عمل جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی)

Rinoسplastia

شکل‌دهی دوباره بینی (رینوپلاستی)، که معمولاً به آن جراحی بینی گفته می‌شود، یک عمل جراحی برای تغییر شکل بینی شماست و این جراحی ممکن است به این خاطر باشد که از ظاهر بینی خود راضی نیستید، یا می‌خواهید بعد از یک آسیب‌دیدگی شکل قبلی آن را بازیابی کنید. پزشکان کلینیک سیب سرخ می‌توانند طی عملی که جراحی رینوپلاستی کاهشی نامیده می‌شود، بینی شمارا کوچک‌تر کند. آن‌ها می‌توانند اندازه بینی شمارا از نوک آن گرفته تا برآمدگی بینی و سوراخ بینی کوچک‌تر کنند. همچنین جراح می‌تواند زاویه بین بینی و لب بالایی شمارا تغییر دهد. مطمئن بودن از چیزهایی که در مورد بینی خود نمی‌پسندید و در صدد تغییرشان هستید، مهم است.

عمل انحراف بینی، یک عمل زیبایی- اصلاحی برطرف کننده ی انحراف بینی است که توسط جراح پلاستیک بینی انجام می شود. برای درمان انحراف بینی پزشک باید با عمل سپتو رینوپلاستی یا به اختصار سپتوپلاستی بینی شما را عمل کرده و غضروف آن را به شکل طبیعی بازگرداند. هزینه و قیمت عمل انحراف بینی بستگی به سابقه و تجربه کار جراح دارد و معمولاً برای پرداخت هزینه جراحی بینی باید با شرکت بیمه خود مانند بیمه تأمین اجتماعی یا بیمه طلایی تماس گرفته و مطمئن شوید که آنها بخشی یا تمام هزینه و قیمت عمل بینی را می پردازند، چون معمولاً شرکت های بیمه نسبت به پرداخت هزینه های عمل های زیبایی تعهدی ندارند. پس از عمل باید مراقبت های بعد از عمل بینی را به طور دقیق انجام دهید تا از خونریزی و  سایر عوارض جراحی بینی در امان بمانید. طریقه (طرز یا نحوه) عمل کمی را جراحی رینوپلاستی (جراحی زیبایی ترمیمی بینی) تفاوت دارد که در ادامه به شرح آن خواهیم پرداخت. در بسیاری از سایت‌های زیبایی تبلیغات بی‌شماری درباره عمل جراحی بینی با لیزر انجام می‌شود حال آنکه در واقعیت لیزر بینی تغییر زیادی در ظاهر بینی ایجاد نمی‌کند و در واقع نمی‌تواند جایگزین جراحی باشد. عمل بینی با لیزر معنا ندارد. از لیزر  تنها در عمل‌های جراحی چشم و پوست استفاده می‌شود.  یکی از نکات بسیار جالب که در جراحی بینی با لیزر مطرح می‌شود این است که خونریزی بعد از عمل کم است یا مثلاً بیمار با ورم بینی مواجه نمی‌شود، اما این مشکلات در واقع علائم طبیعی یک عمل بینی عقابی هستند، بعلاوه این مسئله که لیزر به هیچ وجه نمی‌تواند ساختار بینی را اصلاح کند. جراحی بینی با لیزر فریبی بیش نیست. لیزر یک ابزار برنده و تخریب کننده است و ما متخصصین صرفاً برای کوچک کردن شاخک‌های بزرگ بینی در داخل بینی یا جوانسازی پوست بینی در خارج آن از لیزر استفاده می‌کنیم. باید توجه داشت که در عمل زیبایی به هر حال باید استخوان را شکست و غضروف‌ها را برداشت، تا بینی شکل مناسبی متناسب با چهره بیمار و اهداف جراحی پیدا کند پس جراحی با لیزر در علم جراحی بینی هیچ معنایی ندارد.

تصمیم‌گیری برای جراحی بینی حین و پس از بارداری می‌تواند دشوار باشد. در این عمل به جای یک نفر، دو بیمار باید در نظر گرفته شوند

آمادگی برای عمل جراحی بینی


مشاوره

جراح شما در یکی از ملاقات‌هایی که قبل از جراحی بینی با شما دارد، بینی شمارا معاینه کرده و شکل و قالب آن را اندازه می‌گیرد. سپس عکس‌هایی از شما می‌گیرد تا بعداً بتوانید نتایج عمل جراحی را با سیمای واقعی خود مقایسه کنید.

