عمل جراحی پروتز گونه: روش و عوارض

4ca5a864a340b06d0b3f57c7143ee5b5c50bb450

گونه‌های برجسته و خوش فرم، يکي از شاخص‌ترين نشانه‌های جواني و زيبايي هر فرد به شمار مي‌رود. در برخي از افراد ممکن است به خاطر عوامل ارثي، گونه‌ها به خوبي رشد و توسعه پيدا نکرده باشد يا شکل استخوان گونه متناسب با ساير اجزای صورت نباشد. در برخي افراد هم با وجود آنکه استخوان گونه رشد مناسبي داشته و در سنين جواني شکل خوبي دارد، اما با شروع فرايند پيری و افتادگي بافت‌های نرم صورت، شکل گونه‌ها هم تحليل مي‌رود و زيبايي خود را تا حدودی از دست مي‌دهد و نیاز به برجسته سازی گونه می شود .  روش های درمانی جایگزین بسیار مناسبی برای پروتز وجود دارند که افرادی که به دنبال راه هایی برای بازگردانی حجم از دست رفته ی صورت خود هستند، ولی نمی خواهند در معرض خطرات عمل جراحی پروتز گونه قرار گیرند، می توانند از آن ها استفاده کنند. ازجمله این روش های جایگزین می‌توان به تزریق ژل و یا تزریق چربی در گونه که روش‌های گونه گذاری بدون جراحی هستند اشاره کرد.

چه کسي بايد جراحي پروتز گونه انجام دهد؟


عمل جراحی پروتز گونه را مي‌توان هم برای کودکان و هم بزرگسالان انجام داد. غالباً در کودکاني که دچار بد شکلي مادرزادی استخوان گونه هستند، موقعيت استخوان اصلاح مي‌شود يا قطعه استخواني جديدی به استخوان گونه اضافه مي‌شود تا شکل آن برجسته‌تر شود. اما در بزرگسالان که استخوان گونه به طور طبيعي رشد کرده است، معمولاً از پروتز گونه برای اين ناحیه استفاده مي‌شود تا احتمال دستيابي به نتايج مورد انتظار هم بيشتر باشد ، استفاده از پروتز چانه برای هماهنگ سازی اجزا صورت برای چانه های فرو رفته و بد حالت نیز کاربرد دارد .

در این مقاله نکاتی در مورد محل انجام جراحی، زمان تقریبی انجام عمل، نوع بی حسی یا بیهوشی مورد نیاز و هزینه جراحی زیبایی گونه شرح داده می‌شود. 

جلسه مشاوره اوليه (قبل از عمل) چه برای چيست؟


در جلسه مشاوره شما بايد به هر بيماری از قبيل آرتروز روماتيسمي، لوپوس يا بيماریهای شديد دهان و دندان، که احتمالاً به آن مبتلا هستيد و ممکن است باعث شود که نتوانيد پروتز گونه را تحمل کنيد، به پزشک خود اطلاع بدهيد. ممکن است از شما خواسته شود که در يک آينه نگاه کنيد و نواحی از گونه که مي‌خواهيد اصلاح شود را نشان دهيد. وقتي با پزشک در مورد انتظارات خود از انجام عمل جراحي بحث مي‌کنيد، بايد رک و صريح باشيد. اين کار به پزشک کمک مي‌کند تا انتظارات واقعي شما را بداند و تعيين کند که آيا با يک ديد واقع گرايانه مي‌توان از طريق جراحي اين انتظارات را برآورده کرد يا خير. همچنين در اين جلسه، ساير روش‌هايي که برای هدف مورد نظر شما وجود دارد و خطرات و محدوديت‌های هر روش از جمله عوارض تزریق چربی گونه به شما اطلاع داده مي‌شود.

خطرات و محدوديت‌ها


عمل پروتز گونه، عوارض خطرناک چنداني به دنبال ندارد. هر ساله هزاران نفر در سراسر جهان عمل جراحي گونه و پروتز گونه را با موفقيت انجام مي‌دهند و به هيچ مشکلي هم دچار نمي‌شوند. با اين وجود، هر کسي که هر نوع عمل جراحي انجام مي‌دهد حتماً بايد هم در مورد فوايد آن و هم خطرات آن و نیز از روش های گونه گذاری بدون جراحی آگاهي داشته باشد.

