راه ها و روش‌های رفع و از بین بردن غبغب

اگر شما غبغب داشته باشيد،‌ شما يك ناحيه پري يا چربي را در زير چانه خود احساس مي‌كنيد. شاید شما از جواني غبغب داشته ايد و در بزرگسالي هم همچنان با آن مواجه هستيد. یا شاید در اثر افزايش وزن غبغب پيدا كرده‌ايد. همه غبغب‌‌‌ها به دليل افزايش وزن بوجود نمي‌آيند و بعضي از افراد  به صورت ژنتیکی مستعد داشتن غبغب هستند. از طریق تعديل  رژیم غذایی، ورزش و یا درمان‌های پزشکی مي‌توانید رفع غبغب خود کنید.

درمان‌ها


 ورزش و رژیم غذایی

۱-با انجام تمرینات رفع غبغب با ورزش ، نمي‌توانيد چربی یک ناحیه از بدن خود را بسوزانيد. در واقع، لاغر کردن غبغب با ورزش بهترین راه برای كاهش وزن در تمام نواحي بدن، از جمله چانه و گردن و از بین بردن غبغب است. اما انجام تمرینات چانه می‌تواند عضلات فک، گردن و گلو را در معرض کشش قرار دهد و وضعيت بدني شما را بهبود ببخشد.
تمرينات بالا كشيدن چانه را برای برداشتن غبغب انجام دهيد.در حاليكه ستون فقرات شما در حالت كاملاً‌ صاف قرار دارد،‌ بنشينيد يا بايستيد . سرتان را به سمت سقف بالا ببريد. همانطور كه به سقف نگاه مي‌كنيد لب‌هاي خود را به هم فشار دهيد. فقط لب‌هاي خود را درگیر كنيد و ديگر عضلات صورت را در حالت استراحت قرار دهيد. لب‌هاي خود را تا پنج شماره جمع نگه داريد و سپس رها کنید. این تمرین را پنج تا ده مرتبه تكرار كنيد.
گردن را چرخش دهيد. این ورزش برای آزاد كردن عضلات شانه و گردن و درمان غبغب بسيار خوب است. در حالي‌كه ستون فقرات شما در حالت كاملاً‌ صاف قرار دارد،‌ بنشينيد يا بايستيد. عمل دم را انجام دهيد و چانه را به شانه خود بچسبانيد. به سمت راست نگاه کنید. عمل بازدم را انجام دهيد و سر خود را به سمت قفسه سینه  بچرخانيد. ستون فقرات خود را صاف نگه دارید و شانه‌های خود را به سمت جلو ببريد. عمل دم را انجام دهيد و سر خود را بلند كنيد به طوری‌كه با شانه چپتان تماس پيدا كند. به سمت چپ نگاه کنید. تمرين را پنج تا ده مرتبه براي هر طرف تكرار كنيد.
۲- برای درمان غبغب بدون جراحی لازم است که به يك برنامه ورزشي هفتگي پايبند باشيد. برای کمک به کاهش چربی در ناحيه گردن و چانه وزن تمام بدن خود را كاهش دهيد. بسیاری از برنامه‌های ورزشي برای رفع غبغب ،‌ پنج روز تمرين ورزشي و دو روز استراحت در هفته را پيشنهاد مي‌كنند. بسته به سطح تناسب اندام، شما ممکن است بخواهید ورزش سبک هر روزه و یا ورزش شدیدتر يك روز در ميان انجام دهيد. به جای تمرينات بيش از حد، بر يك برنامه ورزشي واقع‌بينانه و مناسب با نيازهاي بدني خود پايبند باشيد .
يك برنامه تمرين ورزشي براي آب کردن غبغب خود طراحي كنيد بطوري‌كه هر روز در همان زمان ورزش كنيد. این برنامه می‌تواند هر روز صبح در باشگاه ورزشي قبل از کار، يك روز در ميان در هنگام ظهر، و یا هر شب چند ساعت قبل از خواب باشد. به برنامه ورزشي هفتگي خود نگاه كنيد و در زمان تمرين آن را خط بزنيد گويي‌كه بخشي از برنامه روزانه شماست و نمي‌توانيد آن را ناديده گرفته و يا فراموش كنيد.
