روش‌های درمان جای جوش

0

انگار دست‌وپنجه نرم کردن با جوش و درمان جوش صورت کافی نیست و باید جای جوش و اریتمای التهابی را نیز تا سال‌ها بعد از سن بلوغ تحمل کنیم. جوش‌ های هورمونی نیز هنگامی به وجود می‌آیند که غده‌ها چربی خیلی زیادی تولید می‌کنند و این چربی اضافی با سلول‌های مرده پوست ترکیب می‌شود و فولیکول‌های مو که به غدد چربی متصل هستند را مسدود و چرکین می‌کند. البته خوشبختانه روش از بین بردن جای جوش ناخوشایند وجود دارد، فقط باید روش مناسب را پیدا کرد. روش‌های گوناگونی برای درمان جای جوش وجود دارد، درمان‌هایی که، در بازه گسترده‌ای از روش ساده استعمال کرم تا جراحی و راه‌حل‌های بین این دو حد ساده و تهاجمی، متغیر است.

تشخیص نوع جوش و جای جوش


جای جوش صورت چهار نوع اصلی دارد، با دانستن نوع جای جوش می‌توان درمان جای جوش صورت مناسبی را انتخاب کرد.

 • جای جوش چکشی، شایع‌ترین نوع جای جوش صورت است که ویژگی اصلی آن فرورفتگی‌هایی عمیق و نسبتاً باریک روی سطح پوست است.
 • جای جوش واگنی، عمدتاً روی گیجگاه یا گونه به چشم می‌خورد، عمق زیاد و لبه‌های مثلثی شکلی دارد که به جای آبله‌مرغان شبیه است.
 • جای جوش چرخشی، حالتی موج مانند را روی پوست ایجاد می‌کند و لبه‌های مخروطی شکلی دارد که در آغاز کم‌عمق است و به‌تدریج عمیق‌تر می‌شود.
 • جای جوش کلوئیدی (یا هیپرتروفیک یا گوشت اضافه)، که ضخیم و برآمده است و نتیجه کلاژن اضافه‌ای است که برای ترمیم آکنه اولیه به پوست فرستاده می‌شود.

روش‌های درمان جای جوش‌


درمان‌های موضعی برای جای جوش‌های آتروفیک

جای جوش و اسکار آتروفیک، یا هر چیزی به‌جز گوشت اضافه یا کلوئید یا جای زخم برآمده، ممکن است به درمان جای جوش صورت به صورت موضعی مخصوص افزایش تولید کلاژن، واکنش مناسبی نشان دهد. برای از بین بردن جای جوش فراورده‌های حاوی مواد زیر مفید است:

 • آلفا هیدروکسی اسید (AHA): اسید گلیکولیک یکی از آلفا هیدروکسی اسیدهای فراوان موجود است. فراورده‌های لایه‌بردار حاوی AHA را می‌توان بدون نسخه از داروخانه تهیه کرد، pH (اسیدیته) لایه‌بردارهای مؤثر باید بین ۳ تا ۴ باشد. چون این اسید نسبت به نور حساسیت ایجاد می‌کند، باید شب‌ها به‌کاربرده شود. استفاده از ضدآفتاب و مراقبت از پوست در برابر نور خورشید در صورت به کار بردن کرم‌های حاوی آلفا هیدروکسی اسید اهمیت فزون‌تری می‌یابد. اسید گلیکولیک کمتر از ۱۰ درصد برای درمان جای آکنه در بانوان باردار اشکالی ایجاد نمی‌کند.
 • بتا هیدروکسی اسید (BHA): بیتا هیدروکسی اسیدها باید اسیدیته مناسبی بین ۳ تا ۴ داشته باشند تا لایه‌برداری پوست به‌خوبی انجام شود. اسید سالیسیلیک یک نوع BHA است. مصرف بتاهیدروکسی اسیدها در دوران بارداری توصیه نمی‌شود.
 • رتینوئیک اسید یا ویتامین آ: تهیه رتین آ در شماری از کشورها مانند ایالات‌متحده تنها با نسخه پزشک امکان‌پذیر است، چون استعمال آن در دوران بارداری موجب نقص مادرزادی نوزاد می‌شود. در کل از پزشک بخواهید تا عوارض احتمالی هرگونه دارو برای درمان جای جوش صورت را توضیح دهد.