برای اين عمل هم به مانند هر عمل جراحي ديگر، خطر خونريزی و عفونت وجود دارد. البته احتمال بروز هر دو اين عوارض بسيار کم است. برای کاهش خطر بروز عفونت، قبل و بعد از عمل جراحي از داروهای آنتي بيوتيک استفاده مي‌شود. اگر يک پروتز عفونت پيدا کرد، بايد فوراً برداشته شود و سه ماه بعد مي‌توان يک پروتز جديد به جای آن گذاشت. جايگذاری نادرست پروتز يا جا به جا شدن آن هم ممکن است باعث شود که يک عمل ثانويه برای تصحيح آن انجام گيرد. در مورد جزئيات و احتمال وقوع هر يک از عوارض جراحی پروتز گونه، بهتر است به صورت شخصي با پزشک خود صحبت کنيد. شما مي‌توانيد با رعايت کردن دستورات و راهنمايي‌های ارائه شده توسط پزشک خود در زمان قبل و بعد از عمل جراحي، خطر بروز همه اين عوارض احتمالي را به حداقل برسانيد.

عمل جراحي پروتز گونه چگونه انجام مي شود؟


يک راه برای انجام برجسته کردن گونه ، جايگذاری پروتز در فاصله بين استخوان گونه و چانه از طريق ايجاد يک بريدگي خارجي کوچک در زير چانه يا در داخل دهان بين لب پاييني و لثه است. همچنين در بعضي موارد، ممکن است يک پروتز بر روی استخوان گونه قرار داده شود (همان طور که در شکل نشان داده شده است). با انجام اين عمل، چهره فرد اصلاح مي‌شود، ولي يک جای زخم کوچک در زير چانه باقي مي‌ماند.

io

برای جايگذاری پروتز مي‌توان از روش‌های مختلفي استفاده کرد. بعد از آنکه جلسه مشاوره اوليه را با پزشک خود برگزار کرديد، روش مناسب برای شما تعيين مي‌شود.
روش‌های رايج موجود برای جراحي پروتز گونه عبارت است از:

• روش دهاني (Transoral-through the mouth)

• روش پلکي(Transpalpebral-eyelid)

روش دهاني

اين رايج ترين روش برای جايگذاری پروتز است. در اين روش بريدگي‌هايي در داخل دهان در قسمت بالای دندان‌های بالايي در هر دو طرف ايجاد مي‌شود.

روش پلکی

پروتزهای خاصي که اندازه آنها زياد بزرگ نباشد را مي‌توان از طريق يک بريدگي در ناحيه پلک، جايگذاری کرد.

اگر همزمان با عمل پروتز گونه، عمل ديگری هم بر روی صورت انجام شود (اغلب عمل ليفت صورت انجام مي‌شود)، مي‌توان پروتز گونه را هم از طريق همان بريدگي که برای عمل مذکور ايجاد مي‌شود، جايگذاری کرد.

از اين عمل چه انتظاری مي‌توان داشت؟


درد ناشي از اين عمل، در حد قابل ملاحظه‌ای کم است. البته بعد از انجام عمل به شما داروی مسکن داده مي‌شود. تا سه روز بعد از انجام عمل بايد هنگام خوابيدن، سر خود را با زاويه ۴۵ درجه بالا نگه داريد تا در محل عمل ورم ايجاد نشود. همچنين در اين سه روز بايد در زمان بيداری هر يک ساعت به مدت ۱۰ دقيقه از کمپرس سرد بر روی گونه‌ها استفاده کنيد تا به کاهش ورم کمک کند. به خاطر داشته باشيد که نبايد از کمپرس سنگين استفاده کنيد. برای اين کار مي‌توانيد از دانه‌های نخود يخ زده که در داخل يک پلاستيک زيپ‌دار ريخته‌ايد، استفاده کنيد. بعلاوه، پزشک برای شما مکمل‌هايي تجويز مي‌کند که به کاهش خون مردگي و تورم کمک مي‌کند. اگر پروتزها از راه دهان کار گذاشته شده باشد، پزشک يک دهان شويه آنتي‌بيوتيک و داروهای آنتي بيوتيکي که از راه دهان مصرف مي‌شود نيز برای شما تجويز خواهد کرد. بعد از انجام عمل، مقداری ورم و خون مردگي در ناحيه گونه‌ها و اطراف چشم‌ها وجود دارد که از سه روز بعد از عمل، شروع به بهبودی و برطرف شدن مي‌کند. چند روز بعد از عمل هم مي‌توانيد آرايش کنيد. بخيه‌هايي که در داخل دهان زده شده است، ظرف ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل جذب خواهند شد. اغلب افرادی که اين عمل را انجام مي‌دهند مي‌توانند يک هفته تا ۱۰ روز بعد از عمل از خانه بيرون بروند و در انظار عمومي ظاهر شوند.

