درمان و رفع چاقی صورت

پروتز-گونه-پروتز-چانه-زیبایی-صورت-جراحی-زیبایی

اگر گونه‌های شما به طور نامتناسبی بزرگ است، لپ‌های صورتتان آویزان شده یا به هر شکل دیگری در صورتتان توده‌های اضافی چربی دارید، قطعا انجام لیپوساکشن صورت راه حل مناسبی برای لاغر كردن صورت شماست. باید در نظر داشته باشید که لیپوساکشن صورت، تنها مشکل توده‌های اضافی چربی در زیر پوست صورت را حل می‌کند و تاثیری در درمان خطوط و چین و چروک‌های صورت ندارد. لیپوساکشن صورت برای از بین بردن چربی‌های اضافی در سه ناحیه از صورت به کار می‌رود: زیر گونه‌ها، غبغب (زیر چانه) و اطراف خطوط فکی در صورت. روش های چاق کردن صورت و لاغر کردن بسیاری وجود دارد.علت چاق شدن صورت در افراد مختلف متفاوت است؛ در ادامه در مورد هر یک روش های درمان چاقی صورت توضیحات بیشتری با ارائه جزئیات بیان می‌شود. 

درمان


چربی زیر گونه‌ها

این چربی‌ها در دوطرف صورت و درست در زیر گونه و کنار دو طرف دهان قرار دارد  که در فارسی به آن "لپ" می‌گوییم. چربی‌های این ناحیه هستند که باعث چاقی صورت در کودکان می‌شود. ممکن است بر اثر بالا رفتن سن، بهتر است نوشته شود ضعف بدن یا بیماری، چربی‌های این ناحیه از بین بروند و صورت شخص تو رفته شود که باعث می‌شود ظاهر شخص، ضعیف و لاغر جلوه کند.

اما اگر شما یک شخص بالغ با وزن نرمال هستید، اما گونه‌ها و لپ‌های شما نسبت به بدنتان بزرگ‌تر هستند، بنابراین احتمالا لایه‌های چربی موجود در زیر گونه‌های شما بزرگ‌ هستند و باعث پر شدن صورت شما می شوند. این لایه‌های چربی اضافی معمولا به طور ژنتیکی بزرگ هستند و به همین خاطر با گرفتن رژیم غذایی و ورزش کردن، به سختی از بین می‌روند و با استفاده از روش لاغر كردن صورت میتوان آن ها را از بین برد .

از بین بردن چربی اضافه در زیر گونه‌ها

برداشتن چربی های زیر گونه یا به عبارتی لاغر کردن لپ به چند دلیل، حتما باید توسط پزشک بسیار ماهر و با تجربه انجام شود. اول از همه، پدهای چربی زیر گونه، بافت فیبری بسیار منسجمی دارند که با به‌کارگیری راههای لاغر کردن صورت از جمله روش عادی لیپوساکشن قابل برداشت نیستند. دوم این که، صورت دارای تعداد زیادی رگ‌های به هم پیوسته است و یک اشتباه کوچک در حین این روش رفع چاقی صورت می‌تواند منجر به خونریزی شدید و حتی فلج صورت شود و در آخر، تنها یک متخصص خوب و با تجربه می‌داند که چه مقدار از پدهای چربی را از صورت خارج کند. از بین بردن چاقی صورت و خارج کردن مقدار بیش از حد چربی یا خارج کردن تمامی چربی‌های این ناحیه باعث می‌شود صورت شخص بیش از حد تو رفته شود و ظاهری ضعیف و لاغر پیدا کند. این مشکل خصوصا با بالا رفتن سن شخص بیشتر می‌شود.

برای انجام جراحی برداشتن چربی زیر گونه ، برش‌های بسیار کوچکی در داخل گونه (تخلیه چربی دهانی ) ایجاد می‌شود و سپس چربی اضافی برش داده می‌شود.

مزایا

پس از انجام جراحی برداشتن چربی اضافی صورت و کوچک کردن لپ ، تغییرات بسیار چشمگیری در ظاهر شخص ایجاد می‌شود. صورت شخص فرم پیدا می‌کند، گونه‌های او برجسته‌تر و فرم چانه نیز زیبا‌تر به نظر می‌آیند. برداشتن چربی اضافی از زیر گونه‌ها با راه های لاغر شدن صورت باعث می‌شود صورت شخص بالغ‌تر به نظر بیاید و بنابراین اعتماد به نفس او بیشتر می‌شود. با توجه به تکنیک مورد استفاده در این جراحی (ایجاد برش از داخل دهان) به هیچ وجه جای زخم و بخیه‌ی جراحی روی صورت نخواهد بود و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد.