1

میکرودرم ابریژن برای جای جوش آتروفیک

 میکرودرم ابریژن پوست، اطراف جای جوش را صاف و هموار می‌کند و از وضوح تغییر رنگ و فرورفتگی‌ها می‌کاهد. این روش برای درمان جای جوش تقریباً بدون درد و معمولاً بدون خونریزی است. برای لایه‌برداری پوست از کریستال‌های بسیار ریز استفاده می‌شود. میکرودرم به تشکیل کلاژن در پوست و رفع جای جوش کمک می‌کند. بسیاری از متخصصین پوست عمل میکرودرم را در مطب انجام می‌دهند.

 • در صورت عمیق بودن جای جوش به‌جای میکرودرم ابریژن از درم ابریژن یعنی عملی با تهاجم بالاتر برای رفع جای جوش صورت استفاده می‌شود که در عمق بیشتری از پوست نفوذ می‌کند. در مورد مناسب بودن این روش باید با پزشک مشورت کرد.
 • بیمار باید برای دوران بهبود آماده باشد، پوست پس از عمل قرمز و حساس می‌شود. بیمار باید تا چند هفته، از قرار گرفتن زیر نور مستقیم خورشید خودداری کند و همواره ضد آفتاب مصرف کند.

لایه‌برداری شیمیایی

لایه‌بردارهای شیمیایی، لایه بالایی پوست (یا چندلایه زیرین آن) را برمی‌دارد تا پوست جدید بدون جای جوش با رنگی مناسب بازسازی شود. لایه‌بردارهای شیمیایی جهت از بین بردن جای جوش  حتماً باید توسط متخصص پوست یا متخصص زیبایی با نظارت متخصص پوست مورداستفاده قرار گیرد. می توانید از متخصص پوست خود درمورد قیمت لایه برداری پوست نیز سوال نمایید. مصرف این مواد چندان دردناک نیست، اما با احساس گزگز یا سوزش ملایم همراه است.

 • از پزشک بخواهید لایه‌بردار مناسب را برای رفع جای جوش تعیین کند. فرمولاسیون‌های متعددی متناسب با انواع مشکلات پوستی و عمق لایه‌برداری تهیه شده‌اند. لایه‌بردارهای شیمیایی معمولاً پس از چند بار استفاده بهترین نتیجه را به دست می‌دهد.
 • از نور خورشید دوری کنید و ضد آفتاب را از یاد نبرید. پوست پس از لایه‌برداری بسیار حساس می‌شود. مراقب باشید نتیجه مطلوب به‌دست‌آمده را با آفتاب‌سوختگی به باد ندهید.

Untitled-3

لیزر درمانی

 لیزر درمانی یکی از روش های از بین بردن جای جوش صورت است و برای هر دو نوع جای جوش آتروفیک یا کلوئیدی و برآمده (گوشت اضافه) مفید است. در حال حاضر چند روش متفاوت بهره گیرنده از لیزر وجود دارد، که پزشک طبق روال همیشه درمان مناسب را انتخاب می‌کند.

 • بازسازی با لیزر برای جای جوش آتروفیک: لیزر جای جوش نیز مانند میکرودرم ابریژن پوست اطراف جای جوش صورت را هموار می‌کند و به‌این‌ترتیب فرورفتگی‌ها و تغییر رنگ‌ها وضوح کمتری می‌یابد.
 • درمان با لیزر رنگی پالسی برای گوشت اضافه یا جای جوش قرمز رنگ: این عمل اپوپتوز (مرگ برنامه‌ریزی‌شده سلولی) را القا می‌کند و به‌این‌ترتیب باعث درمان جای جوش شده و قرمزی را کاهش می‌دهد.
 • لیزر اسموت‌بیم نیز جای جوش آتروفیک را به دلیل تحریک بدن برای تشکیل کلاژن جدید درمان می‌کند.

Untitled-4

ژل‌ها (پرکننده‌ها یا فیلرها)

جای جوش گاهی آن‌قدر عمیق است که بازسازی پوست به‌تنهایی کافی نخواهد بود. در چنین مواردی تزریق ژل می‌تواند با پر کردن فرورفتگی‌ها و درمان اسکار راهگشا باشد و باعث شود با درمان جای جوش ، جای جوش کمتر جلب‌توجه کند.

 • یگانه جنبه منفی تزریق ژل این است که ماده تزریق‌شده به‌مرور توسط بدن جذب می‌شود، به همین دلیل تزریق باید به‌طور متوسط هر ۶ تا ۱۲ ماه یک‌بار تکرار شود.

Untitled-5

تزریق استروئید

تزریق استروئید یا کورتیزون جای جوش سخت و محکم را نرم و منقبض می‌کند. این روش به‌ویژه برای از بین بردن جای جوش کلوئیدی (گوشت اضافه) مفید است. تزریق در بافت همبند جای جوش، خارش، قرمزی یا سوزش را کاهش می‌دهد و بافت را نرم و منقبض می‌کند.

