میکرودرم ابریژن و پاکسازی پوست صورت: مزایا و عوارض

swiping-some-highlighter

یکی از روشه های زیبایی پوست میکرودرم‌ابریژن یا پاکسازی پوست است که یک روش کم‌تهاجمی و ایمن برای جوان سازی پوست است که به بهبود بافت پوست و ظاهر آن کمک می‌کند و یکی دیگر از روش زیبایی پوست روش جوانسازی پوست صورت با لیزر RF میباشد. میکرودرم‌ ابریژن همراه با تزریق بوتاکس، تزریق ژل و پیلینگ در گروه روش‌های درمانی هستند که تنها در یک جلسه قابل انجام هستند، عوارض جانبی کمی دارند و شخص برای انجام آن‌ها نیازی به مرخص شدن از کار خود ندارد. در هیچ کدام از این روش‌ها از جراحی استفاده نمی‌شود.

میکرودرم‌ابریژن چیست و چگونه عمل می‌کند؟


در روش میکرودرم آبریژن ذرات بسیار ریزی با فشار و سرعت بالا بر روی پوست صورت اسپری می‌شوند و به طور همزمان این ذرات و پوسته‌های برداشته شده از صورت توسط دستگاه مکنده، مکش می‌شوند. ذرات مورد استفاده در روش میکرودرم پوست می‌تواند بسیار متفاوت باشد و شامل بلورهای (کریستال های) نمک آلومینیوم، بلورهای سدیم بیکربنات و حتی بلورهای سیدم کلراید (نمک طعام) می‌شود.

حرکت سریع دانه‌های بلور که با فشار زیاد به پوست اسپری می‌شوند موجب کنده شدن پوسته‌ها از لایه‌ی خارجی پوست به نام اپیدرم می‌شود 

در یک روش پیشرفته‌تر میکرودرم‌ابریژن به نام "میکرودرم‌ابریژن الماس"، نوک دستگاه میکرودرم‌ابریژن دارای الماس‌های ظریفی است که موجب خراشیدن پوست مرده می‌شود. میکرودرم‌ابریژن موجب بهبود ظاهر پوست ، پاکسازی پوست صورت و افزایش جریان خون در پوست می‌شود و به پوست شما شادابی و درخشش می‌بخشد.

با برداشته شدن لایه‌ی خارجی پوست، تشکیل سلول‌های جدید در لایه‌های زیرین پوست افزایش می‌یابد و پوست دوباره بازسازی می‌شود.

میکرودرم

میکرودرم‌ابریژن چه مشکلات پوستی را می‌تواند درمان کند؟


میکرودرم‌ابریژن یک روش رفع و درمان منافذ باز پوست است که از طریق لایه‌برداری پوست بصورت سطحی عمل می‌کند. نتایج میکرودرم‌ابریژن ملایم و سطحی است و شامل بهبود بافت لایه‌ی خارجی پوست و کاهش چین و چروک صورت می‌شود. برخی از چین و چروک‌های پوستی به خوبی به این روش پاسخ می‌دهند و در برخی بیماران، لکه‌های قهوه‌ای رنگ روی پوست و منافذ باز پوست (که با بالا رفتن سن ایجاد می‌شوند) با انجام میکرودرم‌ابریژن از بین می‌روند.

در برخی موارد، میکرودرم‌ابریژن با سایر روش‌های درمانی مانند استفاده از پیلینگ شیمیایی یا استفاده از برخی کرم‌ها، برای رفع لکه های قهوه ای پوست و درمان خشکی پوست صورت ترکیب می‌شود.

میکرودرم صورت برای درمان چین چروک‌ها یا جای زخم‌های بسیارعمیق ، لک‌های پوستی عمیق و مویرگ‌های پاره شده در زیر پوست و درمان  روش مناسبی نیست.

التهاب مزمن پوست صورت را که با قرمزی، برجسته شدن عروق خونی و یا جوش‌های پوستی شبیه به آکنه همراه است، روزاسه گویند. میکرودرم به کاهش قرمزی ناشی از روزاسه کمک می‌کند.

میکرودرم‌ابریژن چگونه انجام می‌شود؟


شما باید در اولین جلسه مشاوره‌ای که با پزشک خود دارید، انتظارات خود را به صورت واضح و روشن بیان کنید و پزشک شما نیز در مورد تغییراتی که بر روی پوست شما ایجاد خواهد شد و نتایجی که پیش بینی می‌کند از انجام میکرودرم‌ابریژن به دست بیاید، به شما توضیح خواهد داد. سوابق پزشکی شما به دقت بررسی می‌شود تا پزشک شما مطمئن شود که هیچ دلیلی برای عدم انجام میکرودرم‌ابریژن وجود ندارد و سپس طبق روند همیشگی از شما خواسته می‌شود که برگه‌ی رضایت را امضا کنید. در این برگه ذکر شده که شما از مزایا و خطرات احتمالی میکرودرم‌ابریژن کاملا آگاه هستید.

