عمل جراحی پروتز و ایمپلنت سینه و عوارض

silicone-breast

جراحی پروتز سینه(یا بزرگ کردن سینه‌ها) رایج‌ترین عمل جراحی زیبایی در سراسر جهان است.عمل جراحی پروتز سینه به صورت سرپایی در بیمارستان ها و کلینیک ها صورت می گیرد.

پروتز‌های سینه چه کاربردی دارند؟


پروتز‌های سینه می‌توانند به دو منظور مورد استفاده قرار بگیرند:

ترمیمی:برای بازسازی برآمدگی سینه بعد از عمل جراحی ماستکتومی (برداشتن کامل سینه با جراحی که اغلب برای درمان سرطان سینه انجام می‌شود)

زیبایی: برای زيبايی سينه ها و افزایش سایز و بهبود فرم سینه‌ها و بزرگ کردن سینه

به طور کلی، عمل پروتز سینه که صرفا به منظور زیبایی انجام می‌شود، توسط بیمه پوشش داده نمی‌شود و تمامی هزینه‌ها باید به صورت شخصی پرداخت شود.

تصمیم گیری برای انجام جراحی پروتز سینه


شما باید کاملا آگاهانه در مورد انجام جراحی کاشت پروتز سینه تصمیم‌گیری کنید و در هنگام تصمیم‌گیری، مواردی چون هزینه‌های جراحی و خطرات احتمالی آن را در نظر بگیرید. در صورتی که می‌خواهید جراحی پروتز سینه را انجام دهید، بهتر است ابتدا با پزشک خود  مشورت کنید و قبل از اقدام به جراحی، در مورد اهداف و انتظارتتان از جراحی، چگونگی انجام جراحی و خطرات احتمالی آن با پزشک صحبت کنید. به اندازه کافی به خودتان فرصت بدهید و تا جایی که می‌توانید در این مورد اطلاعات بیشتری به دست بیاورید و خودتان را برای تصمیم‌گیری عجولانه تحت فشار نگذارید.

انواع پروتز‌های سینه


پروتز‌های سینه، ایمپلنت‌های مصنوعی هستند و دو نوع از پرکاربردترینِ آن‌ها عبارتند از:

 • پروتز‌های ژل سیلیکونی: که در انواع مایع، ژل و جامد (که شبیه به پلاستیک است) در دسترس می‌باشند
 • پروتز‌های سالین (حاوی آب نمک استریل)

هرچند هر یک از این پروتز‌ها مزایا و معایبی دارند،  اغلب افراد ترجیح می‌دهند که از پروتزهای حاوی ژل سیلیکونی استفاده کنند. به طور کلی، طول عمر پروتز‌های سینه بین ۱۰ تا ۱۵ سال است و بعد از این مدت لازم است که پروتز تعویض شود.

جراحی پروتز سینه


جراحی  پروتز سینه معمولا تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد. برای انجام این جراحی، یک برش در کنار سینه زده می‌شود. پزشک شما قبل از جراحی، در مورد محل دقیق ایجاد این برش با شما صحبت می‌کند. بنابراین شما از قبل می‌دانید که قرار است جای زخم جراحی در کدام ناحیه باشد.

بعد از برش دادن پوست، پروتز در داخل سینه شما قرار داده می‌شود. می‌توان پروتز را بین بافت سینه و عضلات قفسه سینه یا زیر عضلات قفسه سینه قرار داد. بعد از قرار دادن پروتز در جای مناسب،  پوست شما بخیه زد می‌شود و روی آن پانسمان می‌شود.  در اغلب موارد این مکان وجود دارد که بتوانید در همان روزی که جراحی انجام شده، به خانه بازگردید، اما این احتمال هم وجود دارد که لازم باشد یک شب را در بیمارستان بمانید.

بعد از بازگشت به خانه، لازم است به خوبی استراحت کنید و در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه به خودتان فشار نیاورید. روند بازگشت شما به وضعیت عادی باید به صورت تدریجی و ظرف ۴ تا ۶ هفته بعد از عمل باشد و بعد از این مدت شما می‌توانید تمامی فعالیت‌های روزانه خود را مانند قبل انجام دهید.

