کاشت ریش و سبیل طبیعی

23

بخش زیادی از مردها داشتن یک ریش یا سبیل انبوه را نشانه مردانگی می‌دانند. داشتن قابلیت رشد موی متراکم صورت آنها را قادر می‌سازد سبیل، ریش بزی و ریش خود را به هر سبکی اصلاح کنند و  هر زمان که بخواهد، ظاهرشان را تغییر دهند.

چه چیز باعث طاسی صورت می‌شود؟


ژنتیک در تعیین مقدار، ضخامت و تراکم موهای صورت  نقش مهمی بازی می‌کند. علاوه بر این، عوامل هورمونی  نیز بر رشد موهای صورت تاثیر گذارند. غالباً، زخم صورت، که از عواقب ثانویه آکنه یا تروما است، باعث ریزش مو در آن ناحیه میشود. معمولاً بدون انجام پیوند در محل زخم‌ها مویی رشد نخواهد کرد، اما پس از پیوند، مو به راحتی در این نواحی رشد خواهد کرد. طیف وسیعی از بیماری‌ها، مانند اختلالات خود ایمنی و بیماری تیروئید، نیز می‌توانند رشد موهای صورت را تحت تأثیر قرار دهند. ملاقات با یک پزشک  متخصص به علت از دست دادن موهای صورت در  بیمار کمک خواهد کرد.

انجام این روش برای چه کسانی مناسب است؟


 

  • مردانی که ‌ریش آنها رشد نمی‌کند
  • مردانی که دارای ریزش موی ناحیه‌ای در ناحیهریش یا سبیل هستند
  • مردانی که زخم صورت ناشی از سوختگی، زخم برش یا زخم جوش دارند
  • هر کسی که به دنبال افزایش مو در سبیل خود و یا ریشی ضخیم‌تر و پرتر است. این روش برای کاشت سبیل طبیعی برای تمامی مردان با هر زمینه نژادی به راحتی قابل انجام است.

من برای انجام این روش بیش از حد جوان یا پیر هستم؟

برای انجام عمل کاشت ریش ، بیماران باید حداقل دارای ۱۸ سال سن باشند. محدودیتی برای سنین بالاتر وجود ندارد، مناسب بودن برای جراحی توسط پزشک تعیین می‌شود.

روش جراحی


 

به عبارت ساده، کاشت ریش و سبیل طبیعی از طریق گرفتن فولیکول‌های سالم موهای موجود از یک بخش آشکار از سر و انتقال آن به یک ناحیه از صورت که موهایش نازک شده یا رشد ناحیه‌ای دارد، انجام می‌شود.

پزشک ناحیه دهنده را مشخص می‌کند، که اغلب کنار یا پشت پوست سر است. اگر بیمار به طور کامل طاس باشد، می‌توان از موهای بدن، مانند موهای ناحیه قفسه سینه، استفاده کرد. در روش پیوند واحد فولیکولی (FUE)، گرافت‌های استخراج‌شده مو توسط پزشک در ناحیه آسیب دیده کاشته می‌شوند. موی کاشته شده مثل موهای معمولی رشد می‌کند و می‌توان مثل همیشه آن را پیرایش کرد یا تراشید. این عمل ممکن است، بسته به میزان ریزش مو، ۲ تا ۹ ساعت طول بکشد. این جراحی با استفاده از بی‌‌حسی موضعی انجام می‌شود.

تنها در صورتی نتایج طبیعی خواهد بود که موها در جای مناسب و در زاویه مناسب کاشته شوند. این امر کاملاً به مهارت و تجربه متخصص بستگی دارد. از این رو بسیار مهم است که شما پزشک مناسب را برای انجام  این عمل انتخاب کنید.

