درمان ژنیکوماستی (بزرگی سینه در مردان)

ژنیکوماستی یک اصطلاح پزشکی است که از زبان یونانی ریشه گرفته است و به معنای "سینه‌های شبیه به زنان" می‌باشد. هر چند کمتر پیش می‌آید که این اسم به گوشتان بخورد، اما در واقع این مشکل در بین مردان بسیار شایع است. تخمین زده می‌شود که بین ۴۰ تا ۶۰ درصد از مردان، مشکل ژنیکوماستی دارند. این مشکل ممکن است در هر دو سینه یا تنها در یکی از سینه‌ها باشد. هر چند در برخی موارد، رشد بیش از حد سینه‌ها در مردان را به مشکلات، بیماری‌ها و مصرف برخی داروها نسبت می‌دهند، اما در اکثر موارد هیچ دلیل مشخصی برای این مشکل وجود ندارد.

انجام عمل کوچک کردن سینه مردان می‌تواند به مردانی که از ظاهر خود ناراضی هستند، کمک کند. در این عمل جراحی، بافت چربی و غده‌های داخل سینه (و در موارد شدید، قسمتی از پوست سینه) برداشته می‌شود و در نتیجه سینه‌ی بیمار صاف‌تر و سفت‌تر می‌شود و فرم بهتری پیدا می‌کند.

بهترین کاندید‌ها برای جراحی ژنیکوماستی


تصمیم برای انجام جراحی ژنیکوماستی یک تصمیم کاملا شخصی است. شما باید این کار را تنها به خاطر خواسته‌های خودتان انجام دهید و نه برای برآورده کردن خواسته‌های شخص دیگر یا رسیدن به یک تصویر ایده‌آل. انجام این عمل، کار درستی است اگر:

  • سلامت جسمانی کامل دارید و وزن شما نسبتا نرمال است.
  • انتظارات شما از این عمل واقع بینانه است.
  • روند رشد سینه‌های شما متوقف شده است.
  • بزرگ بودن بیش از حد سینه‌هایتان شما را آزار می‌دهد.

کوچک کردن سینه‌ مردان به روش جراحی برای افراد زیر گزینه‌ی مناسبی است:

  • مردانی که بزرگ بودن سینه‌ی آن‌ها با سایر روش‌ها، قابل درمان نیست
  • افرادی که سلامت جسمانی دارند، به هیچ بیماری خطرناکی مبتلا نیستند و هیچ مشکلی ندارند که باعث اختلال در بهبودی پس از جراحی شود.
  • افرادی که به سیگار یا سایر موارد مخدر اعتیاد ندارند
  • افرادی که دید مثبتی به این عمل دارند و هدف آن‌ها از انجام این جراحی و اقدام به درمان ژنیکوماستی، کاملا مشخص است.

جراحی


برنامه ریزی برای انجام جراحی

اولین جلسه‌ی مشاوره با متخصص بسیار مهم است. در طی این جلسه، متخصص از شما در مورد اطلاعات و سوابق پزشکی شما سوال می‌کند، پس بهتر است از قبل، این اطلاعات و مدارک را آماده کنید. در ابتدا جراح، سینه‌های شما را معاینه می‌کند و سعی می‌کند علت زمینه‌ای ژنیکوماستی را تشخیص دهد. امکان دارد که ژنیکوماستی بر اثر اختلال عملکرد کبد، مصرف داروهای حاوی استروژن یا مصرف استروئید‌های آنابولیک باشد. در صورتی که مشکلاتی از این دست، دلیل بزرگ بودن سینه‌های شما باشد، برای درمان، به پزشک متخصص مربوطه ارجاع داده می‌شوید.

در موارد ژنیکوماستی شدید‌تر، ممکن است پزشک انجام ماموگرافی یا عکسبرداری از سینه‌ها را تجویز کند. پزشک شما با انجام این کار نه تنها احتمال کمی که در مورد ابتلا به سرطان سینه وجود دارد را بررسی می‌کند، بلکه به ترکیب بندی بافت سینه‌ها نیز پی می‌برد. بعد از این که میزان بافت چربی و بافت غده‌ای در سینه‌ی شما، برای جراح کاملا مشخص شد، او در مورد بهترین روش جراحی که مناسب شرایط شماست، تصمیم‌گیری خواهد کرد.

