لاغری شکم و پهلو

c700x420

برای بسیاری از مردم، خلاصی از چربی‌های اضافه‌ی شکم و پهلو، جنگی است که در تمام طول زندگی ادامه دارد. از بین بردن چربی‌های اضافی در پهلو‌ها و شکم کار بسیار سختی است و گاهی اوقات گرفتن رژیم لاغری و ورزش کردن برای رسیدن به تغییرات مورد نظر شما، کافی نیستند.  امروزه متخصصین به مزایای استفاده از تکنولوژی‌های نوین و غیر تهاجمی ‌برای از بین بردن چربی‌ها پی برده‌اند و این روش‌ها هر روزه راه از بین بردن موثر و ایمن چربی را برای افراد بیشتر حتی برای کوچک کردن شکم بعد از زایمان باز می‌کنند. لاغر شدن بعد از زایمان دغدغه بسیاری از خانم ها برای بازگشت به اندام قبل از زایمان خود هست.

روش‌های درمانی


 روش های متفاوتی برای لاغر کردن شکم و پهلوی خود وجود دارد. یکی از این روشها استفاده از داروهای گیاهی لاغری طبیعی بوده و به طور مؤثری به کاهش وزن کمک می‌کنند. روش‌های اصلی برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو به ترتیب میزان تهاجمی ‌بودن عبارتند از: کرایولیپولیز، لیپوساکشن، لیپولیزر، لیپوماتیک، کویتیشن و ابدومینوپلاستی (جراحی شکم)، که در ادامه به بررسی هرکدام از این روش ها می پردازیم.

کرایولیپولیز

مهمترین مزیت کرایولیپولیز برای کوچک کردن شکم و پهلوها این است که کاملا غیر تهاجمی ‌است و مدت زمان ریکاوری بعد از آن، حداقل زمان ممکن است. کرایو لیپولیز در کلینیک و بدون نیاز به هیچ داروی بیهوشی انجام می‌شود. هر چند در ابتدا با گذاشتن دستگاه  روی بدن، موضع مورد نظر بین صفحات دستگاه با قدرت کشیده می‌شود، اما سرمای اعمال شده، به سرعت اثر می‌کند و بقیه‌ی جلسه درمانی کاملا راحت و بدون درد است. انجام کرایولیپولیز برای هر موضع حدود یک ساعت طول می‌کشد. بهترین نتایج این روش در قسمت میانی شکم است، البته در صورتی که چربی اضافی کافی برای کشیده شدن توسط دستگاه وجود داشته باشد.

بهترین نتایج کرایو لیپولیز در بیمارانی به دست می‌آید که در حدود ۹ تا ۱۱ کیلوگرم با وزن ایده‌آل خود فاصله دارند، و وضعیت پوست بدن آن‌ها خوب و سالم است و دارای توده‌های چربی موضعی هستند و بطور مثال طالب لاغری شکم می باشند . با استفاده از این روش ۲۰ درصد از چربی‌های موضع تحت درمان به طور دائمی ‌از بین می‌رود.

کرایولیپولیز به معنای واقعی کلمه، یک روش درمان چربی موضعی است. با این روش می‌توان باعث لاغری شکم شود و چربی‌هایی را از بین برد که با انجام دراز و نشست هرگز از بین نمی‌رود. کرایولیپولیز یک انتخاب عالی است چرا که این روش هیچ نیازی به دوره ریکاوری ندارد، به این معنا که بلافاصله بعد از جلسه‌ی درمان می‌توانید کلینیک را ترک کنید و به تمرینات ورزششی خود ادامه دهید یا به سر کار بازگردید یا هر کار دیگری که دوست دارید انجام دهید. البته بدیهی است که انجام کرایولیپولیز به معنای چراغ سبزی برای پرخوری و بی‌تحرکی نیست. روش کرایولیپولیز و عمل زیبایی شکم برای افرادی که توده‌های چربی بسیار بزرگ دارند، افرادی که توده‌های چربی بدن آن‌ها پراکنده است، افرادی که شکم آن‌ها بسیار بزرگ و دارای چربی داخل شکمی است و همچنین افرادی که پوست شل یا پوست اضافه دارند، مناسب نیست.