موها از کجا برداشته می‌شود؟


 

مانند سایر جراحی‌های کاشت مو، برای کاشت سبیل طبیعی نیز مو از پشت سر برداشته می‌شود. روش پیوند واحد فولیکولی (FUE) شامل تراشیدن بخش کوچکی از ناحیه خلفی سر و در آوردن هر واحد فولیکولی (مو) به صورت جداگانه می‌شود. تکنیک FUE تقریباً «بدون اسکار» است چرا که هیچ زخم خطی یا بخیه‌ای وجود ندارد. پس هر گرافت مو با ظرافت جدا شده و یک به یک در ناحیه گیرنده، کاشته می‌شوند. موها ممکن است بلافاصله شروع به رشد کنند و یا مکرراً شروع به ریزش نمایند. بین ۶ تا ۱۰ ماه ، رشد موها  افزایش پیدا می کند همینطور که موهای کاشته‌شده شروع به رشد می‌کنند، با بقیه موهای موجود روی صورت یکدست می‎‌شوند.

این روش چه مدت طول می‌کشد؟


 

مدت زمان کاشت سبیل شدیداً به مقدار موی که قرار است پیوند زده شود، بستگی دارد. به طور معمول، برای جلوگیری از خستگی بیمار و تیم جراحی، گرافت‌ها در طول یک روز صورت می‌گیرند.

به چه مقدار فولیکول مو نیاز است؟


 

این امر به میزان ریزش یا نازک شدن  مو، بستگی دارد. پزشک شما می‌تواند در رابطه با تعداد تقریبی فولیکول‌هایی که شما برای به دست آمدن یک ظاهر طبیعی نیاز خواهید داشت، توصیه‌هایی به شما بکند.

نتایج


 

یک پزشک ماهر قادر خواهد بود ظاهری بسیار طبیعی برای شما ایجاد کند. با این حال، مهارت‌های متخصصین پیوند مو تا حد زیادی متفاوت است و انتخاب یک متخصصباتجربه و واجد شرایط، برای گرفتن بهترین نتایج، بسیار مهم است.

آیا نتایج دائمی هستند؟

بله، از آنجا که فولیکول‌هایی پیوندی از محلی گرفته شده‌اند که بعید است موهایش را از دست بدهد (اغلب پشت گردن)، احتمال اینکه فولیکول‌های پیوندی شما سر جایشان باقی بمانند بسیار است.

بهبودی


 

این روش دارای حداقل خرابی‌ست و شما می‌توانید در طول چند روز به فعالیت‌های عادی بازگردید. بلافاصله پس از عمل متوجه تفاوت‌ها خواهید شد. اما نتایج کامل پس از چند ماه قابل مشاهده خواهد بود. توصیه می‌شود، برای جلوگیری از خطر عفونت، پس از عمل از فعالیت فیزیکی، که ممکن است منجر به عرق کردن در ناحیه مورد جراحی، اجتناب ورزید.

چه موقع می‌توانم به کارهای روزمره بازگردم؟


 

ما توصیه می‌کنیم افراد پس از عمل ،چند روزی از کار دور باشند (به ویژه اگر کارتان فیزیکی است، بیشتر از چند روز استراحت کنید). می‌بایست از فعالیت های شدید، بلند کردن اجسام سنگین و ورزش شدید برای حدود ۶ هفته پس از عمل جراحی اجتناب ورزید.

عوارض و خطرات


 

مانند هر جراحی دیگر، در عمل جراحی پیوند مو و کاشت ریش  نیز، خطر کمی در رابطه با بروز عوارض وجود دارد. در زمان مشاوره، ما شما را در جریان عوارض و هزینه کاشت ریش و سبیل قرار می‌دهیم تا قادر باشید تصمیمی آگاهانه بگیرید.

آیا روش جایگزینی برای این جراحی وجود دارد؟


 

بله، جایگزین‌هایی برای پیوند مو وجود دارد که مردم گاهی اوقات آنها را نیز مؤثر می دانند. از قبیل محصولات پزشکی و محصولات ویژه‌ای که می‌توانید روی ناحیه نازک شدن مو اعمال کنید. شما می‌توانید در رابطه با این موضوع با پزشکخود صحبت کنید.