لیفتینگ و کشیدن پوست صورت

هر چه سن ما بيشتر مي‌شود، پوست بدنمان نيز نرمي و انعطاف‌پذیری خود را از دست مي‌دهد و حجم بافت‌هاي صورت کاهش پيدا مي‌کند. از دست رفتن نرمي پوست درنهایت باعث مي‌شود که آرواره‌ها در قسمت پايين صورت نمايان شود و پوست صورت و گردن شل شده و چین‌وچروک‌های عميقي روي آن به‌وجود آيد.  اگرچه اين تغييرات به‌عنوان بخشي از فرايند طبيعي پيري و افزايش سن شناخته مي‌شود، اما افرادي که از وجود اين علائم رنج مي‌برند مي‌توانند از جراحي زيبايي مانند لیفت گردن و صورت براي برطرف کردن آن استفاده کنند. اگر هر يک از شرايط زير در مورد شما صدق مي‌کند، جراحی لیفت صورت مي‌تواند براي شما گزينه خوبي باشد:

 • با دقیق شدن در ظاهر صورت و گردن خود و دیدن پوست چروک صورت آن، احساس نامساعدی نسبت به ظاهر خود پیدا می‌کنید.
 • روسری و لباس‌های یقه‌دار (یقه‌اسکی) می‌پوشید، اما نه به خاطر آنکه به آن علاقه دارید، بلکه برای آنکه چین‌وچروک‌های پوست گردن خود را بپوشانید.
 • وقتی به تصویر خود در آینه نگاه می‌کنید، احساس می‌کنید که سن شما فقط به خاطر حالت صورتتان، بیشتر از حد واقعی به نظر می‌رسد.
 • احساس می‌کنید که ظاهر پیر و فرسوده، بر شغل و روابط اجتماعی شما تأثیر منفی گذاشته است.

عمل لیفت صورت برای چه کسی مناسب است؟


بهترین کاندیدا برای تقبل هزینه کشیدن پوست گردن افرادی هستند که صورت و گردن او شروع به پیر شدن و چروکیده شدن کرده است، اما پوست او هنوز نرمی و انعطاف‌پذیری خود را به‌طور کامل از دست نداده است و ساختار استخوان‌های او از استحکام و تناسب خوبی برخوردار است. اغلب این افراد در دهه ۴۰ تا ۶۰ از عمر خود به سر می‌برند، اما لیفتینگ صورت بدون چراحی را می‌توان در افراد ۷۰ یا ۸۰ ساله نیز با موفقیت انجام داد.

وقتی‌که یک فرد، عمل لیفت صورت انجام می‌دهد، نباید آثار و تغییرات حاصل از آن به‌طور کاملاً آشکار و مشخص دیده شود، بلکه در عوض باید آن شخص جوان‌تر، شاداب‌تر و باطراوت‌تر به نظر برسد. تقبل هزینه کشیدن پوست صورت و عمل لیفت صورت روشی است که ازنظر تکنیکی کارکرد خیلی خوبی دارد، اما درعین‌حال باید باعث افزایش روحیه و دلگرمی فرد شود و بیمار بعد از انجام آن رضایت خاطر بيشتري داشته باشد.

پیشانی معمولاً یکی از اولین مناطق نشان‌دهنده‌ی آثار پیری در صورت می‌باشد. خطوط افقی بالای ابروها حتی در سنین ۲۰ سالگی نیز به چشم می‌خورند و پس ‌از آن ممکن است ابروها نیز دچار افتادگی شوند. خطوط روی ابروها، خطوط "پویا" بوده که به دلیل حرکات مکرر پیشانی مانند اخم کردن و یا در هم کشیدن صورت ایجاد می‌شوند. افتادگی ابروهای زمانی اتفاق می‌افتد که عضلات و پوست پیشانی ضعیف شده و با گذر زمان دچار افتادگی می‌شوند. افتادگی ابروها می‌تواند حالتی خسته، بی‌علاقه و یا عصبانی را در فرد ایجاد کرده و باعث سنگین و افتاده شدن پلک‌های بالایی چشم‌ها نیز بشود. لیفت پیشانی و بالا بردن ابرو می‌تواند راه‌حل ساده و مناسبی برای این آثار رایج پیری باشد. همان‌طور که از نامش پیداست، در طی تزریق بوتاکس پیشانی ، ابروها بالا کشیده شده و سفت می‌شوند. این کار باعث جوان و شاداب‌تر شدن چهره خواهد شد.