لیپوساکشن

لیپوساکشن یکی از روش های لاغری سریع شکم و پهلوها است. برای انجام ساکشن برش‌های بسیار کوچکی روی موضع ایجاد می‌شود و توسط یک کانولای مکنده، چربی‌های اضافی بیرون کشیده می‌شوند. البته لیپوساکشن به عنوان یک روش لاغری در نظر گرفته نمی‌شود و در لیپوساکشن شکم از آنجایی که برش‌هایی روی موضع ایجاد می‌شود، یک روش "تهاجمی" محسوب می‌شود. در حال حاضر از تکنیک‌های مختلفی استفاده می‌شود تا این عمل برای بیمار راحت‌تر باشد و تاثیر بیشتری و عوارض جراحی زیبایی شکم کمتری داشته باشد. همچنین از تکنولوژی‌های مختلفی مانند لیزر، اولتراسوند، رادیوفرکوئنسی و لیپوساکشن با نیروی کمکی، استفاده می‌شود تا بیرون کشیدن چربی‌ها برای جراح آسان‌تر باشد. هر یک از شرکت‌ها سعی دارند که به مشتریان خود بقبولانند که تکنولوژی مورد استفاده در دستگاه آن‌ها بهتر، ایمن‌تر و کم تهاجمی‌تر است. اما هیچکدام از این موارد تا به حال به لحاظ علمی ‌اثبات نشده‌اند، پس به سادگی می‌توان گفت که حقیقت ندارند. (در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که جراحان بسیار کمی ‌از دستگاه‌های لیپولیزر استفاده می‌کنند و اکثر این افراد نیز، این کار را تنها به خاطر جنبه‌ی بازاریابی و تبلیغاتی که دارد، انجام می‌دهند. از تکنیک‌های "super wet" و تزریق ماده‌ی تامی‌سنت برای راحتی بیمار (چراکه این ماده حاوی بی‌حس کننده است) و خونریزی و کبودی کمتر (چرا که این ماده حاوی اپی‌نفرین است) استفاده می‌شود. انجام لیپوساکشن‌های جزئی نیازی به بیهوشی ندارد و بیمار می‌تواند به خوبی آن را تحمل کند اما در صورتی که لازم باشد مقدار زیادی چربی لیپوساکشن شود، نیاز به استفاده از آرام‌بخش و بیهوشی عمومی ‌‌است.  معمولاً روش برای لیپوساکشن  شکم ( کوچک کردن شکم )، باسن، سینه ، داخل و اطراف زانوها، پهلوها ، خط گردن و ناحیه‌ی زیر چانه ، رفع غبغب ، ران‌ها (قسمت بیرونی و داخلی ران)،بازوها استفاده می گردد .

عمل جراحی لیپوساکشن به روش بادی جت که با نام «لیپوساکشن آب» یا «لیپوساکشن با کمک آب» نیز شناخته می‌شود، یک روش ابتکاری برای حذف چربی‌های اضافی بدن است. لاغری با بادی جت از جریان مایعات شور استفاده می‌کند تا چربی‌ها را به آرامی از جای خود براند و بردارد.

لیپولیزر

لیپولیزر یک روش غیر‌جراحی است که جایگزین ابدومینوپلاستی (جراحی برای برداشتن چربی‌ها) می‌باشد و یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های موجود برای از بین بردن چربی‌های شکم و پهلو و لاغری موضعی است. این روش برای افرادی به کار می‌رود که میزان چربی کمی ‌‌را باید از بین ببرند و یا می‌خواهند چربی‌های موضعی در یک ناحیه خاص را از بین ببرند. این روش کارایی زیادی دارد چرا که کاملا غیرتهاجمی‌است و جای هیچ زخمی ‌روی بدن شما باقی نمی‌گذارد. صفحات مخصوص دستگاه لیپولیزر دارای دیود‌های لیزری هستند که می‌توانند امواج نوری لیزر، با طول موج خاصی را تولید کنند. این طول موج خاص از امواج لیزر، می‌تواند بدون ایجاد آسیب، از پوست و سایر بافت‌ها عبور کند، اما زمانی که به بافت‌های چربی برخورد می‌کند باعث واکنش بافت چربی می‌شود. تابش اشعه لیزر به چربی‌ها باعث می‌شود که چربی‌ها به طور موقت نفوذپذیر شوند و بنابراین از بین بروند. سلول‌های تخریب شده‌ی چربی یا توسط بدن سوزانده می‌شوند و یا توسط سیستم لنفاوی جذب و سپس همراه با ادرار دفع می‌شوند. انجام لیپولیز در حدود سی دقیقه طول می‌کشد. از شما خواسته می‌شود که قبل و بعد از لیپولیزر مقدار بسیار زیادی آب بنوشید تا بدن شما بتواند سلول‌های چربی را بشکند و سپس آن را دفع کند. برای رسیدن به نتایج مورد نظر، نیاز به چند جلسه درمان (معمولا دو جلسه طی هفته‌ی اول) می‌باشد. البته تنها یک هفته طول می‌کشد تا نتایج اولیه این روش را مشاهده کنید.