همیشه هر تمرين را با ضربان قلب پايين شروع كنيد تا از کشش و یا ايجادتنش در عضلات سرد جلوگيري شود. يك پياده روي سريع در جا به مدت ۵ تا ده دقيقه و يا پنج دقيقه طناب زدن درجا داشته باشيد.
۳- یک رژیم غذایی سالم داشته باشيد. برخی افراد به دليل افزایش وزن ناشي از یک رژیم غذایی ناسالم غبغب پيدا مي‌كنند. کالری دریافتی خود را تنظيم كنيد به طوری‌كه پرخوري نكنيد و نيز كالري دريافتي بدن شما پايين نباشد. مقدار کالری مصرفی روزانه خود را تعيين كنيد و سعی کنید یک رژیم غذایی که به شما انرژی کافی برای انجام تمرينات ورزش مي‌دهد را حفظ كنيد.
مصرف سبزیجات ، چربی‌های سالم و پروتئین بدون چربی را افزايش دهيد. وعده های غذایی خود را به گونه‌اي تنظيم كنيد که حاوی یک منبع پروتئین، یک منبع چربي پايين و یک منبع كربوهيدرات گياهي پايين باشد. مصرف کربوهیدرات باید در محدوده توصیه شده از ۵۰-۲۰ گرم در هر روز باشد.
مصرف کربوهیدرات، قند، و چربی‌های حیوانی را قطع كنيد. غذاهای سرشار از کربوهیدرات و قند باعث مي‌شود كه بدن انسولين ترشح كند که یک هورمون ذخیره چربی اصلي در بدن شما است. هنگامی‌که سطح انسولین خون پایین مي‌رود ، بدن شروع به سوزاندن چربی مي‌كند. بعلاوه کلیه‌های شما سدیم و آب اضافي را بيرون مي‌ريزد كه خود به كاهش وزن آب بدن شما كمك مي‌كند.
از خوردن غذاهای سرشار از نشاسته و کربوهیدرات مثل چیپس سیب زمینی، سیب زمینی سرخ کرده، و نان گندم پرهيز كنيد. همچنین از خوردن غذاهای سرشار از قند مانند نوشابه، آب نبات، کیک، و دیگر تنقلات، اجتناب كنيد.
۴- يك برنامه غذايي هفت وعده‌اي تنظيم كنيد. این برنامه غذایی باید شامل سه وعده غذایی (صبحانه، نهار، شام)، در زمان معيني از روز، و همچنین دو میان وعده کوچک (بین صبحانه و ناهار، و ناهار و شام)، در زمان معين باشد. داشتن چنين برنامه‌اي اين اطمینان را در شما به وجود مي‌آورد كه شما هفت وعده غذايي را در یک زمان ثابت از روز مصرف مي‌كنيدو يك وعده را فراموش نمي‌كنيد. خوردن حدوداً۱۴۰۰ کالری در روز، همراه با ورزش روزانه، می‌تواند به کاهش وزن سالم منجر شود.
یک لیست مواد غذایی بر اساس برنامه غذایی خود تهيه كنيد و یک روز را به خريد براي يك هفته اختصاص دهيد. یخچال خود را با تمام مواد لازم براي تهيه وعده‌های غذایی هفته پر كنيد تا بتوانيد هر وعده غذایی را به راحتی و به سرعت آماده كنيد.
۵- به جای نوشیدنی‌های شیرین، آب بنوشيد. آب کمک مي‌كند تا  سیستم ایمنی بدن شما سالم بماند، پوست را زيبا جلوه مي‌دهد  و بدن شما را در حين تمرين روزانه هيدراته نگه مي‌دارد.
نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه را با آب شیرین شده با برش‌های لیمو ترش يا كشمش جايگزين كنيد.
چای سبز شیرین نشده یکی دیگر از جایگزین‌هاي مناسب برای نوشیدنی‌های شیرین است. چای سبز حاوی مقدار خوبی از آنتی‌اکسیدان‌ها است، به این معنی که کمک می‌كند تا بدن با رادیکال‌های آزاد، که نشانه‌های پیری در انسان را افزايش مي‌دهند، مقابله كند.

