پیلینگ پوست صورت و لایه‌برداری

2538819-4c2af2

امروزه به علت وجود برخی عوامل محیطی، بروز زودرس چین و چروک‌های پوستی در افراد شایع‌تر از گذشته شده است. بسیاری از خانم‌ها و آقایان به دنبال روش‌های جراحی پلاستیک و زیبایی برای از بین بردن اثرات منفی آفتاب بر پوستشان هستند. روشهای جراحی همچنین برای از بین بردن جای جوش، جای زخم و ضایعات پوستی مانند کراتوز(که پیش زمینه سرطان است) کاربرد دارند.

آیا لایه برداری پوست برای شما مناسب است؟


هدف از لایه برداری پوست (به روش‌های پیلینگ و درم ابریژن) برداشتن خارجی‌ترین لایه‌ی پوست به منظور درمان جوش صورت، جای زخم و چین و چروک‌های پوستی است.

عوامل مهمی که در لایه برداری پوست صورت باید مد نظر قرار گیرند عبارتند از:

- نوع پوست و رنگ آن
- ریشه‌ی نژادی شخص
- سن

در صورتی که رنگ پوست شما تیره است، مشکلاتی مانند آلرژی یا سابقه سوختگی داشته باشید، سابقه‌ی خوب نشدن جای زخم‌های پوستی یا سابقه پرتو درمانی داشته باشید، باید قبل از لایه برداری پوست صورت با متخصص خود مشورت کنید، تا تعیین کند که این روش برای شما مناسب است یا خیر.در صورتی که قبلا در اطراف دهان شما تاول یا تبخال زده، حتما به متخصص خود این موضوع را اطلاع دهید.

قبل از تصمیم گیری برای انجام لایه‌برداری پوست، متخصص پوست و زیبایی شما یک دوره مراقبت‌های ویژه از پوست را تجویز می کند. در صورتی که میزان چروک‌های پوستی، که بر اثر بالا رفتن سن ایجاد شده، یا میزان آسیب‌های پوستی زیاد باشد، ممکن است نیاز به بیش از یک جلسه لایه‌برداری باشد.

مشکلاتی که می‌توان با انجام لایه‌برداری و پاکسازی پوست درمان کرد، عبارتند از:

- چروک‌های ثابت: این چروک‌های پوستی همیشه و در همه حال وجود دارند و با حرکات و تغییر حالات صورت فرد، تغییری در این چروک‌ها ایجاد نمی‌شود.

- چروک‌های دینامیک: جای این چین و چروک صورت به صورت خطوطی نمایان است و با حرکت دادن صورت و برخی حالات خاص چهره، این چین و چروک‌ها عمیق‌تر می‌شوند.

- لکهای پوستی: کک و مک یا جای آفتاب سوختگی یا انواع لک‌های پوستی دیگر که اغلب بر اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب شکل می‌گیرد.

- جای زخم: بر اثر جوش زدن پوست صورت یا برخی آسیب‌های پوستی ممکن است جای زخم‌هایی به صورت فرورفتگی پوست، ناهمواری سطح پوست، تغییر رنگ پوست یا برآمدگی پوست وجود داشته باشد.

- مشکلات عروقی پوست: رگ‌های خونی که روی سطح پوست مشخص هستند، ضایعات عروقی که به صورت تاول خونی یا قرمزی دائمی‌پوست نمایان هستند.
- تحلیل رفتن بافت پوست: ضعیف شدن ساختار‌های محافظ پوست مانند (کلاژن و فیبر‌های الاستین) که باعث از دست رفتن استحکام پوست و تشکیل سلولیت می‌شود.

تصمیم گیری برای انجام لایه‌برداری پوست


آنچه که از جلسه‌ی مشاوره می‌توانید انتظار داشته باشید:

۱- طی جلسه‌ی مشاوره‌ی اولیه، متخصص پوست و زیبایی شرح حال کاملی از شما و سوابق پزشکی شما می‌گیرد و نگرش ذهنی و احساسی شما نسبت به انجام لایه‌برداری پوست را ارزیابی می‌کند، چرا که داشتن نگرش واقع بینانه نسبت به لایه‌برداری پوست تاثیر زیادی در موفقیت این کار و رضایت‌مندی بیمار دارد و لازم است، متخصص زیبایی، در مورد داشتن انتظارات واقع بینانه از این عمل، با شما صحبت کند.

