لیپوساکشن برای لاغر کردن شکم، پهلوها و ران‌ها

dreamstime

لیپوساکشن که به آن لیپوپلاستی، لیپکتومی از طریق مکش لیپو ساکشن یا لیپو (همه‌ی اصطلاحات به چربی برداری اشاره دارند) نیز می‌گویند؛ یک نوع عمل جراحی زیبایی است که چربی را تجزیه می‌کند و آن را می‌مَکد. این عمل در قسمت‌های مختلف بدن ازجمله شکم، ران، باسن، گردن، چانه، بالا و لاغر کردن بازو  و ساق پا انجام می‌شود. یکی از مرسوم‌ترین درمان‌های رفع غبغب شامل لیپوساکشن و خارج کردن چربی اضافی زیر چانه تحت بیهوشی موضعی با روشی غیرتهاجمی است که باعث بهبود ظاهر غبغب می‌شود. لیپوساکشن غبغب یک روش جراحی برای از بین بردن غبغب است، مشکلی برای بسیاری از افراد مایه‌ی شرمندگی و خجالت زدگی است. انواع لیپوساکشن از جمله لیپوساکشن شکم باید توسط یک جراح پلاستیک ماهر و با تجربه انجام شود. در این روش چربی‌ها اضافه زیر چانه استخراج می‌شوند. برخی افراد انجام ورزش را برای از بین بردن غبغب پیشنهاد می‌کنند اما متاسفانه این کار در از بین بردن غبغب موثر نیست.

روش لیپوماتیک (که تحت عنوان روش لیپوساکشن اینفراسونیک نیز شناخته می شود)، یک ابزار مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است که کاربرد این سیستم در خارج کردن بخش زیادی چربی از همه نقاط بدن بطور بی خطر، موثر امروزه برای همگان شناخته شده است. در لیپوماتیک لاغری سلول های چربی در ابتدا تجزیه شده (یا با حرکت های لرزشی به شکل ذرات ریز در می آیند) و سپس ذرات باقیمانده به آرامی توسط دستگاه از محل خارج می شوند). روش مورد استفاده در عمل لیپوماتیک مشکلات موجود در روش لیپوساکشن قدیمی را ندارد و علاوه بر این می تواند از بافت های بدن (اعصاب، رگ های خونی، و عضلات) در برابر فرآیند لیپوساکشن حفاظت نماید. در این حالت با ایجاد ۶۰۰ لرزش در هر دقیقه، روش لیپوماتیک می تواند بطور موثر سلول های چربی نامطلوب را از بین برده و به نتایج مورد انتظار درمان شامل ایجاد پوست صاف تر و همراه با برآمدگی کمتر بدون ایجاد کبودی در محل درمان دست پیدا کند.لاغری تهاجمی با لیپوماتیک اصطلاح صحیحی نیست؛ لیپوماتیک یک روش کم تهاجمی است که مزایای زیادی به همراه دارد. به خاطر داشته باشید که لیپوماتیک وزن را کاهش نمی‌دهد و در واقع نمی‌تواند جایگزینی برای کاهش وزن باشد. لیپوماتیک بهترین انتخاب برای بیمارانی است که می‌خواهند مقدار اندکی از چربی‌های مقاوم در برابر رژیم غذایی و ورزش را از بین ببرند و به اندام دلخواه خود دست یابند. در واقع با استفاده از لیپوماتیک می‌توانید از شر چربی جمع شده در زیر پوست که باعث به هم خوردن زیبایی و تناسب اندام می‌شوند راحت شد. متخصصین برای افرادی که از چاقی موضعی بیش از حد رنج می‌برند پیشنهاد می‌کنند تا از روش‌های موثرتر در این زمینه مانند: عمل جراحی لیپوماتیک ، جراحی زیبایی شکم، لیفت بازو، لیفت ران و جراحی کوچک کردن سینه‌ها استفاده کنند. این روش‌ها علاوه بر خارج کردن چربی اضافی شلی و افتادگی پوست را نیز درمان می‌کنند.

لیپوساکشن چگونه انجام می‌شود؟


لیپوساکشن بیشتر از اینکه بر سلامتی تمرکز داشته باشد، یک عمل زیبایی به حساب می‌آید.