استفاده از درمان‌ها و روش‌هاي پزشکی

۱- ليزر لیپوساکشن. این نوع از لیپوساکشن اسليم ليپو، اسمارت ليپو و كول ‌ليپو نيز ناميده مي‌شود. در اين روش از گرماي ليزر براي  آب كردن چربي، از قبيل چربي گردن و از بین بردن غبغب استفاده مي‌شود. از آنجا که فیبر لیزری کوچک است، لوله‌های ۲٫۵ میلی‌متري براي برداشتن چربي زير پوست قرار داده مي‌شوند. حرارت لیزر همچنین می‌تواند موجب انقباض و سفت شدن پوست چانه شود.
ليزر لیپوساکشن برای درمان غبغب در مقايسه بابرداشتن  چربی گردن درصد تهاجمي كمتري دارد و مدت زمان ريكاوري آ‌ن نيز پايين‌تر است.  قبل از استفاده از هر نوع  لیپوساکشن با یک جراح پلاستیک معتبر مشاوره كنيد.
۲- كشيدن پوست گردن. اگر پوست گردن شما شل يا افتاده است و داراي رگه هاي چربي مشخص مي‌باشد مي‌توانيد از روش كشيدن پوست گردن برای برداشتن غبغب استفاده كنيد. در اين روش، یک جراح پلاستیک، چربی اطراف چانه شما را برداشته و عضلات گردن دچار افتادگي را سفت مي‌كند. همچنین پوست شل پشت گوش‌هاي شما برداشته مي‌شود.
شما ممکن است پس از ليزر لیپوساکشن يا كشيدن پوست گردن برای برداشتن غبغب دچار كبودي در اطراف گردن خود شويد. نياز است كه چانه،‌گردن و سر خود را با جامه‌های فشرده سازی برای حدود یک هفته بپوشانيد. بهبودي و از بين رفتن كبودي حدود ۱۰ روز تا دو هفته طول مي‌كشد.

۳- Kybella، تزريقي كه به برداشتن چربي گردن كمك مي‌كند. در آوریل سال ۲۰۱۵، سازمان  غذا و دارو (FDA) يك تزریق كاهش چربی به نام Kybella را برای کمک به از بین بردن چربی گردن تایید كرد. تزریق حاوي عنصر فعالی است که اسید داوکسیکولیک ناميده مي‌شود. اين عنصر، چربی را بدون نیاز به استفاده از روش‌های تهاجمی مانند جراحی یا لیپوساکشن حل مي‌كند.
در طول درمان، تزريق‌هايي با استفاده از چند سوزن کوچک حاوی Kybella در گردن شما انجام مي‌گيرد. شما به يك دوره درماني دو تا شش ماهه كه هر كدام ۲۰ دقيقه طول مي‌كشد نياز داريد. عوارض جانبی Kybella شامل تورم، کبودی و درد خفیف در ناحیه گردن است. اغلب علائم طي ۴۸ تا ۷۲ ساعت  از بين مي‌روند.
تزریق باید به درستی توسط یک جراح پلاستیک معتبر  یا  پزشك آموزش‌دیده انجام شود.

Untitled-1

۴- آخرین تکنولوژی جراحی زیبایی. روش غیر جراحی كشيدن پوست صورت از ديگر روش‌هاي از بين بردن چربي‌هاي اضافه ناحيه گردن و چانه و آب کردن غبغب است. اين روش تاثير سفت‌كنندگي بسيار بالايي بر روي پوست دارد و شامل نفوذ انرژی اولتراسوند به عمق لایه SMAS (سیستم آپونورزعضلانی سطحي) از طریق تکنولوژی اولتراسوندبا شدت بالا است.
لایه SMAS بین چربی زيرپوستي و عضله (۴٫۵ ميلي متر زير پيشاني) قرار گرفته است. با افزايش سن،لایه  SMASضعيف شده و به دليل  گرانش سست مي‌شود، در نتیجه موجب شل شدن و ايجاد چين و چروك در پوست مي‌شود.
روش اولتراسوند لایه  SMASرا با شلیک گلوله‌هاي اولتراسوند از طريق انرژی حرارتی جمع مي‌كند و پوست را براي بازسازي کلاژن و الاستين در پوست تحريك مي‌كند.