۲- متخصص، پوست و صورت شما را ارزیابی می‌کند.

۳- بعد از این که با کمک متخصص خود، در مورد انجام لایه‌برداری پوست تصمیم گیری کردید، او، موارد زیر را برای شما شرح می‌دهد:
a. تکنیک لایه‌برداری پوست
b. محل انجام لایه‌برداری و امکانات آن
c. عوارض جانبی احتمالی
d. هزینه لایه برداری پوست

اطلاعاتی در مورد روش‌های  لایه‌برداری پوست


در ادامه در مورد روش‌های لایه‌برداری پوست یعنی پیلینگ شیمیایی، درمابریژن و جراحی لیزری، توضیحات کلی آورده شده است. به خاطر داشته باشید که قبل از تصمیم برای انجام هر یک از این روش‌ها، نیازهای بیمار و شرایط او باید مد نظر قرار بگیرد.

پیلینگ شیمیایی

۱- برای درک این روش باید با چگونگی روند بازسازی پوست آشنا شوید.

۲- پوست شما از دو لایه به نام درم و اپیدرم تشکیل شده است. لایه‌ی درم، به نوبه خود از دو لایه دیگر تشکیل شده که هر دو از کلاژن و بافت‌های فیبری بلند ساخته شده‌اند. این بافت ها بر اثر بالا رفتن سن و قرار گرفتن در معرض آفتاب، شل می‌شوند. در صورتی که لایه‌ی عمیق‌تر، به نام رتیکولار، آسیب ببیند، جای زخم روی پوست باقی می‌ماند. اما در صورتی که لایه‌ی بیرونی‌تر، به نام پاپیلار، آسیب ببیند، بدون آن که جای زخمی روی صورت باقی بماند، بازسازی می‌شود.

۳- برای انجام پیلینگ و لایه برداری صورت، متخصص، یکی از ماده‌های شیمیایی مخصوص پیلینگ را به پوست می‌زند. اسید گلیکولیک، ضعیف‌ترین ماده‌ی پیلینگ است. مواد TCA یا تریکلرواسید با داشتن قدرت لایه‌برداری مختلف، برای لایه‌برداری عمیق‌تر استفاده می‌شوند و قوی‌ترین ماده‌ی مورد استفاده برای لایه‌برداری عمیق نیز، فنول است.

۴- قبل از انجام پیلینگ شیمیایی، سطح پوست، با یک محلول، به خوبی پاکسازی می‌شود تا چربی سطح پوست پاک شود و مواد لایه‌بردار بهتر در پوست نفوذ کنند. با زدن محلول پیلینگ به پوست، لایه‌ی اپیدرم پوست از میان می‌رود و مواد پیلینگ به لایه‌ی اول درم نفوذ می‌کنند.

از آنجایی‌که دستان ما بیشتر در معرض دید قرار دارند، جزء اولین نقاط نمایان کننده آثار پیری هستند. افزایش سن و قرار گرفتن در معرض نور خورشید، باعث ایجاد این ظاهر می‌شود.افرادی که به دنبال بهبود ظاهر دست خود هستند، یک داوطلب ایدئال برای درمان جوان سازی پوست دست هستند. انواع مختلفی از روش‌های جوان‌سازی وجود دارد. همه این روش‌ها مجموعه خطرات، مزایا، هزینه‌ها و روش‌های خود رادارند. یکی از متداول‌ترین روش های جوان سازی دست لایه‌برداری شیمیایی می باشد ، هنگامی‌که این مواد شیمیایی به پوست زده می‌شوند، باعث می‌شود که لکه‌های ناشی از سن ناپدید شوند درحالی‌که شفافیت بافت پوست کمتر می‌شود.

درم ابریژن

۱- درمابریژن یک روش جراحی برای لایه‌برداری است که به کمک آن می‌توان چروک‌ها و جای زخم‌های عمیق‌تر را از بین برد
۲- ابتدا متخصص برای بی حس کردن پوست از ماده‌ی بیحس کننده موضعی یا ماده‌ی فریز استفاده می‌کند.
۳- سپس با استفاده از یک سنباده که سر آن با سرعت بالایی می‌چرخد، لایه‌ی خارجی پوست تا عمق مناسبی برداشته می‌شود. عمق لایه‌برداری پوست در این روش به عمق ضایعات و چین و چروک‌های پوستی بستگی دارد.