به طور عمده لیپوساکشن بیشتر از اینکه به منظور منفعت رساندن به سلامت جسمی انجام شود، برای بهبود ظاهر کلی فرد انجام می‌شود. در بیشتر موارد بیمار به نتایج مطلوبی که در نظر دارد می‌رسد و گاهی اوقات اگر بیمار خود را با یک سبک زندگی سالم، رژیم غذایی مناسب، برنامه ورزشی منظم و خوابیدن به موقع در شب تطبیق دهد، به نتایج بهتری برا ی لاغری شکم و دیگر اعضای بدن دست خواهد یافت.

کارشناسان معتقدند که لیپوساکشن شکم تنها در صورتی باید انجام شود که فرد با تغییر سبک زندگی خود به نتایج مطلوب دست نیابد. برای مثال کسی که در بدن خود نواحی از چربی دارد که سرسخت هستند و با ورزش کردن و تغییر رژیم لاغری غذایی از بین نمی‌روند.

هنگامی اندازه و حجم سلول‌های چربی افزایش می‌یابند، شما دچار افزایش وزن می‌شوید. لیپوساکشن تعداد سلول‌های چربی در مناطق مجزای بدن را کاهش می‌دهد بور مثال فقط برای لاغر کردن ران استفاده می گردد. اینکه چقدر چربی از یک ناحیه‌ی مشخص برداشته شود، به ظاهر و حجم چربی آن ناحیه بستگی دارد. نتایج عمل لیپوساکشن می‌تواند تا زمانی که وزن بیمار افزایش نیافته است، دوام بیاورد.

لیپوساکشن فقط در مناطق نسبتاً کوچک بدن انسان بطور مثال برای کوچک کردن بازو و بعنوان یک عمل زیبایی بازو انجام می‌شود و به هیچ عنوان راهی برای درمان چاقی یا کاهش وزن طولانی مدت نیست. در صورتی که فرد بخواهد از شرّ ترک‌های پوستی، چربی‌های دارای بافت همبند، گودی و فرورفتگی و دیگر بی‌نظمی‌های سطحی پوست علاوه بر لاغری شکم خلاص شوند، نباید از روش لیپوساکشن استفاده کند.

بیماران باید قبل از تصمیم‌گیری درباره اقدام کردن برای لیپوساکشن و لاغری سریع در مورد جوانب مثبت و منفی آن با پزشک مشورت کنند. اگر شخصی بعد از بررسی جوانب مثبت و منفی هنوز هم بخواهد لیپوساکشن انجام دهد باید صادقانه با جراح خود در مورد اینکه چرا می‌خواهد این کار را انجام دهد و انتظارات خود از لیپوساکشن، صحبت کند.

نواحی تحت درمان با لیپوساکشن


معمولاً برای انجام روش لیپوساکشن نواحی زیر مورد هدف قرار می‌گیرند:

  • شکم ( کوچک کردن شکم )
  • باسن
  • سینه (کوچک کردن سینه)
  • داخل و اطراف زانوها
  • پهلوها
  • خط گردن و ناحیه‌ی زیر چانه
  • ران‌ها (قسمت بیرونی و داخلی ران)
  • بازوها

کاندیدای مناسب برای عمل لیپوساکشن


لیپوساکشن در زنان اغلب برای لاغری شکم و پلو، ران‌ها و در مردان اغلب بر روی شکم و پهلوها انجام می‌شود.

متخصصان می‌گویند که بهترین افراد مناسب برای لیپوساکشن کسانی هستند که رنگ و قابلیت ارتجاعی پوستشان خوب است، طوری که پوست، خود را در قالب جدید شکل می‌دهد. افرادی که پوستشان قابلیت ارتجاعی ندارد ممکن است، نواحی که لیپوساکشن در آنها انجام شده مانند عمل کوچک کردن شکم ظاهری شُل و ول به خود بگیرد.

بیمار باید در وضعیت سلامتی خوبی باشد؛ افراد مبتلا به بیماری‌های گردش خون مانند بیماری عروق کرونر (انسداد شریان)، دیابت و همچنین کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نباید تحت عمل لیپوساکشن قرار گیرند. افراد خواهان عمل لیپوساکشن باید بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشند.

