیت را دارند که بدون آسیب رساندن به لایه‌ی خارجی پوست، به لایه‌های زیرین پوست نفوذ کنند. این روش درمانی بدون درد، بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه زمان میبرد و لازم است جلسات درمانی آن بین ۳ تا ۵ بار تکرار شوند. بعد از این زمان، نهایتا منافذ پوستی کوچک‌تر و تنگ‌تر می‌شوند. در صورتی‌که می‌خواهید نتایج درمان را حفظ کنید می‌توانید این روش را هر سال یکبار مجددا تکرار کنید.

پیشگیری از منافذ باز پوستی


از قرار گرفتن در معرض آفتاب دوری کنید

بر اثر آسیب ناشی از تابش آفتاب ممکن است اندازه‌ی منافذ پوستی بزرگ‌تر شود. وقتی که شما خودتان را در معرض تابش اشعه‌های مضر UV قرار می‌دهید، این اشعه‌ها تاثیر بسیار مخربی بر کلاژن و الاستین موجود در پوست شما می‌گذارند. این دو ماده، مهمترین اجزای ساختاری پوست هستند و در صورت آسیب دیدن آن‌ها، پوست شما دچار افتادگی و شل شدگی می‌شود و در نتیجه منافذ پوستی بزرگتر می‌شوند.

جوش‌های خود را فشار ندهید

این که گاهی چندتایی  جوش روی صورت شما ایجاد شود، عادی است و اشکالی ندارد. اما ترکاندن و دست کاری کردن این جوش‌ها بسیار وسوسه‌انگیز است و این در حالی است که با این کار شما به منافذ پوستی خود آسیب بیشتری می‌زنید. در صورتی که به شیوه‌ی غلط سعی کنید از دست یک جوش یا دانه‌ی سر سیاه خلاص شوید، فقط باعث می‌شوید که منافذ پوستی شما بزرگ‌تر شوند. در صورتی هم که می‌خواهید جوش خود را بترکانید یا محتویات آن را خارج کنید می‌توانید برای این کار بعد از این که صورت خود را تمیز کردید، از یک سوزن استریل استفاده کنید.

ابتدا ناحیه مورد نظر را با الکل تمیز کنید و برای برداشتن جوش می‌توانید از وسیله‌ی مخصوص برداشتن جوش (Extractor که در داروخانه‌ها موجود است) استفاده کنید. با استفاده از این وسیله فشار یکسانی از هر طرف به جوش وارد می‌شود و مجبور نیستید با انگشت خود جوش را بترکانید. بعد از برداشتن جوش هم می‌توانید کمی پماد آنتی بیوتیک روی محل جوش بزنید تا از عفونت آن جلوگیری کنید.

از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

همانطور که قبلا نیز اشاره شد، آفتاب می‌تواند اثر مخربی بر اندازه منافذ پوستی داشته باشد. تابش آفتاب همچنین باعث می‌شود که پوست شما قابلیت ارتجاعی و حالت شادابی خود را از دست بدهد و با خشک کردن پوست شما باعث بزرگ شدن منافذ پوستی می‌شود. با استفاده روزانه از کرم‌های ضد آفتابی که طیف وسیعی از اشعه آفتاب را مسدود می‌کنند و حداقل SPF آن‌ها ۳۰ است، می‌توانید در حد لزوم از پوست خود در برابر آفتاب محافظت کنید.

ازمصرف محصولاتی که موجب خشک شدن و حساس شدن پوست می‌شوند خودداری کنید

محصولات بسیاری مانند برخی صابون‌ها وجود دارند که می‌توانند باعث خشک شدن و خارش پوستی شوند. این موضوع می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن منافذ پوستی شود، چرا که پوست شما برای واکنش نشان دادن به خشکی، چربی بیشتری تولید می‌کند. از محصولاتی که دارای محتویات زبر و سخت هستند استفاده نکنید و به جای آن از محصولاتی استفاده کنید که مواد تشکیل‌دهنده آن بافت نرم‌تری دارند و پوست شما را مرطوب می‌کنند.