لیفت صورت برای چه کسی مناسب نیست؟


برخی از افراد به بیماری‌ها و مشکلات خاصی مبتلا هستند که باعث می‌شود انجام عمل کشیدن پوست(لیفت صورت) در آن‌ها ازنظر پزشکی با خطراتی همراه باشد.

برای مثال این عمل نبايد بر روی افرادی که فشارخون بالا و غیرقابل‌کنترل دارند انجام شود. همچنین افرادی که خطر تشکیل لخته‌های خونی در آن‌ها وجود دارد، نباید عمل لیفت و کشیدن پوست صورت انجام دهند. خطرات پزشکی مرتبط با این دو بیماری به حدی است که مزایای حاصل از جراحی لیفت و کشیدن پوست صورت را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بنابراین افراد مبتلا به این بیماری‌ها اگر می‌خواهند آثار زخم و سوختگی در روی صورت خود را نیز برطرف کنند، باید از یک روش دیگر جراحی پلاستیک که با نیازهای آن‌ها منطبق باشد استفاده کنند. روش‌های درمانی جایگزین بسیاری برای عمل جراحی لیفت پوست صورت وجود دارند؛ روش های لیفت صورت بدون جراحی می‌توانند چین و چروک‌های را کاهش داده و ظاهر فرد را سال‌ها جوان‌تر نشان دهند.

انواع مختلف عمل لیفت صورت


یکی از مهم‌ترین موضوعات موردبحث در جلسات مشاوره اولیه، تعیین نوع عمل لیفت صورت مناسب برای بیمار است.

اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (هایفو)

هایفوتراپی یک نقطه عطف برجسته در زمینه جراحی زیبایی است که یک روش کاملاً غیرتهاجمی را جایگزین جراحی‌های زیبایی صورت کرده است.این روش لیفتینگ صورت بدون جراحی در حال حاضر به‌عنوان یکی از گزینه‌های درمانی و تنها روش دارای تأییدیه  FDAبه شمار می‌رود که به‌طور اختصاصی برای رفع چین‌وچروک‌های صورت و گردن به کار می‌رود. با توجه به نفوذ عمیقی که این روش دارد، می‌توان بافت‌های عمقی که قبلاً فقط از طریق جراحی قابل‌دسترس بودند را با این روش به‌راحتی عمل کرد. با تقبل هزینه کشیدن پوست گردن با هایفو درمانی ، این درمان علاوه بر آنکه سطح پوست را محافظت می‌کند، به‌طور دقیق به قسمت‌های عمیق‌تر پوست هم نفوذ می‌کند و در دماهای بالاتر از فرکانس‌های رادیویی عمل می‌کند. بنابراین هایفوتراپی نواحی عمیق‌تر از پوست سطحی و لایه‌های عمیقی که پیر شدن ساختار پوست از آنجا شروع می‌شود را تحت تأثیر قرار می‌دهد. گرمایی که در این روش تولید می‌شود همراه با زخم‌های ایجادشده در بافت پوست و شکستگی سلول‌ها، در مجموع باعث بهبودی پوست از طریق انقباض سریع کلاژن و تحریک تولید سریع آن می‌شود. طی ۹۰ تا ۱۸۰ روز بعد از عمل، فرايند طبيعي بهبودی زخم‌ها باعث القای جواني بافت‌ها در درازمدت و نرم و مستحکم شدن بافت پوست مي‌شود و نتايج آن مي‌تواند تا سال‌ها بعد ماندگار باشد.