در این جلسات به‌اندازه کافی فرصت دارید تا از جراح خود هر چه می‌خواهید در مورد مسائل درگیر و مبهم سؤال کنید. مطمئن شوید به همان خوبی که مزایای عمل بینی را می‌دانید، خطرات آن را هم فهمیده‌اید و آیا باید انتظار درد داشته باشید یا نه. همچنین باید مطمئن باشید که از چگونگی ظاهر بینی خود بعد از عمل جراحی و یا جراحی زیبایی بینی استخوانی و گوشتی آگاهی دارید. همچنین در مورد جراحی ترمیمی بینی از پزشک خود مشاوره بگیرید . برای اکثر قریب به اتفاق افراد، جراحی ترمیمی و ثانویه بینی باید برای مشکلات زیبایی خاصی از جمله بینی پیچ خورده یا یک مشکل عملکردی مانند دشواری در تنفس و یا عمل بینی سرسره ای انجام شود. این مشکلات ممکن است به علت اشتباه جراح اصلی نباشند. تمام جنبه های بهبودی تحت کنترل جراح نبوده و برخی تغییرات آناتومیک می توانند منجر به مشکلات ناشی از جراحی شوند. حدوداً ۱۵ درصد از عمل های اولیه ی بینی به هر دلیلی نیاز به عمل ترمیمی بینی دارند.

قبل از عمل

جراح به شما توضیح خواهد داد که چطور برای عمل آماده شوید. برای مثال، اگر شما سیگار می‌کشید، مهم است که برای ترک آن تلاش کنید. چراکه سیگار کشیدن خطر عفونت را در شما افزایش می‌دهد که این می‌تواند موجب کاهش روند بهبود شما شود. اگر سرفه می‌کنید، سرماخورده‌اید یا گلودرد دارید بهترین کار این است که جراحی را به تأخیر بیاندازید زیرا این موارد هم خطر عفونت را افزایش می‌دهند. قرار جراحی را برای بعد از بهبودی خود دوباره تنظیم کنید. اگر مطمئن نیستید، با جراح خود برای مشورت در تماس باشید.

در روز عمل جراحی، از شما خواسته خواهد شد تا فرم رضایتی را امضا کنید. این بدین معنی است که شما می‌دانید چه اتفاقی قرار است بیافتد و با رضایت به استقبال آن می‌روید .

معمولاً عمل جراحی بینی، تحت یک بیهوشی عمومی انجام می‌شود، بنابراین شما در حین جراحی خواب خواهید بود. مهم است که از ۶ ساعت قبل از عمل جراحی خود چیزی (غذا و نوشیدنی) نخورید چراکه بیهوشی می‌تواند شمارا بیمار کند. طبق توصیه متخصص بیهوشی و متخصص جراحی زیبایی خود عمل کنید و چنانچه از هر مسئله‌ای آسوده‌خاطر نیستید، از پرسیدن آن نترسید.

ممکن است از شما خواسته شود تا جوراب فشرده‌سازی بپوشید و یا داروی ضد انعقاد خون به نام هپارین تزریق کنید. هر دوی این‌ها به جلوگیری از لخته شدن خون در رگ‌های پاهای شما (ترومبوز سیاهرگی عمقی-DVT) کمک می‌کنند.

در حین عمل جراحی بینی

عمل می‌تواند تا ۳ ساعت طول بکشد اما به این بستگی دارد که چه جراحی می‌خواهید روی بینی شما انجام شود. ممکن است انقدرها هم طول نکشد.

اگر می‌خواهید بینی خود را کوچک‌تر کنید، جراحتان معمولاً برش‌هایی در داخل سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند تا به استخوان و غضروف دسترسی یابد. به این جراحی "رینوپلاستی بسته" می‌گویند و بدین معنی است که پس از عمل شما هیچ زخم نمایانی نباید داشته باشید. این عمل زمان کمتری طول می‌کشد و به‌طورکلی تورم کمتری به همراه دارد، بنابراین سریع‌تر هم بهبود خواهید یافت. اما همیشه هم این نوع عمل امکان‌پذیر نیست – با جراح خود صحبت کنید تا ببینید که این نوع جراحی برای  شما مناسب است یا نه.

اگر چنین نیست، جراح برشی روی پوست تیغه وسط سوراخ‌های بینی ایجاد می‌کند. به این روش "رینوپلاستی باز" می‌گویند که نتایج خوبی را هم به دنبال دارد، اما در عمل باز بینی زخم‌های نمایان بیشتری دارید.

جراح برخی استخوان‌ها و غضروف‌ها را حذف کرده و یا بازآرایی می‌کند تا شکل بینی شمارا تغییر دهد. بدون نیازی به لمس پوست روی بینی – بینی شما به شکل جدید خود منقبض می‌شود.

ممکن است نیاز باشد که جراح برای حفظ تناسب سیمای شما، سوراخ‌های بینی‌تان را هم کوچک‌تر کند. برای این کار باید برش‌هایی در پوست بینی شما ایجاد کنند، که در هر طرف زخم‌های ریزی به جای خواهد گذاشت.

انتظارات از بعد عمل

باید تا زمانی که اثرات بیهوشی تمام شوند، استراحت کنید. ممکن است با تمام شدن بیهوشی احساس ناراحتی داشته باشید و بینی شما احساس گرفتی کند (مثل زمانی که سرما خورده‌اید). به‌محض نیاز شما، به شما مسکن داده خواهد شد.

