پف زیر چشم: درمان و علت

konsiler-gia-ta-matia

وقتی سن‌مان بالا می‌رود، نیروی جاذبه به بزرگترین دشمن ما تبدیل می‌شود. این نیرو در تمام طول فرایند پیری با ما در کشمکش خواهد بود، طوری که در نهایت بدن ما راهی جز تسلیم شدن ندارد. در این میان پوست بیشترین آسیب را می‌بیند. علاوه بر پوست که شل شده و دچار افتادگی می‌شود، ساختارهای زیر آن نیز به چنین مشکلی دچار می‌شوند. پف زیر چشم یکی از علائم شایع و ناگزیر پیری است. وقتی جوانیم، پوست و عضلات ما با قدرت تمام چربی‌ها را سر جایشان نگه می‌دارند، اما با بالا رفتن سن‌مان، آن‌ها کم کم توانشان را از دست می‌دهند که این باعث علت پف زیر چشم میشود .

پف زیر چشم دلایلی دیگری نیز دارد، مثل، بد بودن تغذیه، بی‌تحرکی، نحوه خوابیدن و آلرژی‌ها. علت پف چشم قابل درمان است، البته قابل درمان بودن آن به دلیل به وجود آمدنش بستگی دارد. اگر پف چشم ناشی از بالا رفتن سن باشند، تنها چند گزینه خواهید داشت (که همگی روش‌های جراحی پف زیر چشم هستند). اما، اگر ربطی به فرایند پیری نداشته باشد، تنها با تغییر سبک زندگی‌تان می‌توانید برای رفع پف چشم اقدام کنید.

دلایل


در وافع علت پف زیر چشم ناشی از چندین عامل مختلف است، که یکی از مهمترینِ آن‌ها داشتن یک سبک زندگی ناسالم است. اگر به انداز کافی نخوابید، غذاهای پرنمک بخورید، و به طور مرتب ورزش نکنید، باید منتظر پف کردن زیر چشم‌هایتان باشید. اگر چنین عاداتی را نداشتید و باز هم دچار پف زیر چشم شدید، ممکن است مشکلتان ریشه ژنتیکی داشته باشد. یکی از بزرگترین دلایل پف زیر چشم وراثت است که برای از بین بردن پف زیر چشم نمی‌توان کار زیادی انجام داد.

یکی از علل پف زیر چشم ، فرایند طبیعی پیری نیز هست. چه بپذیریم یا نپذیریم، زیر چشمان همه ما چربی وجود دارد و وقتی سن‌مان بالا می‌رود دیگر پوست نمی‌تواند آن چربی را مثل سابق نگه‌دارد. رباط‌های موجود در صورت به شدت ضعیف می‌شوند و پوست خاصیت ارتجاعی‌اش را از دست می‌دهد، نیروی جاذبه نیز این فرایند را تکمیل می‌کند. چربی با فشار نیروی وزنش از جای خود خارج می‌شود و به خاطر شل بودن پوست در منطقه جمع شده و یک حالت پف‌کردگی ایجاد می‌کند. عفونت‌های سینوسی مزمن و آلرژی‌ها هم چنین تأثیری دارند (آن‌ها پوست زیر چشم را به طور مستمر تحت فشار قرار می‌دهند، که این در نهایت باعث شل شدن پوست این ناحیه می‌شود).

درمان


درمان پزشکی پف زیر چشم

قبل از شروع درمان پف زیر چشم‌هایتان، باید از تمامی گزینه‌های درمانی موجود برای این مشکل مطلع شوید. ممکن است تنها داشتن یک سبک زندگی سالم کافی نباشد، همچنین گذاشتن ورقه‌های خیار روی چشم نیز فقط تا یک حد مشخصی جواب می‌دهد. با این توصیف، چه می‌شد اگر می‌توانستید با یک عمل ساده که کمتر از یک ساعت طول می‌کشد تمامی این مشکلات را حل کنید؟ یا اینکه تنها با یک تزریق یا با لیزر از پف زیر چشم خلاص شوید؟ ممکن است کمی خیال‌پردازانه به نظر برسد، اما این‌ها هم جزء گزینه‌های موجود برای رفع پف زیر چشم هستند.

محصولات آرایشی

اگر شما هم جزء آن دسته از خانم‌ها هستید که فکر می‌کنند کرم‌ دور چشم هم یکی دیگر از ترفندهای شرکت‌های تولید کننده لوازم آرایشی برای ترغیب مشتریان به خرید بیشتر محصولات مراقبت از پوست هستند، بهتر است در افکارتان تجدید نظر کنید. پوست اطراف چشم نازکترین قسمت پوست بدن بوده و در نتیجه حساس‌ترین قسمت آن نیز هست. بنابراین استفاده از کرمی که مخصوصاً برای دور چشم ساخته شده ضروری است، خصوصاً برای کسانی که پا به سن گذاشته‌اند. در اکثر موارد استفاده از کرم‌های دور چشم مناسب به مدت کافی اثربخش است. برای جواب گرفتن از این کرم‌ها تنها کافی است کرم متناسب با نیازهای پوستتان را تهیه کنید. 