مزایای عمل لیپوساکشن چیست و چه نوع مشکلاتی را به دنبال دارد؟


در صورتی که شما از بخشی از بدن خود ناامید شده‌اید طوری که این بخش هرگز به تغییر رژیم غذایی لاغری و ورزش واکنشی نشان نمی‌دهد و لاغر نمی‌شود، لیپوساکشن می‌تواند در جایی که تمام راه‌های دیگر شکست خورده‌اند یک راه‌حل مناسب باشد. لیپوساکشن برای از بین بردن کیسه‌های چربی و بهبود ظاهر بدن استفاده می‌شود و سریع‌تر از روش‌های دیگر کاهش وزن عمل می‌کند. مردان بیشتر چربی اضافی را در اطراف پهلوها، شکم و سینه‌هایشان ذخیره می‌کنند. در اغلب زنان چربی در اطراف باسن، ران‌ها، زانوها و پایین شکم تجمع می‌یابد. تمام این نواحی با روش لیپوساکشن قابل درمان هستند. این روش به خصوص برای افراد جوان‌تر، کسانی که پوستشان قابلیت ارتجاعی بیشتری دارد، مؤثرتر است.

سوالات رایج


عمل لیپوساکشن با چه وسایلی انجام می‌شود؟

یک لوله‌ی فلزی بسیار کوچک درون ناحیه‌ی تحت درمان قرار داده می‌شود، بافت چربی (لیپو) به آرامی شکسته می‌شود و توسط مکش (ساکشن) برداشته می‌شود.

عمل لیپوساکشن با چه نوع بیهوشی انجام می‌شود؟

معمولاً لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود طوری که بیمار در طول عمل خواب است و چیزی متوجه نمی‌شود.

عمل لیپوساکشن چقدر طول می‌کشد؟

عمل لیپوساکشن بسته به ناحیه‌ی تحت درمان یک ساعت و نیم تا سه ساعت طول می‌کشد. معمولاً لازم است بیمار یک شب در بیمارستان بماند.

زمان بهبودی بعد از عمل لیپوساکشن چقدر طول می‌کشد؟

زمان بهبودی از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است، اما اکثر افراد ۱۰ تا ۱۴ روز بعد از عمل لیپوساکش از کار خود مرخصی می‌گیرند. گاهی اوقات بعد از عمل کمی ورم و ناراحتی وجود دارد که می‌توان آن را با مسکن کنترل کرد. ما به شما توصیه می‌کنیم که در مدت یک ماه بعد از عمل فقط در قالب کارهای سبک انجام وظیفه کنید.

مراقبت‌های بعد از عمل لیپوساکشن چیست؟

معمولاً بعد از عمل لازم است بیمار یک شب در بیمارستان بماند تا تحت مراقبت‌های پزشکی مناسب باشد. ۵ تا ۷ روز بعد از عمل برای چک آپ نزد یک پرستار بروید. ۲ تا ۳ هفته بعد از عمل، ۳ ماه بعد از عمل و در زمان‌های دیگر نیز باید نزد پزشک خود بروید.

آیا هیچ‌گونه تأثیرات یا خطرات احتمالی مرتبط با لیپوساکشن وجود دارد؟

همانند اکثر عمل‌ها، در عمل لیپوساکشن صورت و بدن  نیز انتظار کمی ورم کردن و درد را داشته باشید اما ورم و درد معمولاً خیلی طول نمی‌کشد و شما هیچ‌گونه عوارض جانبی دیگری را تجربه نخواهید کرد. خطرات کوچکی در ارتباط با عمل وجود دارد اما ما جراحان متخصص باکفایتی در اختیار داریم و هزاران بیمار را در طول چند سال با موفقیت درمان کرده‌ایم و خطرات را به حداقل رسانده‌ایم. ما از اینکه نگرانی‌های احتمالی شما را در طول زمان مشاوره بشنویم و آنها را برطرف کنیم خوشحال می‌شویم.

آیا می‌توان لیپوساکشن را در ترکیب با دیگر روش‌های درمانی استفاده کرد؟

گاهی اوقات لیپوساکشن مؤثرترین راه برای لاغری شکم است (به خصوص برای بیماران مسن‌تر) به ویژه زمانی که در ترکیب با دیگر روش‌ها و عمل‌های زیبایی و درمانی انجام شود، مانند کشیده کردن صورت و سفت کردن شکم. در صورتی که شما عمل‌های زیبایی دیگری را مدنظر دارید، ما می‌توانیم در این مورد به شما مشاوره بدهیم.

میزان هزینه لیپوساکشن به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه لیپوساکشن به عوامل مختلفی از جمله تعداد قسمت‌هایی از بدن که تحت درمان قرار می‌گیرد، نوع عمل انتخابی و تجربه جراح بستگی دارد.هزینه لیپوساکشن برای شما در جلسه مشاوره تعیین خواهد شد.