لیپوماتیک

لیپوماتیک که به نام روش NIL (لیپوساکشن همراه با چرخش محوری اشعه مادون صوت) نیز شناخته می‌شود، یکی از روش‌های لیپوساکشن و از بین بردن چربی و لاغری از جمله لاغری شکم است که توسط پزشکان تایید شده و در آن از اشعه مادون صوت که به صورت محوری چرخش دارد، برای ازبین‌بردن چربی و فرم دادن به بدن، استفاده می‌شود. ارتعاشی که توسط فرکانس‌های مادون صوت ایجاد می‌شود، باعث از بین بردن سلول‌های چربی می‌شود، درحالی که به بافت‌های غیرچربی هیچ آسیبی نمی‌زند و بنابراین این چربی‌ها را به طور یکنواخت از بین می‌برد و دوره‌ی ریکاوری بعد ازآن نیز بسیار سریع است. لیپوماتیک یک روش اثبات شده و قابل اطمینان برای لاغری موضعی از جمله لاغری شکم است که با استفاده از آن می‌توان بدون ایجاد هیچ خطری، چربی‌های اضافه در تمامی‌ نواحی بدن را از بین برد و فرم جدیدی به بدن داد.هزینه عمل لیپوماتیک نیز برای افراد مختلف است.

کویتیشن

کویتیشن یک روش بدون درد و بدون جراحی برای از بین بردن و آب کردن چربی‌های شکم و پهلو است که باعث لاغری شکم و پهلو و فرم گرفتن بدن می‌شود. کویتیشن یک جایگزین غیرجراحی برای روش جراحی با لیپوساکشن است. در کویتیشن لاغری یک تکنسین آموزش دیده، اشعه‌ی قدرتمند اولتراسوند را به روی قسمت‌های حاوی چربی‌های موضعی می‌تاباند. لاغری با کویتیشن باعث شکست سلول‌های چربی می‌شود و سپس این چربی‌ها توسط سیستم سم‌زدایی در بدن، همراه با سایر سموم بدن، دفع می‌شوند.

روش ابدومینوپلاستی یا جراحی پلاستیک شکم

آخرین روش لاغری شکم و پهلو، ابدومینوپلاستی یا تامی‌تاک است که برای جمع کردن پوست اضافه‌ی شکم انجام می‌شود. این جراحی زیبایی شکم معمولا همراه با لیپوساکشن پهلو‌ها انجام می‌شود تا بهتر بتوان شکل تنه‌ی بیمار را فرم داد. مزیت جراحی زیبایی لاغری شکم این است که با انجام جراحی چربی و پوست اضافه شکم و پهلو برداشته می‌شود و دیواره‌ی شکم صاف می‌شود. اما از معایب این روش این است که مدت زمان ریکاوری آن طولانی است، هزینه آن بالاست، دردناک است، جای بخیه روی شکم باقی می‌گذارد و با ریسک‌هایی مانند عوارض جراحی، عوارض بیهوشی، مشکلات حین ریکاوری و باقی ماندن جای زخم، همراه است. البته معمولا گفته می‌شود که این روش، بهترین راه برای رسیدن به نتایج مورد نظر بیماران است و جراحی لاغری شکم ارزش ریسک کردن را دارد.

در صورتی که شکم بیمار بسیار بزرگ و مدور است و چربی‌های آن داخل شکمی‌هستند (حالتی که چربی‌ها زیر پوست نیستند و با گرفتن پوست شکم، داخل دست نمی‌آیند و ماهیچه‌های شکم شخص نیز سفت هستند) تنها راه ممکن برای از بین بردن چربی شکم، کم کردن وزن است. اما جراحی تامی‌تاک، روشی برای کم کردن وزن نیست.

به هر حال انجام این جراحی در افرادی که این روش برای آن‌ها مناسب است، بهبود بسیار چشمگیری در ظاهر و اعتماد به نفس آن‌ها ایجاد می‌کند. مدت زمان ریکاوری بعد از جراحی بین ۴ تا ۶ هفته است، البته بعد از چند هفته، شخص می‌تواند به محل کار خود بازگردد و قادر است اکثر فعالیت‌های روزانه را انجام دهد.

تعادل بین تولید و حذف چربی فرایندی طبیعی است که در از بین رفتن سلول‌های چربی (آدیپوسیت) اثر دارد. ذخیره چربی علی‌رغم فعالیت بدنی منظم و رعایت رژیم غذایی مناسب معمولاً به مرور زمان رو به افزایش می‌باشد. دستگاه لاغری ال پی جی (LPG) درمانی بدون درد، ایمن و موثر را برای رسیدن به تناسب اندام دلخواه ارائه می‌دهد.