اگر قبلا مشکل تبخال یا عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس را داشته‌اید، برای احتیاط، یک داروی ضد ویروس برای شما تجویز می‌شود که در طول درمان از آن استفاده کنید.

قبل از انجام میکرودرم‌ابریژن پوست شما کاملا تمیز می‌شود و به شما عینک ایمنی داده می‌شود تا از چشمان شما در برابر ذرات ریز کریستال محافظت شود. سپس دستگاه میکرودرم‌ابریژن به آرامی ‌‌و به صورت دایره وار روی پوست شما حرکت داده می‌شود. شدت درمان (میزان لایه برداری پوست) می‌تواند متفاوت باشد و این شدت با انتخاب نوع کریستال مورد استفاده، تنظیم فشار دستگاه و تغییر طول درمان، قابل کنترل است.

دانه‌های کریستال (بلور نمک) با سرعت زیاد بر روی پوست شما اسپری می‌شوند و به طور همزمان، این دانه‌ها همراه با پوسته‌هایی که از سطح پوست جدا شده‌اند، مکش می‌شوند. تمامی پوسته‌های جدا شده و کریستال‌های اسپری شده، کاملا مکش می‌شوند و به‌ یک مخزن جدا منتقل می‌شوند تا مطمئن شویم که بر اثر باقی ماندن پوسته‌های مرده یا دانه‌های کریستال روی پوست، عفونت ایجاد نمی‌شود. دانه‌های کریستال جمع آوری شده دوباره مورد استفاده قرار نخواهند گرفت.

پیگیری و ادامه‌ی درمان


میکرودرم‌ابریژن برای رفع کک مک را می‌توان بعد از گذشت یک هفته تکرار کرد، تا زمانی که دوره‌ی درمان ۵ تا ۱۰ جلسه‌ای شما به پایان برسد. این روند درمانی را می‌توان بعد از گذشت ۳ یا ۴ ماه تکرار کرد.

دوره ریکاوری بعد از میکرودرم‌ابریژن چقدر طول می‌کشد؟


انجام میکرودرم‌ابریژن با تقبل قیمت لایه برداری پوست صورت معمولا بین ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد. البته، از بین بردن چروک‌های پوستی ممکن است تا دو ساعت زمان ببرد. اکثر بیماران بلافاصله بعد از انجام میکرودرم‌ابریژن می‌توانند به محل کار خود (یا انجام سایر فعالیت‌های روزانه) بازگردند.

مزایا


میکرودرم‌ابریژن سلولهای مرده‌ی پوست را کنار می‌زند، به روند بازسازی و جوانسازی پوست سرعت می‌بخشد و موجب تحریک کلاژن سازی در پوست می شود و روشن کننده پوست صورت می باشد. این روش برای درمان چین و چروک، جای زخم و جای جوش‌های سطحی بسیار مناسب است. میکرودرم‌ابریژن همچنین روشی عالی برای بازکردن منافذ پوستی و برطرف کردن گرفتگی منافذ پوست و درمان کک مک است و از این طریق موجب پاکسازی و شاداب شدن پوست می‌شود. برای درمان مشکلات پوستی که شدید‌تر هستند می‌توان مزایای میکرودرم ابریژن را با سایر روش‌هایی مانند پیلینگ شیمیایی ترکیب کرد.

انجام میکرودرم‌ابریژن باعث می‌شود که میزان تاثیر محصولات بهداشتی که برای پوست خود استفاده می‌کنید، بیشتر شود، چرا که این مواد بسیار بهتر از قبل در بافت پوست نفوذ خواهند کرد.

نتایج میکرودرم‌ابریژن بلافاصله بعد از جلسه درمانی قابل مشاهده هستند. از این روش می‌توان هم برای درمان مشکلات پوستی صورت و هم دست‌ها و سایر نواحی بدن استفاده کرد. این روش برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی مانند گرفتگی منافذ پوست، لک‌های پوستی، جای زخم‌های سطحی، کدر بودن پوست و چین و چروک‌های سطحی و همچنین به منظور بهبود سلامت پوست، بهره برد.

برای درمان مشکلاتی مانند چین و چروک پوستی، جای جوش صورت و جای زخم و لک‌های پوستی و به منظور رسیدن به بهترین نتایج انجام یک دوره درمان ۶ جلسه‌ای توصیه می‌شود. فاصله‌ی بین جلسات درمانی حدودا یک تا دو هفته است.