اين عمل همچنين باعث بهبود رنگ پوست صورت و تأثير مثبت بر تمامي اجزاء آن از قبيل چشم‌ها، گونه‌ها، دهان، چانه ، خط اخم، کشیدن ابرو و پوست می‌شود و به همين دليل به‌عنوان يک جايگزين بسيار خوب براي تزریق بوتاکس نیز شناخته مي‌شود. به‌علاوه اين مزيت را هم نسبت به عمل بوتاکس دارد که بعد از عمل، هيچ تغييري در ساختار ظاهری اولیه صورت ايجاد نخواهد شد. مزيت بسيار مهم لیفت کشیدگی صورت با هایفو آن است که بعد از انجام جراحي، هم حالت جديد صورت در درازمدت حفظ مي‌شود و هم باعث تقويت جريان خون، التيام زخم‌ها و رفع بی‌حسي در ناحيه صورت مي‌شود. هزینه بوتاکس خط اخم  و صورت نیز به تعداد نواحی درمان بستگی دارد.

مزاياي هايفوتراپي

روش هايفوتراپي به‌عنوان يک روش غيرجراحي و غيرتهاجمي کشیدن پوست صورت ، در مقايسه با ساير روشهای لیفت صورت، مزاياي متعددي براي بيماران دارد که مهم‌ترين اين مزايا عبارت است از:

 • اثرات آن ازنظر پزشکي کاملاً به اثبات رسيده است.
 • روشي ايمن و داراي کارآيي بالا
 • ازنظر اقتصادي کاملاً مقرون‌به‌صرفه و جايگزين خوبي براي جراحي‌هاي زيبايي صورت است.
 • هيچ نيازي به بيهوشي ندارد.
 • هیچ‌گونه جراحت و خطر بروز عفونت به دنبال ندارد.
 • نيازي به زمان استراحت بعد از عمل ندارد.
 • روشي کاملاً راحت و بدون درد است.
 • آثار و نتايج آن تنها بعد از يک جلسه درماني، قابل‌مشاهده خواهد بود.
 • نتايج عمل مي‌تواند تا ۲ سال يا بيشتر ماندگار باشد.

ليفت صورت با ليزر

عمل کشیدن پوست صورت با ليزر، يک عمل غیرتهاجمی است که در محل مطب انجام مي‌شود و در آن از ليزر براي بهبود استحکام، لطافت و رنگ پوست قسمت پايين صورت و گردن استفاده مي‌شود. اين عمل همچنين باعث کاهش چین‌وچروک، افتادگي پوست و ساير علائم پيري بدون نياز به بريدن و برداشتن پوست مي‌شود و با استفاده از بي‌حسي موضعي در مدت‌زمان حدود يک ساعت در محل مطب انجام مي‌گيرد. امروزه پيشرفت‌هاي بسيار چشمگيري در زمينه جراحي‌هاي زيبايي به دست آمده است و تجهيزات بسيار مدرن و پيشرفته‌اي براي انجام اين عمل‌ها عرضه شده است. ليفت صورت به روش ليزر، حاصل اين پيشرفت‌هاي عظيم است و جديدترين، کم‌خطرترین و رضايت‌بخش‌ترين روش براي دستيابي به نتايج دلخواه در زمينه زيبايي است.

مزاياي بسيار زياد ليفت صورت به روش ليزر

1

 • عملاً هیچ زخمی به جزء ۲ تا ۳ بریدگی بسیار ریز، ایجاد نمی‌شود.
 • زمان بهبودی بعد از عمل بسیار کوتاه است.
 • هزینه‌ لیفت صورت کم – بدون نیاز به پرداخت هزینه‌‌‌های مربوط به بیمارستان مانند هزینه بیهوشی عمومی
 • بدون خونریزی
 • بدون نیاز به بخیه
 • کاهش قابل‌ملاحظه خطر عوارض بعد از عمل
 • کاهش زمان ماندن در اتاق عمل

یک مزیت مهم دیگر برای روش لیفت صورت با استفاده از لیزر آن است که استحکام پوست صورت به دلیل القای تولید کلاژن، به‌طور میانگین تا ۳۰ درصد افزایش پیدا می‌کند و این باعث افزایش قدرت و پایداری ساختار پوست می‌شود. این در حالی است که تقبل هزینه لیفت صورت به روش استاندارد چنین مزیتی ندارد.