ممکن است برای یک یا دو روز در هرکدام از سوراخ‌های بینی‌تان پانسمان داشته باشید. این موجب می‌شود تا نتوانید از بینی نفس بکشید. همچنین ممکن است جهت ثابت نگه داشتن استخوان‌های بینی، به مدت چند هفته اسپلینتی (آتل پلاستیکی مخصوص جراحی بینی) داخل و بیرون بینی داشته باشید.

معمولاً زمانی که آمادگی داشته باشید می‌توانید به خانه بروید اما مطمئن شوید که کسی می‌تواند شمارا همراهی کند و از فردی بخواهید برای مدت یک روز و یا تا زمانی که اثر بیهوشی از بین می‌رود، در کنارتان بماند.

زمانی که به خانه می‌روید، پزشک شما نکات بعد از عمل بینی را به شما خواهد گفت و زمانی را برای جلسه پیگیری و چکاپ مشخص خواهد کرد.

بهبودی از رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی


اگر نیاز به مسکن دارید، می‌توانید از مسکن‌های بدون نسخه، همچون استامینوفن یا ایبوبروفن استفاده کنید. همیشه بروشور اطلاعات بیمار که همراه داروی شماست را بخوانید و چنانچه هرگونه سؤالی دارید از دکتر داروساز خود مشورت بگیرید.

بیهوشی عمومی واقعاً شمارا خسته کرده و انرژی شمارا می‌گیرد. ممکن است متوجه شوید که مثل همیشه روبه‌راه نیستید و یا نمی‌توانید واضح فکر کنید. این حالت در طول ۲۴ ساعت از بین می‌رود. در این مدت، رانندگی نکنید، الکل ننوشید، با ماشین‌آلات کار نکنید و هیچ‌چیز مهمی را امضا نکنید.

کارهایی هست که می‌توانید برای کمک به سرعت بخشیدن در بهبودی‌تان انجام دهید.

  • تا جایی که می‌توانید سر خود را بالا نگه دارید. به مدت چند روز بعد از عمل، در زمان خواب از یک یا دو بالش اضافی استفاده کنید.
  • اسپلینت های روی بینی‌تان را خشک نگه دارید و تا زمانی که اسپلینت ها را برمی‌دارید، استحمام داغ نداشته باشید.
  • در یک هفته اول بعد از عمل، با ملایمت بینی را تمیز کنید. اگر باید عطسه بزنید، تلاش کنید تا با دهان باز عطسه بزنید چراکه این کار به حفاظت از بینی شما کمک می‌کند.
  • تا زمانی که جراح خود را برای برداشتن اسپلینت ها ملاقات می‌کنید، هیچ پوسته و کبره‌ای (پوست نازک روی زخم) را از سوراخ‌های بینی خود درنیاورید.
  • تا زمان بهبودی از مکان‌های گردوخاکی و پر دود دوری کنید.
  • برای ۴ تا ۶ هفته، هیچ‌گونه تمرین شدید یا ورزش‌های برخوردی همچون راگبی و فوتبال انجام ندهید.

احتمالاً برای مدت یک یا دو هفته بعد از عمل در بینی خود احساس گرفتگی خواهید داشت و باید از طریق دهان نفس بکشید.

چنانچه تورم، قرمزی یا درد بینی شما بدتر شد و یا تب کردید، با پزشک عمومی و یا جراح خود تماس بگیرید.

ازلحاظ پزشکی علتی وجود ندارد که بیش از چند روز از کار دست بکشید. اما احتمالاً اگر صبر کنید تا تورم و کوفتگی‌ها از بین بروند احساس راحت‌تری خواهید داشت که این مسئله چند هفته طول خواهد کشید. از جراح خود بپرسید که چه زمان می‌توانید به دیگر فعالیت‌ها بازگردید. برای مثال، بهتر است که برای پرواز کردن یک هفته تا ۱۰ روز صبر کنید. همچنین برای حاملگی بعد از جراحی بینی نیز از جراح خود بپرسید.

میزان زمانی که طول می‌کشد تا بخیه‌های جذبی شما ناپدید شوند، به نوع آن‌ها بستگی دارد. برای چنین عملی، بخیه‌ها معمولاً در طی ۷ تا ۱۰ روز ناپدید می‌شوند. برای اینکه بینی شما کاملاً به شکل جدید خود درآید باید چند ماهی صبر داشته باشید.

اثرات جانبی جراحی بینی


همچون هر عملی، جراحی بینی هم خطراتی به همراه خود دارد. این خطرات برای هر فرد متفاوت است – جراح شما می‌تواند جزئیات بیشتری از اثراتی که باید بعد از جراحی انتظارش را داشته باشید در اختیارتان قرار دهد.

اثرات جانبی آن دسته از اثرات پس از عمل هستند که ناخواسته بوده و غالباً موقتی‌اند. ازجمله اثرات جانبی عمل جراحی زیبایی بینی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • درد، تورم و کوفتگی بخصوص اطراف چشم‌ها
  • سفتی و بی‌حسی، بخصوص در نوک بینی – می‌تواند تا یک ماه طول بکشد.
  • تنفس مشکل از طریق بینی – این مورد باید با بهبودی تورم بهتر شود.
  • خون‌ریزی بینی برای مدت یک یا دو روز