از آن جایی که پوست شما حدودا هر سی روز یکبار کاملا بازسازی می‌شود، توصیه می‌شود که یک ماه بعد از اتمام دوره‌ی درمانی، میکرودرم‌ابریژن را مجددا تکرار کنید.

خطرات و عوارض 


درمان با میکرودرم آبریژن معمولا بدون درد است و پوست را زیاد تحریک نمی‌کند. همه‌ی بیماران بعد از انجام میکرودرم‌ابریژن احساس می‌کنند که پوستشان در حال کشیده شدن است و پوستشان قرمز می‌شود که البته این حالت تنها تا یک یا دو ساعت بعد از میکرودرم‌ابریژن ادامه دارد.

در برخی موارد خاص ممکن است قرمزی پوست تا یک روز ادامه داشته باشد و پوست اطراف چشم، که حساس‌تر است، کمی ‌متورم شود. برای رهایی از این عوارض میکرودرم می‌توانید از کمپرس سرد استفاده کنید. در صورت انجام لایه‌برداری‌های عمیق‌تر برای رفع چین و چروک یا جای زخم، ممکن است نقاط خونی ریزی روی پوست ایجاد شود و دوره ریکاوری بین سه تا چهار روز طول بکشد.

احتمال بسیار کمی ‌وجود دارد که میکرودرم‌ابریژن باعث بروز لکه‌های پوستی شود که در این صورت نیز این لکه‌ها بعد از یک ماه از بین خواهند رفت. احتمال به جا ماندن جای زخم نیز در این روش بسیار کم است.

اقدامات قبل از انجام میکرودرم‌ابریژن 


برای آبرسانی به پوست خود از یک مرطوب‌کننده‌ی ملایم یا آبرسان پوست  بدون اسانس استفاده کنید و برای محافظت از پوست خود در برابر آفتاب، حتما به مقدار کافی از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

در صورت انجام لایه برداری پوست صورت به طور عمیق برای رفع چین و چروک یا جای زخم، ممکن است لازم باشد تا چند روز بعد از میکرودرم‌ابریژن و تا زمان بهبود کامل پوست از پماد آنتی بیوتیک استفاده شود. در صورتی که هرگونه علائم عفونت یا تغییر رنگ را در پوست خود مشاهده کردید لازم است با پزشک خود تماس بگیرید. هزینه لایه برداری پوست نیز در افراد متفاوت است و معمولا تحت پوشش بیمه نمی‌باشد.

چه کسانی نمی‌توانند میکرودرم‌ابریژن انجام دهند؟


این روش درمانی برای انواع پوست‌ها مناسب است. کسانی که ممکن است این روش درمانی برای آن‌ها مناسب نباشد عبارتند از افرادی که عفونت‌های پوستی (مانند تبخال) دارند، افرادی که سابقه‌ی داشتن مشکلاتی در بازسازی پوست خود داشته‌اند و افرادی که ظرف ۶ تا ۱۲ ماه گذشته تحت درمان با ایزوترتینوئین قرار داشته‌اند.

میکرونیدلینگ یک ابتکار جدید در زمینه درمان‌های پوست است که خطوط ظریف پوست، اسکارها و ترک‌های پوستی را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. میکرونیدلینگ، که به آن درمان تحریک کلاژن‌سازی نیز گفته می‌شود، یک روش غیرتهاجمی برای پاکسازی پوست است که با ایجاد یک آسیب کنترل شده در زیر سطح پوست، بدن را برای تولید طبیعی کلاژن و الاستین تحریک می‌کند. نتیجه این عمل شاداب‌تر شدن پوست و محو شدن اسکارها و چروک‌ها است. تعداد جلسات درمانی پس از تقبل هزینه میکرونیدلینگ  به شرایط پوست هر بیمار بستگی دارد. برای درمان جای جوش‌هایی با شدت خفیف تا متوسط، به ۳ تا ۴ جلسه درمانی نیز است. درمان جای زخم سوختگی و ترک‌های پوستی ممکن است تا ۵ جلسه درمانی طول بکشد. در مورد درمان چروک‌ صورت و جوانسازی پوست، توصیه می‌شود که سالی یک نوبت و هر نوبت، یک یا دو جلسه میکرونیدلینگ انجام شود. این روش بسیار ایمن است و تاکنون عارضه جدی بعنوان عوارض میکرونیدلینگ  گزارش نشده است. بروز این عوارض نیز بسیار نادر است. معمولا ۷۲ساعت پس از درمان رفع خواهد شد.