عمل جراحی پروتز باسن: روش و خطرات آن

جراحی زیبایی باسن یا پروتز باسن، یک جراحی زیبایی باسن است که طی آن دو پروتز مصنوعی در باسن قرار داده می‌شود تا اندازه و فرم باسن شخص بهبود داده شود. این جراحی معمولا بر روی زنانی انجام می‌شود که از سایز و فرم باسن خود راضی نیستند. برخی از این زنان احساس می‌کنند نیاز به فرم دادن به باسن  هستند و برخی دیگر مایلند با بزرگ کردن باسن و مدور کردن آن، جذاب‌تر کنند.

چه کسانی کاندید جراحی زیبایی باسن هستند؟


به طور کلی، بهترین کاندید‌های جراحی باسن برای حجیم کردن باسن عبارتند ازافرادی که:

  • ۱۸ ساله یا بالاتر هستند؛
  • دارای سلامت جسمانی هستند؛
  • ثبات روحی دارند؛
  • انتظارات واقع‌بینانه‌ای از این عمل جراحی دارند؛
  • برای اولین بار است که این عمل را انجام می‌دهند؛

مواردی که در بالا گفته شد تنها بخشی از معیار‌هایی هستند که جراح شما در هنگام بررسی مناسب بودن جراحی بالا آوردن باسن برای شما، در نظر می‌گیرد. در مورد این که آیا شما یک کاندید ایده‌آل برای جراحی زیبایی فرم دادن به باسن هستید یا نه، حتما از جراح خود سوال کنید.

جلسه مشاوره چگونه است؟


در طی جلسه‌ی مشاوره، شما با جراحتان در مورد تغییراتی که مایلید در ظاهر خود ایجاد کنید، صحبت خواهید کرد. انجام جراحی زیبایی باسن، یک تصمیم کاملا اختیاری و شخصی است، بنابراین لازم است قبل از تصمیم‌گیری نهایی، برای بحث در مورد انتظارات و خواسته‌های خود و روش بزرگ کردن باسن ، به اندازه کافی وقت بگذارید و برای جراح خود کاملا مشخص کنید که مایلید تا چه میزان باسن شما بزرگ شود و فرم آن به چه صورتی باشد.

شما می‌توانید عکس‌هایی از اندازه و فرم باسنی که دوست دارید به جراح خود نشان دهید و جراح شما می‌تواند تعیین کند که با استفاده از چه سایزی از پروتز باسن، می‌توانید به نتایج دلخواه خود برسید. جراح شما در مورد تمامی گزینه‌هایی که پیش رو دارید با شما صحبت خواهد کرد، از جمله: محل ایجاد برش در هنگام جراحی، محل قرار دادن پروتز‌ها و این که لیفت باسن برای شما مفید است یا خیر.

جراح شما همچنین باید در مورد روش بیهوشی که برای جراحی به کار می‌برد، به شما توضیح دهد. شما نیز لازم است در مورد تمامی داروهایی که مصرف می‌کنید و مشکلات یا بیماری‌هایی که دارید با جراح خود صحبت کنید. مطمئن شوید که تمامی سوالات خود را طی جلسه‌ی مشاوره، از جراحتان پرسیده‌اید. شما می‌توانید از جراحتان بخواهید که عکس‌های قبل و بعد از جراحی سایر بیماران خود را به شما نشان دهد. همچنین می‌توانید از جراح خود بخواهید که با سایر بیماران او صحبت کنید و نظر آن‌ها را در مورد نتایج جراحی که داشته‌اند، بپرسید.

نحوه انجام جراحی


چه اقداماتی قبل از انجام جراحی باید انجام دهم؟

قبل از انجام جراحی بالا کشیدن باسن  برای آخرین بار این فرصت را دارید که اگر سوال باقی‌مانده‌ای دارید، از جراح خود بپرسید. بسیار مهم است که قبل از اقدام به جراحی، رژیم غذایی سالمی داشته باشید و ورزش کنید. کشیدن سیگار نیز باید حداقل دو هفته قبل از جراحی متوقف شود.

چه اقداماتی در روز جراحی باید انجام دهم؟

تا هشت ساعت قبل از جراحی نباید هیچ چیزی بخورید یا بنوشید. سعی کنید در روز جراحی لباس‌های گشاد و کفش‌های راحتی بپوشید. جراح شما مجددا در مورد نحوه انجام جراحی و اقدامات لازم به منظور آمادگی برای انجام جراحی، به شما توضیح می‌دهد. شما می‌توانید متخصص بیهوشی خود را نیز ببینید و در مورد نحوه‌ی انجام بیهوشی با او صحبت کنید. شما می‌توانید انتخاب کنید که بیهوشی موضعی روی شما انجام شود و بعد از جراحی، درهمان روز بیمارستان را ترک کنید یا این که بیهوشی عمومی روی شما انجام شود، که در این صورت لازم است حداقل یک روز در بیمارستان بمانید. مدت زمانی که لازم است در بیمارستان بمانید، به نوع جراحی که انجام داده‌اید بستگی دارد اما معمولا در صورتی که جراحی شما در سطح گسترده باشد، لازم است ۴ روز و ۳ شب در بیمارستان بمانید.