جراحی لیزری

۱- روش جراحی لیزری برای درمان چروک‌های صورت که بر اثر آفتاب ایجاد شده‌اند، چروک‌های دور چشم و جای جوش کاربرد دارد.
۲- با تابش امواج نوری تقویت شده و پرقدرت دی اکسید کربن(CO2) به پوست، لایه‌ی خارجی پوست تبخیر می‌شود و بدین ترتیب بدون خونریزی و آسیب به پوستِ اطرافِ ناحیه‌ی درمان، لایه‌برداری انجام می‌شود.

بعد از لایه‌برداری پوست چه اتفاقی می‌افتد؟


توجه: این توصیه‌ها، عمومی هستند. برای اطلاع کامل از شرایط و اقدامات بعد از لایه‌برداری پوست، لازم است از متخصص خود سوال کنید.

۱- بلافاصله بعد از پیلینگ شیمیایی یا درمابریژن، متخصص شما یک ماده محافظ به پوست شما می‌زند.
۲- تورم و دلمه بستن پوست بعد از لایه‌برداری کاملا طبیعی است. برای محافظت از پوست، استفاده از پماد مخصوص تا ۱۰ روز بعد از لایه‌برداری، تجویز می‌شود.
۳- سرخی پوست در طول فاز اولیه درمان و بازسازی پوست پابرجاست و معمولا بعد از چهار هفته برطرف می‌شود.
۴- متخصص شما معمولا توصیه می‌کند که بعد از لایه‌برداری پوست، رژیم غذایی نرم با مایعات فراوان داشته باشید، در معرض هوای گرم قرار نگیرید و از انجام فعالیت‌های شدید که باعث ایجاد تنش و استرس فیزیکی می‌شود و بر بازسازی پوست اثر منفی دارد، اجتناب کنید.
۵- ظرف یک یا دو هفته بعد از لایه‌برداری، یک لایه‌ی جدید روی پوست تشکیل می‌شود که در ابتدا صورتی‌رنگ و نازک است. این لایه‌ی جدید هیچ چین و چروکی ندارد. برطرف شدن قرمزی لایه‌ی جدید پوست چند هفته طول می‌کشد.
۶- بیماران خواهند دید که پوست آنها برای مدت زمان طولانی بعد از لایه‌برداری، روشن‌تر خواهد بود. اما با بازسازی مجدد رنگدانه‌های پوستی، این حالت برطرف خواهد شد.

مراقبت‌های بعد از لایه‌برداری پوست


بعد از لایه‌برداری پوست، روند بازسازی پوست باید کاملا تحت نظر باشد. بنابراین پیگیری و انجام مراقبت‌های بعد از لایه‌برداری پوست بسیار مهم است. واضح است که در صورت مشاهده‌ی هر مورد غیر طبیعی، باید سریعا به متخصص خود اطلاع دهید.
مراقبت‌های بعد از لایه‌برداری شامل محافظت از پوست با استفاده مداوم از کرم ضد آفتاب، تا زمان تشکیل مجدد رنگدانه‌های پوستی، می‌شود. مراجعه مجدد به متخصص، در زمان‌های تعیین شده بعد از لایه‌برداری نیز اهمیت بالایی دارد.

اقدامات بعد از لایه‌برداری پوست با پیلینگ شیمیایی 


۱- شما باید روزی دوبار پوست خود را با پاک کننده‌ی تجویز شده توسط متخصص و آب ولرم، شست‌وشو دهید. همچنین باید با استفاده از مرطوب کننده‌ای که پزشک تجویز کرده است، پوست خود را مرطوب نگه دارید.

۲- شما نباید پوست خود را مالش دهید یا پوسته‌های روی آن را بکنید.
۳- بعد از انجام پیلینگ، به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگیرید، حتی برای ۵ دقیقه.
۴- بعد از انجام پیلینگ، هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
۵- از هیچ کرم یا پماد دیگری (مانند کرم‌های لایه بردار، پماد رتین. آ یا پماد گلیکولیک اسید) استفاده نکنید، مگر این که در ملاقات بعدی که با پزشک دارید، برای شما تجویز شود. شما یک هفته بعد از پیلینگ باید به پزشک خود مجددا مراجعه کنید.