وکیوم تراپی (اندرمولوژی) سلولیت و تجمع چربی را با دفع مواد سمی از بین می‌برد، خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می‌بخشد، عضله‌های سرینی را بالا می‌برد و بزرگ و سفت می‌کند، پوست را نرم می‌کند و کشش و فشار روی عضله را کاهش می‌دهد. وکیوم تراپی با افزایش خاصیت ارتجاعی پوست به رفع چین و چروک‌های صورت و از بین بردن حالت پرتقالی پوست روی ران و باسن کمک می‌کند. این روش یکی از روشهای لاغری سریع بدون درد، ایمن و بسیار موثر است.

روش‌های درمان طبیعی

 تغذیه‌ی سالم 

وقتی صحبت از آب کردن چربی‌های شکم و پهلو با گرفتن رژیم غذایی می‌شود، دیگر هیچ رمز و راز خاصی در کار نیست. موضوع بسیار ساده است، شما باید غذاهای سالم‌تری مانند میوه، سبزیجات و غلات سبوس‌دار بخورید و از خوردن غذاهای ناسالمی ‌مانند شیرینی، چیبس و فست فود اجتناب کنید. با ایجاد همین تغییرات کوچک شما شاهد یک دنیا تفاوت در ظاهر شکم خود خواهید بود. البته لازم نیست که به طور یکباره و ناگهانی، عادات غذایی خود را تغییر دهید. سعی کنید به آرامی ‌تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید و به طور مداوم غذاهای سالم و مفید را جایگزین غذاهای ناسالم و مضر کنید. برخی از تغییرات ساده‌ای که می‌توانید در رژیم خود ایجاد کنید عبارتند از:

  • مقدار زیادی پروتئین بدون چربی بخورید. لوبیا، مغز‌ها و گوشت بدون چربی منابع خوبی برای پروتئین هستند، البته مادامی‌که همراه با چربی مصرف نشوند.
  • خوردن غلات سبوس‌دار: هنگام خرید نان یا غلات سعی کنید به بسته بندی آن دقت کنید و محصولاتی را بخرید که کاملا سبوس‌دار هستند. خوردن غلات سبوس‌دار باعث می‌شود مدت زمان بیشتری احساس سیری کنید و به این طریق به کاهش وزن شما کمک می‌کند.
  • لبنیات کم چرب مصرف کنید: لبنیات کم چرب را جایگزین لبنیات پرچرب کنید. این محصولات سرشار از پروتئین و ویتامین B6 هستند.

انجام روزانه‌ی ورزش‌های هوازی

مطمئنا شما توانایی آن را دارید که هر روز صدبار دراز و نشست انجام دهید اما اگر یک لایه چربی روی عضلات شکم شما را پوشانده باشد، در این صورت تکلیف چیست؟ برای این که شاهد تغییراتی در ظاهر شکم خود باشید، ابتدا باید با آب کردن شکم لایه‌ی چربی زیر پوست شکم خود را آب کنید. انجام ورزش‌های هوازی باعث بالا رفتن دمای بدن و بهبود گردش خون می‌شود و هر دوی این عوامل می‌تواند به درمان چاقی شکم کمک کند. سعی کنید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش هوازی انجام دهید. البته ۱ تا ۲ روز در هفته باید استراحت کنید.

  • فعالیت‌هایی مانند رقصیدن، دویدن، شنا کردن، دوچرخه سواری و پیاده روی با سرعت مناسب، همگی یک تمرین خوب هوازی محسوب می‌شوند. در واقع هر فعالیتی که باعث بالا رفتن ضربان قلب شما شود، جزو فعالیت‌های هوازی محسوب می‌شود. ورزش بوکس نیز یک فعالیت هوازی بسیار عالی است چرا که در این ورزش درگیر شدن عضلات شکم در حین ضربه زدن، به صاف شدن شکم شما کمک می‌کند.
  • تمرینات هوازی اینتروال انجام دهید. به طور مثال به صورت متناوب دوی سرعتی بروید و پیاده روی سریع انجام دهید. در ابتدا تا جایی که توان دارید با سرعت بدوید و هنگامی‌که بسیار خسته شدید، پیاده روی کنید، سپس زمانی که احساس کردید نفس شما تازه شده است، دوباره شروع به دویدن با سرعت زیاد کنید و به همین منوال تا ۲۰ دقیقه این تمرین را انجام دهید.