غبغب

در بسیاری از افراد، افتاده شدن پوست صورت و شکل گیری غبغب از اولین نشانه‌های پیری است. درصورتی که چنین نشانه‌هایی در صورت شما پدیدار شده است، می‌توانید برای از بین بردن غبغب ، اقدام به لیپوساکشن غبغب کنید تا قسمت پایین صورت شما دوباره جمع شود و فرم بگیرد. معمولا عمل لیپوساکشن غبغب همراه با لیفت صورت انجام می‌شود تا بتوان پوست صورت را صاف‌تر کرد و فرم بهتری به آن داد.

برای انجام لیپوساکشن غبغب، برش بسیار کوچکی زیر چانه ایجاد می‌شود و سپس یک لوله‌ی بسیار باریک (کانولا) از طریق این برش وارد قسمت‌های حاوی چربی می‌شود و چربی‌های اضافه را استخراج می‌کند. انتخاب صحیح سایز کانولا در انجام لیپوساکشن غبغب بسیار مهم است و استفاده از کانولای بزرگ می‌تواند باعث ایجاد عدم تقارن و ناهموار شدن ناحیه تحت درمان شود.هزینه درمان غبغب چون یک عمل یک عمل زیبایی و جوانسازی است، درمان غبغب تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

لیفت صورت

اغلب تکنیک‌های لیفت صورت برای کشیدن پوست قسمت‌های غبغب، چانه و خطوط فکی انجام می‌شود. در برخی موارد نیز لیفت صورت برای کشیدن پوست میانه‌ی صورت یا پیشانی انجام می‌شود. در برخی از تکنیک‌های لیفت صورت نیز بافت‌های زیر پوست صورت جا به جا می‌شوند و یا کشیده می‌شوند تا صورت شخص فرم بسیار جوان‌تری پیدا کند. بسته به شرایط بیمار ممکن است در مواردی نیاز به خارج کردن چربی اضافی، تزریق چربی یا تزریق ژل در صورت باشد تا بتوان به بهترین نتایج ممکن رسید. امروزه روش‌های گوناگونی برای لیفت صورت وجود دارند که قابل اعتماد و ایمن هستند و نتایج آن‌ها ماندگار است. محل ایجاد برش برای لیفت صورت به ناحیه‌ی مورد درمان و میزان تغییرات مورد انتظار شما بستگی دارد.

خطوط فکی

لیپوساکشن ناحیه خطوط فکی راه موثری برای برطرف کردن افتادگی پوست صورت در ناحیه خطوط فکی و زیر چانه است. لیپوساکشن ناحیه خطوط فکی معمولا همراه با لیپوساکشن غبغب و گردن انجام می‌شود. مانند سایر روش‌های لیپوساکشن، لیپوساکشن صورت در ناحیه خطوط فکی نیز تنها در صورتی انجام می‌شود که توده‌های چربی به روش‌های طبیعی کاهش وزن (مانند رژیم غذایی و ورزش) پاسخگو نباشد. بهترین کاندید‌های این عمل افرادی هستند که سلامت جسمانی کامل دارند و وزن آن‌ها نیز نرمال است اما از وجود چربی اضافی در ناحیه زیر چانه، گردن و زیر خطوط فکی خود شکایت دارند. انجام لیپوساکشن در ناحیه صورت عمل بسیار حساسی است که باید توسط متخصص آموزش دیده، ماهر و بسیار باتجربه انجام شود. به همین دلیل است که جراحان ما قبل از انجام لیپوساکشن صورت، به طور دقیق تمام جزئیات ساختار صورت شخص را بررسی و اهداف و انتظارات او از انجام این عمل را ارزیابی می‌کنند.

درمان‌های خانگی 

اگر شما هم از آن دسته از افرادی هستید که درمورد علت چاق شدن صورت زیاد فکر می‌کنید و معتقد هستید چاق بودن صورت، جذابیتی ندارد، اجازه دهید تا در ادامه شما را با روش‌های مختلف برای درمان چاقی صورت مانند آرایش صورت، ورزش‌های صورت، کاهش وزن و تغییر مدل موها آشنا کنیم. همچنین ما برای شما توصیه‌هایی داریم که به شما کمک می‌کنند به سرعت (یک روز، یک هفته، دو هفته، سه هفته و ...) اقدام به لاغر کردن صورت خود نمایید. مهمترین توصیه ما به شما این است که برای کم کردن یا لاغر کردن صورت چاق از روش‌های ارزان‌تری استفاده کنید که طبیعی و بی خطر هستند.