ممکن است در ابتدا از این بابت نگران باشید که سینه‌های شما غیرطبیعی به نظر می‌آیند، اما این حالت کاملا عادی و موقتی است. ظرف چند ماه، سینه‌های شما ظاهر طبیعی‌تری پیدا می‌کنند و شما نیز احساس عادی نسبت به سینه‌های خود خواهید داشت.

نتایج جراحی


نتایج جراحی، بسته به شرایط هر بیمار، می‌تواند متفاوت باشد. اما در اکثر موارد، بیماران از ظاهر جدید خود بعد از جراحی، کاملا راضی هستند.  موارد زیر می‌تواند در ظاهر سینه‌های شما بعد از جراحی موثر باشد:

 • سن شما
 • سلامت عمومی شما
 • میزان قابلیت بدن شما برای بهبودی پس از جراحی
 • وضعیت فعلی سینه‌های شما
 • محل قرارگیری نوک سینه‌های شما
 • بافت پوست شما

بعد از جراحی کاشت  سینه، ممکن است از این بابت نگران باشید که سینه‌های شما غیرطبیعی به نظر می‌آیند. در ابتدا در سینه‌های خود احساس فشردگی می‌کنید و حس می‌کنید سینه‌هایتان سفت شده‌اند، که این حالت کاملا عادی است.

همچنین ممکن است در حس لامسه‌ی سینه‌های شما تغییراتی ایجاد شود و مثلا احساس کنید بعضی قسمت‌های سینه شما نسبت به لمس کردن، حساسیت کمتر یا بیشتری دارند. در اکثر موارد این تغییرات موقتی هستند، اما در موارد خاصی هم ممکن است این تغییرات دائمی باشند.

ظرف چند ماه بعد از جراحی، پوست، ماهیچه‌ها و بافت سینه‌ی شما کمی کشیده می‌شود تا پروتز را در خود جای دهد و در این مدت شما به تدریج احساس عادی‌تری نسبت به سینه‌های خود پیدا می‌کنید و ظاهر سینه‌ها نیز طبیعی‌تر می‌شوند.

داشتن انتظارات واقع بینانه از این جراحی و گرفتن تصمیم آگاهانه، تضمین می‌کند که از نتایج جراحی راضی خواهید بود.

باید انتظار این را داشته باشید که با بالا رفتن سن شما، ظاهر سینه‌های شما و حسی که نسبت به آن دارید نیز تغییر کند و باید بدانید که پروتز‌های سینه نمی‌توانند جلوی شل شدن سینه که بر اثر بالا رفتن سن ایجاد می‌شود، را بگیرند و درمان افتادگی سینه نیستند.

عوارض احتمالی


در صورتی که در نظر دارید جراحی پروتز سینه را انجام دهید، لازم است ابتدا از خطرات احتمالی آن آگاه باشید. برخی از مشکلات احتمالی که ممکن است بر اثر انجام جراحی  پروتز سینه بروز کند عبارتند از:

 • عفونت یا خونریزی بعد از جراحی
 • به جا ماندن جای زخم جراحی
 • تشکیل بافت زخم در اطراف پروتز سینه (انقباض کپسولی)
 • پارگی پروتز
 • تا شدن یا چروک شدن پروتز
 • تغییرات موقتی یا دائمی در حس لامسه‌ی قسمت نوک سینه

در برخی موارد ممکن است، برای برطرف کردن مشکلات به وجود آمده، نیاز به انجام جراحی مجدد باشد.

ریکاوری بعد از جراحی پروتز سینه


بلافاصله بعد از جراحی پروتز سینه، تا حدودی درد،تورم و کبودی خواهید داشت. ممکن است در قفسه‌ی سینه خود احساس فشردگی کنید و کمی احساس تنگی نفس داشته باشید. این حالت کاملا عادی است و این علائم ظرف چند هفته، به تدریج برطرف می‌شوند.