طی اولین جلسه‌ی مشاوره، تمامی سوالاتی که در ذهن خود دارید را مطرح کنید و در این باره تردید نکنید. شما می‌توانید در مورد انواع روش‌های درمانی ممکن یا هزینه‌های درمان یا هر پرسش یا نگرانی دیگری که دارید، از جراح خود سوال کنید. انجام جراحی ژنیکوماستی ممکن است توسط بیمه پوشش داده شود. در این‌باره از موسسه‌ی بیمه‌ی خود سوال کنید و در صورتی که هزینه‌های این جراحی توسط بیمه پوشش داده می‌شود، حتما یک توصیه نامه کتبی از پزشک خود بگیرید.

پزشک شما در مورد تمامی اقداماتی که باید قبل از عمل انجام دهید به شما توصیه‌هایی می‌کند، از جمله این که چه غذاهایی بخورید و چه مایعاتی بنوشید و چه ویتامین‌ها یا داروهایی مصرف کنید. افراد سیگاری باید یک تا دو هفته قبل از جراحی و در تمام طول مدت ریکاوری پس از جراحی، از کشیدن سیگار خودداری کنند. کشیدن سیگار باعث کاهش گردش خون در بدن می‌شود و در روند بهبودی پس از جراحی اختلال ایجاد می‌کند، بنابراین پیروی کردن از دستورات پزشک در این مورد، اهمیت زیادی دارد.

مراحل انجام جراحی

به عمل جراحی که منظور درمان ژنیکوماستی انجام می‌شود، در اصطلاح پزشکی، ماموپلاستی کاهشی گفته می‌شود. در این جراحی سایز سینه‌ها کاهش داده می‌شود، سینه‌ها صاف می‌شوند و فرم سینه‌ها بهبود داده می‌شود. در موارد ژنیکوماستی شدید، ممکن است وزن زیاد بافت داخل سینه باعث کشیدگی سینه‌ها به سمت پایین و افتادگی سر سینه‌ها شده باشد . در این موارد موقعیت و سایز قسمت نوک سینه‌ها (قسمتی که پوست تیره‌تری دارد) با جراحی اصلاح می‌شود و ممکن است پوست اضافی سینه نیز برداشته شود.

بیهوشی

برای راحتی بیمار در حین عمل، از داروهای بیهوشی استفاده می‌شود. گزینه‌هایی که در این جراحی برای بیهوشی دارید شامل تزریق آرام‌بخش وریدی و بیهوشی عمومی می‌شود. پزشک شما با توجه به شرایط شما، بهترین روش بیهوشی را برای شما انتخاب می‌کند.

لیپوساکشن

در صورتی که ژنیکوماستی (بزرگ بودن سینه‌ها) به خاطر بافت چربی اضافه باشد، ممکن است، تنها از لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه‌ها استفاده شود. برای انجام این کار چند برش کوچک در موضع مورد نظر ایجاد می‌شود و از طریق آن یک کانولا (لوله بسیار باریک لیپوساکشن) وارد بافت سینه می‌شود. این کانولا به صورت کنترل شده‌ای به عقب و جلو حرکت می‌کند تا بافت‌های چربی اضافه را شل کند و سپس به کمک ساکشن، این چربی‌ها به بیرون مکش می‌شوند. برای انجام لیپوساکشن تکنیک‌های مختلفی وجود دارد. پزشک شما قبل از اقدام به جراحی، با توجه به شرایط شما، مناسب‌ترین تکنیک لیپوساکشن را انتخاب می‌کند.

برش دادن بافت یا پوست اضافه

در صورتی که ژنیکوماستی (بزرگ بودن سینه‌ها) به علت وجود بافت غده‌ای در سینه‌ها باشد، برای اصلاح ژنیکوماستی لازم است این بافت‌ها همراه با پوست اضافه‌ی سینه‌ها برش داده شوند و برداشته شوند. همچنین در صورتی برای مردانه‌تر جلوه دادن سینه‌ها لازم باشد که قسمت نوک سینه کوچک شود یا جای آن تغییر داده شود، نیاز به برش دادن پوست سینه‌ها می‌باشد. نحوه‌ی ایجاد این برش‌ها بسته به شرایط بیمار و تصمیم جراح متفاوت است.