عوارض بعد از عمل


خون مردگي و تورم: به خاطر داشته باشيد که شدت ورم و خون مردگي گونه گذاری ممکن است قبل از آنکه کاهش يابد، ابتدا کمي افزايش پيدا کند. در اغلب افراد، بهبودی  و برطرف شدن ورم‌ها از سه روز بعد از عمل شروع مي‌شود. آثار خون مردگي هم بعد از ۷ تا ۱۴ روز برطرف مي‌شود.

احساس سفت شدن گونه‌ها: اين احساس هم به خاطر ورم موجود در گونه‌هاست و با برطرف شدن ورم، سفتي گونه‌ها هم رفع مي‌شود.

بي حسي گونه‌ها: بي‌حسي گونه‌ها يکي از عوارض موقتي مورد انتظار بعد از عمل گونه گذاری  است. معمولاً حس گونه‌ها بعد از شش تا ۱۲ ماه به وضعيت اوليه و طبيعي باز مي‌گردد.

فعاليت‌های بدني آرام خود را مي‌توانيد در همان هفته اول بعد از عمل از سر بگيريد، اما ظرف ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل گونه گذاری بايد از تقلا کردن شديد، خم شدن و بلند کردن اجسام سنگين خودداري کنيد. توصيه مي‌شود که براي شروع ورزش و فعاليت‌های بدني شديد خود، حداقل دو تا سه هفته صبر کنيد. همچنين برنامه غذايي شما در چند روز بعد از عمل، فقط شامل مايعات خواهد بود. بعد از آن مي‌توانيد به تدريج برنامه غذايي معمول خود را از سر بگيريد.

نتيجه درازمدت اين عمل در اغلب افراد چيست؟


جراحي کاشت گونه ، قابل پيش‌بيني‌ترين راه برای اصلاح گونه‌ها است. البته به خاطر ورم‌هايي که بعد از جراحي ايجاد مي‌شود ممکن است دستيابي به بهترين نتايج اين عمل، سه تا شش ماه زمان ببرد.

نتايج عمل جراحي پروتز گونه، ماندگاری طولاني و خوبي دارد. با توجه به اينکه پروتزها از مواد مصنوعي ساخته مي‌شوند، ممکن است در آينده نياز به ترميم و اصلاح داشته باشد. اما بر خلاف پروتزهای سينه، اغلب افرادی که پروتز گونه مي‌گذارند، تا آخر عمر نيازی به جايگزيني و تعويض آن نخواهند داشت.

آيا برای اين عمل لازم است در بيمارستان بمانم؟


جراحي پروتز گونه را مي‌توان در داخل مطب يا يک مرکز جراحي سرپايي يا بيمارستان به صورت کاملاً ايمن انجام داد. اين عمل ممکن است تحت بيهوشي کامل انجام شود که در اين صورت شما در طول مدت عمل کاملاً خواب خواهيد بود. همچنين ممکن است فقط از بي‌حسي موضعي و مسکن استفاده شود که در اين صورت در زمان عمل، بيدار اما آسوده و خواب آلود خواهيد بود. در زمان عمل کاشت گونه صورت شما هيچ دردي احساس نمي‌کنيد، اما ممکن است اندکي برايتان آزار دهنده باشد.

انجام اين عمل حدود يک تا دو ساعت زمان مي‌برد. اگر عمل فقط برای گذاشتن پروتز باشد، غالباً بيمار مي‌تواند بعد از انجام عمل مرخص شود. اما اگر همزمان با آن، جراحي‌های ديگری هم انجام شود و زمان عمل بيشتر از پنج ساعت باشد، معمولاً توصيه مي‌شود که يک شب در بيمارستان بمانيد