جراحی به‌عنوان آخرین راه‌حل

جراحی علی‌رغم کارآمد بودن عوارضی را نیز به دنبال دارد.

 • با استفاده از دستگاه پانچ مخصوص، برشی در پوست اطراف جای جوش ایجاد می‌شود، سپس محل برش با بخیه بسته می‌شود تا جای جوش اولیه از بین برود.
 • در مورد جای جوش‌های کوچک، خط بخیه بسیار ظریفی روی محل برش زده می‌شود، اما برای ناحیه‌های بزرگ‌تر از پوست دیگر بخش‌های بدن، معمولاً پشت گوش، برای پیوند زدن استفاده می‌شود.

Untitled-6

مراقبت از پوست


استفاده از ضد آفتاب و جلوگیری از آفتاب‌سوختگی

اشعه ماورا بنفش متهم ردیف نخست پیری زودرس پوست است که عامل سرطان پوست نیز به شمار می‌رود. قرار گرفتن در معرض پرتوهای مضر UVA و UVB به دلیل این‌که نور خورشید سلول‌های تولیدکننده رنگ‌دانه را تحریک می‌کند، به پوست آسیب می‌زند.

 • اشعه ماورا بنفش بروز نشانه‌های پیری زودرس ازجمله لکه‌ پوستی، خطوط و چین‌وچروک را موجب می‌شود. ضد آفتاب عاملی ضد پیری برای تمام گروه‌های سنی، از جوان تا پیر، است که از ابتلا به سرطان پوست نیز جلوگیری می‌کند. از یاد نبرید که پیشگیری بهتر از درمان است. فریب نخورید هیچ راه ایمنی برای برنزه شدن وجود ندارد، اما آسیب ناشی از نور خورشید حتمی است.
 • هر روز از ضد آفتاب با SPF 30 استفاده کنید.
 • هنگامی‌که باید مدت زیادی را زیر نور خورشید سپری کنید، سعی کنید تا حد امکان در سایه بمانید، کلاه لبه پهن به سر بگذارید و لباس آستین‌بلند روشن به تن کنید. عینک آفتابی را فراموش نکنید، به‌ویژه اگر چشم‌های آبی یا سبزرنگ دارید. چتر آفتابی به همراه داشته باشید تا هم خوش‌تیپ‌تر شوید و هم از پوست خود مراقبت کنید.

Untitled-7

آب بیشتری بنوشید و رژیم غذایی سالم داشته باشید

اگرچه نوشیدن آب فراوان و داشتن رژیم غذایی سالم به‌تنهایی جای جوش را از بین نمی‌برد، اما در رسیدن عملکرد بدن به سطح بهینه و تحریک جوان‌سازی پوست بی‌تأثیر نیست.

 • آب، سم‌ها را از بدن خارج می‌کند، آبرسانی پوست را بهبود می‌بخشد و به‌این‌ترتیب پوستی درخشان، شاداب و سالم را به ارمغان می‌آورد. سعی کنید روزانه ۶ تا ۸ لیوان آب بنوشید.
 • با خوردن میوه و سبزی فراوان، ویتامین و مواد مغذی لازم برای سلامت پوست را تأمین کنید. سعی کنید ویتامین‌های مهم و مفید برای پوست، یعنی ویتامین‌های A، C و E را به میزان کافی از طریق خوردن میوه و سبزیجاتی مانند بروکلی، اسفناج، هویج، گوجه‌فرنگی، آووکادو و سیب‌زمینی شیرین به دست بیاورید.

Untitled-8

جوش‌ها را دست‌کاری نکنید

اگرچه مقاومت کردن در برابر میل به دست‌کاری کردن، ترکاندن، خاراندن و کندن جوش‌کار سختی است، اما کافی است به خود یادآوری کنید که اگر جوش را دست‌کاری کنید، ظاهر آن بدتر خواهد شد.

 • خود را عادت دهید که دو بار در روز، صبح‌ها هنگام شستن صورت و شب‌ها هنگام مصرف کرم‌ها و فراورده‌های مراقبت از پوست به صورتتان دست بزنید و باقی طول روز دست را از صورت دور نگه‌دارید.
 • روبالشی را به‌طور منظم عوض کنید، چون رشد باکتری و انباشته شدن چربی و روغن در آن، در ایجاد جوش مؤثر است.

Untitled-9