ورزش‌های صورت برای برطرف کردن چاقی صورت

ورزش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به رفع چاقی صورت و رفع غبغب کمک کنند و شما می‌توانید این ورز‌شها را در خانه انجام دهید. اغلب تمرینات یوگا که به صورت مربوط می‌شوند نیز به شما کمک می‌کنند ، چربی‌های اضافی صورت خود را آب کنید و رفع غبغب نمائید ، تا خطوط فکی شما نمایان‌تر شوند، گونه‌های شما برجسته‌تر شوند و کل صورت شما لاغر‌تر شود.
ورزش‌های صورت نمی‌توانند چربی‌های صورت شما را ظرف یک یا دو روز از بین ببرند، اما بعد از مدتی نتایج بسیار خوبی برای لاغر کردن صورت چاق خواهند داشت. این ورزش‌ها برای درمان چاقی صورت شامل حرکات دهان، بینی، گونه‌ها، پلک‌ها، پیشانی، ابرو و حرکات کلی صورت می‌شود.

ورزش "دهان ماهی" برای صورت : لب‌های خودتان را غنچه کنید، درست مثل وقتی که می‌خواهید کسی را ببوسید و لپ‌های خود را به طرف داخل بکشید تا جایی که لب‌های شما جمع شده و مانند دهان ماهی شود و سپس سعی کنید همزمان با نگه داشتن این حالت، لبخند بزنید. این حالت را ۱۰ ثانیه نگه دارید. این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید. شما می‌توانید این تمرین را در یک طرف صورت و با به داخل کشیدن یکی از لپ‌ها انجام دهید. در این صورت باید این حالت را ۱ دقیقه برای هر طرف نگه دارید و تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید.

90

کاهش وزن برای افراد چاق یا دارای اضافه وزن : یکی دیگر از راههای لاغر کردن صورت در خانه، کاهش وزن است. در افراد چاق یا افرادی که اضافه وزن دارد، برای برطرف کردن چاقی گونه‌ها و صورت ، کم کردن وزن بدن بسیار مهم است. برای کاهش وزن باید ورزش کنید و رژیم غذایی مناسب بگیرید. ورزش کردن، به جز کاهش وزن، مزایای بسیار دیگری نیز برای بدنتان دارد.

لاغر کردن صورت با تغذیه برای کاهش وزن لازم است و لازم است که رژیم غذایی درستی داشته باشید. (رژیم غذایی با کالری پایین و شامل پروتئین، سبزیجات و مقدار مناسب چربی و کاهش قند و نشاسته‌ی مصرفی). بسیار مهم است که میزان کالری دریافتی خود را محاسبه کنید تا مطمئن شوید که به نحو موثری وزن خود را کم می‌کنید.

برنامه ورزشی شما باید هم دارای تمرینات هوازی و هم تمرینات قدرتی باشد. مربی شما، این برنامه تمرینی را با استفاده از استراتژی‌هایی که برای کاهش وزن شما در نظر گرفته است، طرح‌ریزی می‌کند. سعی کنید ۳ تا ۴ بار در هفته ورزش کنید (به طوری که در هر جلسه حداقل ۵۰۰ کالری بسوزانید)

رژیم غذایی مناسب : یکی دیگر از راه‌های طبیعی برای برطرف کردن چاقی صورت، تنظیم رژیم غذایی است. رژیم غذایی شما باید غنی از میوه‌های تازه، سبزیجات، پروتئین، ویتامین‌های A, B1, B5,B6, C و بتاکاروتن باشد، تا بدن شما بتواند از دست آب اضافی انباشته شده در بدن خلاص شود. در صورتی که فکر می‌کنید به اندازه کافی ویتامین و مواد معدنی (خصوصا کلسیم و منیزیم) به بدن شما نمی‌رسد، می‌توانید از مولتی ویتامین به عنوان مکمل استفاده کنید. علاوه بر این سعی کنید کرفس، خیار، کاهو، چغندر، سیب و هویج بیشتر بخورید، چون این مواد به عنوان دیورتیک خفیف عمل می‌کنند ( دیورتیک ماده ای است که موجب بیشتر شدن ادرار و دفع مایعات اضافی بدن می‌شود)

ماساژ صورت : علاوه بر تمرینات صورت که در برطرف کردن چاقی صورت و بهبود شادابی صورت موثر است، می‌توانید روش ماساژ صورت را نیز امتحان کنید. ماساژ صورت موجب پراکنده شدن سموم صورت می‌شود (سمومی‌که باعث چاقی صورت می‌شوند)،گردش خون در صورت را افزایش می‌دهد، متابولیسم را در صورت بهبود می‌دهد، تنش و خستگی عضلات صورت را بر طرف می‌کند، به عنوان یک روش طبیعی برای لیفت صورت عمل می‌کند و بسیاری مزایای دیگر دارد.