شما در هنگام استراحت در کلینیک یا بیمارستان، به حالت نیمه درازکش خواهید بود. این حالت به راحتیِ بیشتر شما کمک می‌کند و باعث کاهش تورم می‌شود. در صورتی که نیاز داشته باشید، به شما داروی مسکن داده می‌شود.

بعد از بازگشت به خانه می‌توانید برای تسکین درد خود، داروهای مسکن غیرتجویزی مانند پاراکتامول یا ایبوبروفن مصرف کنید. البته در صورتی که مشکلات معده، کلیه یا کبد دارید، یا سابقه‌ی این مشکلات را داشته‌اید، نباید ایبوبروفن مصرف کنید.  همچنین در صورتی که به آسم مبتلا هستید، ممکن است داروی ایبوبروفن برای شما مناسب نباشد. در صورتی که در این‌باره مطمئن نیستید، از پزشک  در این مورد سوال کنید.

بازگشت به خانه

بعد از جراحی  پروتز سینه، ممکن است پزشکتان اجازه دهد که در همان روز به خانه بازگردید یا ممکن است لازم باشد یک شب را در کلینیک یا بیمارستان بمانید.

بعد از بازگشت به خانه، باید به خوبی استراحت کنید تا به بدنتان فرصت لازم برای ریکاوری را بدهید. از انجام ورزش‌هایی که بازوها و عضلات قفسه‌ی سینه شما را درگیر می‌کنند پرهیز کنید، چرا که باعث تحریک بافت‌های این ناحیه و خونریزی می‌شود.  بعد از جراحی، احساس می‌کنید که سینه‌های شما سفت شده‌اند و ممکن است سینه‌های شما درد داشته باشد یا گاهی تیر بکشد. این علائم گاهی تا چند هفته ادامه دارند.

توصیه‌ها و مراقبت‌های بعد از جراحی

برای رسیدن به بهترین نتایج، لازم است به تمامی توصیه‌های پزشک در مورد مراقبت‌های بعد از جراحی، عمل کنید. ممکن است از شما خواسته شود که بعد از عمل جراحی، طی چند جلسه، مجددا به جراحتان مراجعه کنید، تا جراحتان روند ریکاوری شما را تحت نظر داشته باشد.

پزشک شما به طور دقیق به شما خواهد گفت که چه فعالیت‌هایی را تا چه مدت نمی‌توانید انجام دهید، اما به طور کلی لازم است بعد از جراحی یک یا دو هفته مرخصی کاری بگیرید و به مدت حداقل یک ماه نیز از بلند کردن اجسام سنگین و انجام ورزش‌های پرفشار خودداری کنید.

معمولا ظرف شش هفته می‌توانید به طور کامل به وضعیت عادی بازگردید و تمامی کارهای روزانه خود را انجام دهید. به مدت یکسال باید محل بخیه‌های جراحی را از قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب دور نگه دارید چرا که پوست این ناحیه بسیار حساس است.

برخی از پزشکان نیز به بیماران خود توصیه می‌کنند که تا ۳ ماه بعد از جراحی، به صورت ۲۴ ساعته، سینه‌بند اسپرت و تنگ بپوشند.

چه زمان باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که درد شدیدی دارید یا علائم غیر عادی داشتید، در اسرع وقت  به پزشک خود یا کلینیکی که در آن جراحی را انجام داده‌اید، مراجعه کنید. علائم هشداردهنده‌ی احتمالی عبارتند از:

 • درد شدید در سینه‌ها
 • سرخ شدن پوست سینه‌ها
 • احساس سوزش سدید در سینه‌ها
 • تورم غیرعادی یا بیش از حد در سینه‌ها یا اطراف آن‌ها
 • تورفتگی و افتادگی سینه
 • ترشح ماده‌ی رنگی یا بدبو از سینه
 • تب
 • وجود توده یا برآمدگی در سینه
 • هر درد غیرطبیعی که باعث نگرانی شما می‌شود