روش کار در ليفت صورت به روش ليزر

سه بریدگی بسیار ریز موضعی ایجاد و ناحیه مورد عمل به‌صورت موضعی بی‌حس می‌شود تا بیمار در طول مدت عمل احساس درد نداشته باشد. هنگامی‌که موضع موردنظر به مقدار کافی بی‌حس شد، یک کابل فیبر نوری به‌اندازه یک سوزن کوچک در محل موردنظر درج می‌شود. پرتو لیزری که از دستگاه SideLaze800 (مدل دستی) ساطع می‌شود، به داخل کابل فیبر نوری فرستاده می‌شود و جراح با دقت این پرتو را به‌صورت شبکه‌ای به زیر لایه سطحی پوست هدایت می‌کند. اثر گرمازایی اشعه لیزر باعث انعقاد بافت‌ها و استحکام دائمی لایه‌های سطحی و اپیدرم پوست و نیز بافت‌های زیر آن می‌شود. گرمای لیزر، بافت موردنظر را داغ می‌کند، خونریزی و خون‌مردگی را کاهش می‌دهد و باعث بهبودی سریع‌تر بیمار می‌شود. دمای بافت موردنظر با استفاده از سیستم ترماگاید تحت نظر قرار می‌گیرد و این سیستم، دمای لیزر را به‌گونه‌ای تنظیم می‌کند که هرگز از حد مناسب داغ‌تر نشود.

از لیزر RF فرکشنال برای کشیدن و محکم کردن انحناها و خطوط  شکل دهنده صورت استفاده می‌شود تا مشکل افتادگی و شل شدن پوست که پی‌آمد ناگزیر پیری است برطرف شود. با لیفتینگ گردن و اعضای صورت مثل خط فک، چانه و گونه محکم‌تر می‌شود و خطوط اطراف چشم، دهان و پیشانی کاهش می‌یابد. ارمغان جوان سازی پوست با rf صورتی جوان است که پوستی کشیده و دارای خاصیت ارتجاعی دارد.

لیفت صورت با استفاده از نخ

معمولا لیفت صورت با نخ یک روش راحت برای جوان کردن پوست صورت است که هیچ نیازی به بیهوشی عمومی، بستری شدن در بیمارستان و دوره نقاهت طولانی ندارد و نتایج مثبت آن بلافاصله بعد از عمل لیفت با نخ پدیدار شده و با گذشت زمان تقویت می‌شود.

روش کار در لیفتینگ با نخ

کشیدن پوست صورت با نخ یکی از پیچیده‌ترین و ماهرانه‌ترین روش‌های لیفتینگ صورت ، شکل‌دهی و جوان‌سازی است که نتایج بسیار خوبی به دنبال دارد. کشیدن پوست صورت با نخ باعث ایجاد یک ظاهر بی‌نقص، کاهش سرعت پیر شدن و حفظ جوانی و شادابی صورت می‌شود. عمل لیفت صورت با نخ و کشیدگی پوست برای افرادی مناسب است که می‌خواهند بدون انجام عمل جراحی، پوستشان به‌طور قابل‌ملاحظه‌ای کشیده شود. اگر عمل بدون جراحی لیفتینگ صورت با نخ، همراه با تزریق ژل و تزریق بوتاکس باشد نتایج لیفت نخ دوام بیشتری خواهد داشت.اسید لاکتیک موجود در بافت‌های بدن عامل القای فرایند جوان‌سازی بافت‌ها است که نوعی مزوتراپی را در تمام طول عمر انسان برای او تأمین می‌کند.

