لیزرتراپی مو برای درمان ریزش مو

لیزرتراپی موفقیتی بزرگ در درمان و جلوگیری از ریزش مو به صورت غیر تهاجمی  است (درمان غیرتهاجمی روشی است که در آن بدون ایجاد خراش یا برش‌ در پوست‌، به صورت موضعی و بدون آسیب به بافت های سالم درمان صورت می‌گیرد.) این روش هم برای زنان و هم مردانی که دچار اثرات مخرب ریزش مو هستند انقلابی در استفاده لیزر برای درمان ریزش مو به حساب می‌آید. درمان ریزش مو با لیزرتراپیباعث می‌شود موی شما ظاهری ضخیم‌تر، متراکم‌تر، درخشان‌تر و سالم‌تر شود. در این روش،  با استفاده از دستگاهی که دارای بیش از ۳۰ عدد لامپ کم توان از نوع  لیزر نرم است با تاباندن مستقیم انرژی نور به پوست سر، لیزرتراپی مو صورت می‌پذیرد.

laser-hair-loss-treatment-oh

لیزر تراپی


برای تحریک رشد مو به علت ریزش مو در زنان و مردان ، ازانرژی لیزری با طیف نور قرمز مرئی استفاده می‌شود. به کارگیری لیزرها در درمان ریزش مو در مردان و زنان و دیگر موارد درمان ریزش موی سر ، تحت عنوان "درمان با لیزر کم توان" تعریف شده است که اختصاراً به آن LLLT می‌گویند. LLLT گاهی تحت عنوان تعریف وسیع تر "فتوتراپی کم توان" از آن یاد می‌شود که دستگاه ساطع کننده نور، ممکن است از لیزر یا دیود نوری (LED) بهره بگیرد. تاثیر لیزرتراپی ریزش مو در معالجه و جلوگیری از ریزش موی وراثتی به اثبات رسیده است، در حالی که در فتوتراپی هم لیزرها و هم دیودهای نوری  (LED) در درمان‌های پزشکی کاربردهای فراوانی دارند. لیزر تراپی برای درمان ریزش شدید موی سر بسیار موثر می باشد.

نحوۀ عملکرد لیزر کم توان LLLT


نوری که از یک لیزر ساطع می‌شود تنها زمانی بر بدن ما تأثیر خواهد گذاشت که با طول موجی مشخص، توسط مولکول‌های بافت هدف، جذب گردد. هنگامی که انرژی نور به وسیلۀ مولکول های بافت هدف جذب شد، سطح انرژی مولکول‌ها بالا رفته و مولکول‌ها با حذف تدریجی انرژی مازاد، همراه با ایجاد تغییرات تطابقی، به این فرآیند واکنش نشان می‌دهند. این تغییرات ممکن است شیمیایی یا فیزیکی باشد و حتی ممکن است این تغییرات، تأثیرات بیولوژیکی در خود بافت هدف و یا نواحی اطراف آن ایجاد کند.

به دلیل تغییراتی که فوتودرمانی در مولکول‌ها ایجاد می‌کند، به تغییرات شیمیایی حاصل از این عمل "فوتوشیمی" و به تغییرات فیزیکی آن "فوتوفیزیک" می‌گویند. بر همین اساس، به اثرات بیولوژیکی آن در بافت هم "فوتوبایومدولاسیون" می‌گویند.

فواید لیزر درمانی مو


فواید لیزر درمانی مو عبارتند از:

  • افزایش ۵۴ درصدی جریان خون در پوست سر، تنها پس از یک بار استفاده از این روش
  • تحریک فوليكول‌ها یا همان پیاز مو
  • توقف پیشروی ریزش مو در ۸۵% از افراد تحت درمان
  • افزایش استحکام و انعطاف پذیری مو
  • متراکم‌تر، درخشان‌تر، نرم‌تر و ضخیم‌تر شدن مو
  • کمک به رشد و نمو موهای تازه پیوند شده  و تسریع روند بهبودی در دوره نقاهت بعد از عمل جراحی پیوند مو
  • مرمت و بهبود آسیب‌هایی که به طور معمول توسط عملیات شیمیایی ایجاد می‌شوند.
  • تضمین تابیدن انرژی نور به میزان لازم از محل‌های مختلف به شکل مستقیم و بدون از دست دادن ویژگی های نور

کاندیدای مناسب برای لیزر درمانی مو، چه کسانی هستند؟


هرکسی که دچار ریزش مو باشد می‌تواند از این روش استفاده کند. لیزر درمانی مو، روشی کارآمد برای متخصصین پیوند مویی است که  با افراد خاصی سر و کار دارد که عمدتاً به دلایل زیر، فاقد شرایط لازم جهت انجام انواع عمل‌های پیوند هستند:

  • ریزش مو در مردان و زنانی که در مراحل اولیه ریزش هستند– به عنوان نمونه آن دسته از افرادی که الگوی ریزش مویشان مشابه شکل ۱-۳  می‌باشد – به دلیل رشد بیش از حد موی موجود در جلوی سر، برداشت مو از پشت سر یا بانک مو برای پیوند باعث ایجاد "شوک مو" یا "زخم مو" برای موهای موجود در حال رشد می‌شود، که درنتیجه باعث ریزش سریع موهای موجود می‌گردد.
  • زنانی که به طور معمول دچار کم‌پشتی عمومی موی سر از جمله در کناره‌ها و ناحیۀ پشت‌ سر هستند یعنی درست همان جایی که متخصص پیوند مو به طور معمول باید از آن به عنوان ناحیه دهنده(بانک مو)، برای عمل پیوند، مو برداشت کند.

آیا درمان ریزش مو با لیزر ، روشی ایمن و بی خطر است؟


لیزر درمانی مو با تمامی استانداردهای ایمنی بین المللی و ویژگی های قانونی محصولات "کم خطر" تطابق کامل دارد. ایمنی درمان ریزش مو با لیرز کم توان، به اثبات رسیده است. انرژی تولید شده توسط فوتون‌ها مؤلفۀ حرارتی  ندارد تا باعث ایجاد آسیب‌های حرارتی برای کاربران و استفاده کنندگان آن  گردد. انرژی نور لیزر، باعث ایجاد تغییر و دگرگونی در ساختار مولکولی نمی شود.

سریع ترین زمان برای مشاهده  نتایج چقدر خواهد بود؟


کاهش قابل مشاهدۀ ریزش مو، معمولاً بعد از پنج یا شش دورۀ درمان لیزرتراپی مو نمایان می‌گردد. حتی در برخی از افراد تحت درمان، بعد از ۱۰ تا ۱۲ دورۀ درمانی رویش مجدد  مو، گزارش شده است. به مرور زمان، همه استفاده کنندگان از این روش اعم از زن و مرد، به افزایش تدریجی مزایای این برنامۀ درمانی اذعان داشته‌اند.