آیا جای زخم جراحی باقی می‌ماند؟


در تمامی روش‌های جراحی کوچک کردن سینه‌ها برای اصلاح ژنیکوماستی، برش‌هایی روی پوست ایجاد می‌شود. هرچند در اکثر موارد این برش‌ها در قسمت‌هایی ایجاد می‌شوند که در معرض دید نباشند، در برخی موارد ممکن است جای زخم جراحی نمایان باشد که این موضوع از نتایج گریزناپذیر جراحی کوچک کردن سینه می‌باشد.

بعد از جراحی

جراحی شما چه به روش لیپوساکشن و چه به روش برش دادن بافت سینه انجام شده باشد، تا چند روز بعد از جراحی احساس درد و ناراحتی خواهید داشت. البته درد‌های پس از جراحی با مصرف داروهایی که جراح شما تجویز کرده است، قابل کنترل است. جراحی شما به هر روشی که انجامش ده باشد، لازم است بعد از جراحی، یک نفر شما را تا خانه برساند و در صورت نیاز تا یک دو روز به شما کمک کند و در کنارتان باشد.

بعد از جراحی، سینه‌های شما متورم و کبود خواهند بود. در واقع ممکن است به خاط تورم سینه‌ها تصور کنید که با انجام جراحی وضعیت سینه‌های شما هیچ تغییری نکرده است. برای کاهش این تورم، احتمالا از شما خواسته می‌شود که یک گن فشاری مخصوص بپوشید. این گن را باید تا یک یا دو هفته به صورت مداوم . بعد از آن تا چند هفته، فقط شب‌ها بپوشید. هرچند مقدار بسیار زیادی از تورم سینه‌ها طی چند هفته بعد از جراحی از بین می‌رود، اما از بین رفتن کامل تورم و مشاهده‌ی نتایج نهایی عمل، ممکن است سه ماه یا بیشتر طول بکشد. در این مدت زمان لازم است که شما به روند عادی زندگی خود بازگردید. پزشکتان از شما می‌خواهد که پس از جراحی، سعی کنید کمی راه بروید و زمانی که به اندازه کافی بهبود یافتید و حالتان بهتر شد به کار خود بازگردید (این زمان ممکن است تنها یک یا دو روز باشد). بخیه‌های جراحی بین یک تا دو هفته پس از جراحی کشیده می‌شوند.

ممکن است پزشکتان از شما بخواهد که تا یک یا دو هفته پس از جراحی ارتباط جنسی نداشته باشید و تا سه هفته پس از جراحی نیز ورزش‌های سنگین انجام ندهید. از شما خواسته می‌شود که تا چهار هفته پس از جراحی، از انجام کار، ورزش یا هر فعالیتی که به ناحیه قفسه سینه فشار وارد می‌کند خودداری کنید. به طور کلی، در حدود یک ماه طول می‌کشد تا شما به طور کامل به انجام تمامی فعالیت‌های عادی خود بازگردید.  همچنین لازم است تا ۶ ماه پس از جراحی، جای زخم‌های جراحی در معرض نور آفتاب قرار نگیرند، چرا که اشعه‌های آفتاب می‌تواند تاثیر دائمی بر روی رنگدانه‌های پوست بگذارد و باعث شود که جای زخم جراحی تیره شود. در صورتی که نمی‌توانید از قرار گرفتن در معرض تابش خورشید خودداری کنید، از یک کرم ضد آفتاب قوی استفاده کنید.

تمامی جراحی‌ها تا حدودی با عدم قطعیت و ریسک همراه است


در صورتی که جراحی کوچک کردن سینه‌ در مردان، توسط پزشک ماهر و باتجربه انجام شود، احتمال بروز خطرات ناشی از جراحی کمتر و عوارض جراحی نیز بسیار خفیف خواهند بود. با این حال، مانند هر جراحی دیگری، این جراحی نیز با عوارض و خطراتی همراه است که عبارتند از: عفونت، آسیب پوستی، خونریزی شدید، واکنش بدن به ماده بیهوشی و از دست دادن بیش از حد آب بدن یا انباشتگی آب در بدن. همچنین ممکن است این جراحی باعث به جا ماندن جای زخم‌های نمایان روی سینه، ایجاد لک‌های پوستی در ناحیه سینه و نامتقارن شدن سینه‌ها شود. در صورتی که عدم تقارن سینه‌ها شدید باشد، لازم است برای اصلاح آن، جراحی مجددا انجام شود. یکی از عوارض موقتی این جراحی، از دست دادن حس لامسه در ناحیه سینه‌ها یا نوک سینه‌ها می‌باشد که نهایتا ممکن است یک سال طول بکشد.