از چه روش بیهوشی برای جراحی استفاده می‌شود؟

در اغلب موارد، برای انجام این جراحی از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. با این حال برخی از جراحان این عمل را با استفاده از بیهوشی موضعی و تزریق داروی آرام‌بخش انجام می‌دهند. در طی اولین جلسه‌ی مشاوره‌ای که با پزشک خود دارید لازم است در مورد روش بیهوشی با او صحبت کنید.

جراحی پروتز باسن چگونه انجام می‌شود؟

برش جراحی پروتز باسن ممکن است در یکی از این دو محل انجام شود: محل برخورد باسن با پشت ران یا در میان خط وسط باسن. در اغلب موارد برش جراحی در خط وسط باسن انجام می‌شود چرا که در این حالت جای برش‌های جراحی کمتر نمایان هستند و احتمال بروز عفونت در این روش بسیار کمتر است. سپس جراح در باسن شما یک فضا ایجاد می‌کند که برای جای دادن پروتز شما به اندازه کافی بزرگ باشد. پروتز باسن را می‌توانید در زیر یا روی ماهیچه‌ی باسن، به نام گلوتس ماکسیموس، قرار دارد. در برخی موارد برای فرم دادن بهتر به باسن، ممکن است جراح در برخی از نواحی باسن لیپوساکشن نیز انجام دهد. بعد از این که عمل مشابه در طرف دیگر باسن نیز انجام شد، جراح اطمینان حاصل می‌کند که ظاهر باسن طبیعی است و دو طرف باسن با هم تقارن دارند و سپس برش ایجاد شده را بخیه می‌زند.

بعد از عمل چه اتفاقی می‌افتد؟

برای پشتیبانی و محافظت بهتر از باسن، بعد از جراحی یک گن فشاری مخصوص به شما پوشانده می‌شود. شما تا چند روز پس از جراحی نباید این گن را از پای خود در بیاورید. مصرف داروهای تجویز شده، طبق دستور پزشک اهمیت زیادی دارد. لازم است بعد از جراحی، شخصی شما را تا خانه برساند و ظرف چند روز بعد از جراحی نیز شما احتمالا به کمک یک همراه نیاز خواهید داشت. شما باید ظرف ۲۴ ساعت بعد از جراحی در تخت خود بمانید و استراحت کنید.

چه زمانی به روند عادی زندگی خود باز می‌گردم؟


بسیار ضروری است که تمامی اقدامات و مراقبت‌های بعد از جراحی را با پزشک خود مرور کنید. به دقت پیگیری کردن از دستورات پزشک،کمک می‌کند که اطمینان داشته باشید که دوره‌ی ریکاوری را به سلامت و با سرعت سپری خواهید کرد. همچنین به خاطر داشته باشید که:

برای پیشروی روند بهبودی شما، استراحت کردن بسیار مهم است. پس تا جایی که می‌توانید استراحت کنید. مایعات فراوان بنوشید و حتما تمامی داروهای تجوز شده را طبق دستور پزشک مصرف کنید. به احتمال زیاد، ظرف چند روز تا چند هفته بعد از جراحی می‌توانید انجام فعالیت‌های سبک را دوباره از سر بگیرید اما بسته به توصیه پزشک، باید تا چندین هفته از انجام فعالیت فیزیکی پرفشار خودداری کنید.

بخیه‌های جراحی بین یک هفته تا ۱۰ روز بعد از جراحی کشیده می‌شوند، اما ورم بدن همچنان ادامه خواهد داشت و به تدریج و ظرف چند هفته برطرف خواهد شد. با برطرف شدن تدریجی تورم، نتایج جراحی نیز به تدریج نمایان می‌شوند. شما احتمالا ظرف یک یا دو ماه و با برطرف شدن درد، می‌توانید انجام ورزش و سایر فعالیت‌های فیزیکی را از سر بگیرید. طول دوره‌ی ریکاوری به عوامل مختلفی مانند تکنیک جراحی، نوع پروتز، محل قرار گیری پروتز و سطح فعالیت فیزیکی شما در زندگی روزمره، بستگی دارد. برای داشتن اطلاعات دقیق‌تری در این باره، از پزشک خود سوال کنید.

عوارض و خطرات جراحی چیست؟


تمامی جراحی‌ها با خطراتی همراه هستند. عوارض پروتز باسن و خطرات احتمالی در ادامه ذکر شده‌اند:

احتمال حرکت کردن پروتز‌ها پس از جراحی و نامتقارن شدن باسن وجود دارد. البته در این جراحی، پروتز‌ها بالای ناحیه‌ی نشیمنگاه قرار داده می‌شوند تا بیماران در هنگام نشستن، روی پروتز‌های کاشته شده ننشینند و احتمال جابجایی پروتز کاهش یابد.

یکی دیگر از عوارض جراحی این است که ممکن است پروتز‌های باسن پاره شوند. البته این عارضه به ندرت اتفاق می‌افتد، اما بسیاری از بیماران تا چند روز یا تا چند ماه پس از جراحی به عوارض آن پی نمی‌برند.

برخی از سایر عوارض جراحی زیبایی باسن عبارتند از: عفونت، عدم رضایت بیمار از نتایج، خونریزی، واکنش شدید بیمار به بیهوشی و نیاز به انجام جراحی برای بار دوم یا گاهی سوم.