مزایای لیفتینگ با نخ

جراحی لیفت صورت

افراد مختلف دلایل بسیار زیادی برای انجام جراحی لیفت صورت دارند. برای مثال:

 • شل شدن پوست و افتادگی ماهیچه‌ها که منجر به چین‌وچروک و تاخوردگی پوست صورت شده است.
 • بیرون زدن آرواره‌ها و از دست رفتن ظاهر نرم و گوشتی خط آرواره
 • پیدایش خطوط عمیق در اطراف دهان که باعث می‌شود انسان ناراحت به نظر برسد.
 • شل شدن و افتادگی پوست گردن
 • عدم اعتمادبه‌نفس – بعضی از افراد زودتر از سن واقعی خود پیر می‌شوند و احساس می‌کنند که سن چهره آن‌ها با بدنشان مطابقت ندارد.
 • کاهش وزن قابل‌ملاحظه‌ای که در سنین پیری اتفاق می‌افتد، می‌تواند باعث بروز آثار پیری شود - پوست پیر از انعطاف‌پذیری کمتری نسبت به پوست جوان برخوردار است و با از دست دادن چربی، به حالت چروکیده و افتاده درمی‌آید.
 • تمایل به داشتن ظاهری شاداب‌ و جذاب‌تر

مزایای انجام جراحی لیفت صورت

 • افزایش اعتمادبه‌نفس و حس رضایت از ظاهر خود
 • داشتن ظاهری جوان‌تر
 • احساس شادابی و جوان شدن دوباره
 • امکان پوشیدن لباس‌های بدون یقه یا با یقه کوتاه – چون دیگر نیازی به پنهان کردن گردن و پایین صورت به‌وسیله روسری و لباس‌های یقه‌دار نخواهد بود.
 • امکان آرایش کردن با سهولت بیشتر

روش کار در جراحی لیفت صورت

سه روش اصلی مختلف برای جراحی لیفت صورت شامل روش سنتی، روش MACS و روش لاپاروسکوپی وجود دارد. جراح شما تشخیص می‌دهد که کدام روش برایتان مناسب‌تر است و نتایج بهتری از آن به دست می‌آید. برای بسیاری از افراد، ترکیب لیفت صورت با جراحی لیفت گردن باعث اطمینان از داشتن یک ظاهر کاملاً جوان و شاداب می‌شود. تحقیقات نشان داده است که افرادی که از ترکیب این دو روش استفاده کرده‌اند، عملاً ۱۰ سال جوان‌تر به نظر می‌رسند.

بهبودی بعد از عمل

اگرچه سرعت بهبودی بعد از عمل کشیدن پوست برای افراد مختلف تا حدودی متفاوت است و مقدار و شدت لیفت صورت عامل اصلی تعیین‌کننده سرعت بهبودی است، اما در بین اغلب افرادی که عمل لیفت صورت انجام می‌دهند، از این نظر نقاط اشتراکی وجود دارد. در طی چند روز اول بعد از جراحی احتمالاً مقدار کمی خون‌مردگی در محل موردنظر ایجاد می‌شود. این خون‌مردگی می‌تواند کمی دردناک باشد اما با مصرف قرص‌های مسکن می‌توان درد آن را کنترل کرد. این خون‌مردگی‌ معمولاً ظرف دو هفته به‌خودی‌خود برطرف می‌شود. برای اغلب بیماران لازم است که تا ۲۴ ساعت بعد از عمل لباس‌های محدودکننده‌ای بپوشند.

ماندگاری آثار جراحی لیفت صورت چگونه است؟

اگرچه کشیدن پوست صورت می‌تواند برای رفع افتادگی و چروک‌های عمیق پوست کارایی قابل‌ملاحظه‌ای داشته باشد، اما این روش نمی‌تواند در درمان خطوط پیشانی، آثار سوختگی ناشی از آفتاب و سایر آسیب‌های سطح صورت مؤثر باشد. لازم است بدانید که هرچند لیفت صورت می‌تواند آثار ظاهری پیری را برطرف کند اما نمی‌تواند از بروز دیگر عوارض و تبعات افزایش سن هم جلوگیری کند. به‌طورکلی می‌توان گفت شخصی که این عمل را انجام می‌دهد، می‌تواند تا سال‌‌های طولانی از آثار و نتایج حاصل از آن بهره‌مند باشد. درواقع هرچند چهره شما در ۱۰ سال آینده به همان شکلی که در سال اول بعد از عمل دارد، باقی نخواهد ماند، اما باز هم جوان‌تر از حالتی خواهد بود که بدون انجام عمل داشتید.