تزریق ژل و بوتاکس

متخصصان  می‌توانند با تزریق برخی ژل‌ها کاری کنند که پف زیر چشم‌ها کمتر به چشم بیاید. استفاده از این ژل‌ها به همراه بوتاکس باعث می‌شود پوست چندین سال جوانتر به نظر برسد. ژل در عمق زیر پوست ناحیه زیر چشم تزریق می‌شود، تا فرورفتگی‌های این ناحیه با ظاهری کاملاً طبیعی پر شده و گودی و افتادگی پوست آن کمتر شود. این روش در مقایسه با جراحی ارزان‌تر است، اما نتایج آن دائمی نیست.

جراحی پلک

اگرچه به عقیده بسیاری از زنان و مردان جراحی پلک چشم آخرین گزینه برای درمان پف چشم است، با این حال این گزینه مؤثرترین و یکی از سریع‌ترین روش‌ها برای رفع این مشکل است. یکی از اعمال جراحی مورد استفاده برای رفع پف چشم، عمل بلفاروپلاستی پلک بالا است. بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که در آن پوست اضافی پلک‌های بالا و چربی‌های زیر آن با لیزر برداشته می‌شود. این عمل هم درمان پف چشم بوده و هم افتادگی پوست این ناحیه را درمان می‌کند. گزینه دیگر، بلفاروپلاستی لیزری پلک پایین از طریق محتلمه است که در آن چربی اضافی پلک‌های پایین برداشته می‌شود.

در هر دو مورد، جراح برش کوچکی در پوست اطراف چشم ایجاد می‌کند و سپس چربی و پوست اضافه‌ای که به چشم ظاهری پف کرده می‌دهد را برمی‌دارد. اکثر افراد، برای آنکه پف چشمشان به طور مؤثری برطرف شود، می‌بایست هر دو پلک بالا و پایین‌شان تحت عمل جراحی پلک قرار گیرند. عموماً، برای استخراج چربی پلک بالا، نوار باریکی از پوست این ناحیه برداشته می‌شود. در این موارد، این پوست از محل چین پلک برداشته می‌شود تا بتوان اسکار به وجود آمده را تا حد ممکن پنهان کرد.

درمان‌های خانگی 

رفع پف زیر چشم بدون جراحی زیبایی تقریباً غیرممکن است، و همه می‌دانیم که این جراحی‌ها چقدر گران هستند. با این حساب عملی‌ترین گزینه، پوشاندن این مشکل از طریق آرایش است. البته شاید بپرسید چرا نباید از خیار و قاشق سرد استفاده کنیم؟ بگذارید این مسئله را همین جا روشن کنیم که پف زیر چشم و ورم زیر چشم یکی نیستند. همان‌طور که پیشتر گفتیم، پف زیر چشم ناشی از بالا رفتن سن است که باعث می‌شود رباط‌ها و پوست ضعیف شده و چربی پایین بیاید و در یک منطقه جمع شود. این مورد با ورم زیر چشم که می‌تواند ناشی از خوردن نمک زیاد، آلرژی‌ها و جمع شدن مایع باشد تفاوت دارد. اگر آنچه فکر می‌کنید پف است در حقیقت ورم باشد، چند درمان خانگی برای رفع آن وجود دارد.

به عنوان مثال می‌توانید با خنک کردن ورقه‌های خیار، چای کیسه‌ای، برش‌های سیب‌زمینی یا قاشق و قرار دادن هر یک از آن‌ها بر روی چشم ورم اطراف آن را کم کنید. این امر یک دلیل ساده دارد و آن این است که سرما با کاهش سرعت جریان خون در رگ‌ها باعث کاهش تورم می‌شود. اگر ورم چشمتان ناشی از تجمع مایع باشد، می‌توانید با استفاده از یک بالش اضافه برای خواب، که باعث می‌شود در هنگام شب سرتان بالاتر قرار بگیرد این مشکل را رفع کنید. این کار به تخلیه مایع از صورتتان کمک می‌کند.

یکی دیگر از درمان‌های خانگی پرطرفدار برای ورم زیر چشم، استفاده از پماد هموروئید است، البته باید در مورد مصرف آن برای این مشکل احتیاط کنید. زیرا در همان حال که پف زیر چشمتان را کم می‌کند، می‌تواند باعث التهاب چشم‌هایتان نیز بشود. به نظر ما، برای رفع ورم چشمتان بهتر است سبک زندگی سالم‌تری را پیش بگیرید و از پماد هموروئید هم برای درمان هموروئید استفاده کنید.

استفاده از آرایش مناسب، به عنوان یک راه حل روزانه و سریع، می‌تواند تا حد زیادی پف زیر چشمتان را پنهان کرده و تمام روز ظاهرتان را شاداب نگه‌دارد. کانسیلر قهرمان گمنام کیف لوازم آرایشی ما است، که با پوشاندن عیوب و ویژگی‌های غیرجذاب صورتمان به ما اجازه می‌دهد تا از دغدغه آن‌ها خلاص شده و روی تقویت بهترین خصوصیات ظاهریمان تمرکز کنیم. برخی از کانسیلرها روشن کننده نیز هستند و می‌توانند علاوه بر کاهش ورم زیر چشم به رفع سیاهی دور چشم نیز کمک کنند.