کاشت و پیوند موی طبیعی

gh-875x410

کاشت و پیوند مو می‌تواند به بهبود ظاهر و اعتماد به نفس افرادی که به طاسی یا ریزش مو دچار شده‌اند، کمک کند. در این روش هیچ موی جدیدی روی سر رشد نمی‌کند بلکه موهای سر خودتان، از قسمت‌هایی که دچار ریزش نشده اند به قسمت‌هایی که دچار طاسی و ریزش مو شده‌اند، منتقل می‌شوند. بسیاری از افرادی که عمل کاشت مو زنان یا مردان  را انجام می‌دهند دچار طاسی سر با الگوی خاص مردانه یا زنانه هستند. ریزش مو معمولا در ناحیه‌ی جلوی سر ایجاد می‌شود و در قسمت‌های کناری و پشت سر همچنان موهای ضخیمی وجود دارد و موهای این قسمت از سر شما به اندازه کافی پرپشت هستند که بتوان تعدادی از آن‌ها را به جلوی سر منتقل کرد. در برخی موارد نیز افرادی که بر اثر بیماری لوپوس، آسیب به سر، زخم شدن پوست سر یا مشکلات دیگر دچار طاسی موضعی شده‌اند، با انجام کاشت مو درمان می‌شوند.

کاشت مو یک عمل جزئی و بی خطر است که طی آن از قسمت‌های پشت و کناره‌ی سر (قسمت‌های اهدا کننده‌ی مو) فولیکول‌های مو خارج می‌شوند و به قسمت‌هایی از سر که دچار طاسی شده‌اند (قسمت‌های گیرنده‌ی گرافت مو)، منتقل می‌شوند. از آن جایی که عمل کاشت مو به شیوهای کاملا پیشرفته انجام می‌شود، عوامل بسیاری در موفقیت آن موثر هستند. هزینه کاشت موی طبیعی نیز بسته به روش انتخابی در افراد مختلف ، متفاوت خواهد بود.

 روش‌های مختلف کاشت مو


روش "برداشت نوار مو و کاشت آن"(یا تکنیک FUT): در این روش یک برش نواری شکل در قسمت اهدا کننده‌ی مو ایجاد می‌شود و از سر جدا می‌شود. این نوار برش داده شده حاوی تعداد زیادی از فولیکول‌های مو است که این فولیکول‌ها توسط افراد متخصص از یک دیگر جدا می‌شوند. این کار در زیر میکروسکوپ و با دقت زیاد و به نحوی انجام می‌شود که کمترین آسیب به فولیکول مو وارد شود. به طور طبیعی هر فولیکول مو می‌تواند بین یک تا چهار تار مو را در خود جای دهد. محل کاشت مو روی سر توسط متخصص ، ایجاد می‌شود. این کار باید به نحوی انجام شود که پزشک متخصص مطمئن شود ناحیه‌ی مورد نظر کاملا با موهای جدید پوشانده می‌شوند و نتایج ترمیم مو طبیعی خواهد بود.

 روش "استخراج واحد فولیکولی" یا FUE: در این روش که به آن کاشت مو FIT هم گفته می‌شود واحد‌های فولیکولی مو به صورت تک به تک از قسمت‌های اهدا کننده‌ی مو در سر استخراج می‌شوند. برای انجام این کار از یک دستگاه مخصوص پانچ استفاده می‌شود که سوراخی با قطر کمتر از ۱میلیمتر روی سر ایجاد می‌کند. در واقع، تفاوت اصلی بین روش‌های FUE و FUT در نحوه‌ی استخراج فولیکول‌های مو است.

 روش ترکیبی: این روش تنها چند سال است که انجام می‌شود و تا کنون نتایج موفقیت‌آمیزی داشته است. با این روش مشکل بسیاری از افراد که نیاز به چندین جلسه کاشت موی سر دارند، حل شده است. این روش طی سه روز انجام می‌شود و طی دو روز اول ۲۵۰۰ گرافت به روش FUE پیوند زده می‌شود و سپس طی روز سوم ۳۵۰۰ گرافت دیگر با روش FUT (برداشت نوار مو از پشت سر) نیز پیوند زده می‌شود. بنابراین می‌توان در این روش ۶۰۰۰ گرافت مو را پیوند زد. در تصویر زیر بیماری را مشاهده می‌کنید که طی سه روز متوالی، کاشت مو به روش ترکیبی را انجام داده است و تمامی قسمت‌های جلو و بالای سر او کاملا پوشش داده شده است و نیازی به جلسات بیشتری برای کاشت مو ندارد. در این بیمار، تعداد ۲۰۰۰ گرافت به روش FUE و ۳۰۰۰ گرافت به روش برداشت نوار مو از پشت سر، پیوند زده شده. البته انجام کاشت مو به روش ترکیبی، در امکان گرفتن گرافت‌های بیشتر از سر محدودیتی ایجاد نمی‌کند و مانع از این نمی‌شود که بیمار در آینده عمل کاشت موی طبیعی را مجددا تکرار کند.

کاشت مو SUT: یکی از روش‌های کاشت مو بدون جراحی ، کاشت مو به روش sut می باشد که در آن نیازی به بیهوشی،تیغ جراحی، برش نیست و جای زخم و بخیه هم در آن باقی نمی‌ماند و همچنین هیچ گونه عوارضی به همراه ندارد.کاشت مو SUT تکنیکی غیرجراحی برای جبران ریزش مو است.

مراحل کاشت مو


متخصصین کاشت مو طی عمل کاشت مو، تک به تک گرافت‌های مو را در نواحی از سر که دچار طاسی شده‌اند، قرار می‌دهند. متخصصین کاشت و ترمیم طبیعی مو این کار را به نحوی انجام می‌دهند که شکل خط رویش مو و تراکم موها به صورت اولیه دربیاید و نتایج عمل ترمیم موی سر کاملا طبیعی باشد و این موضوع که شخص، عمل کاشت مو انجام داده است، برای اطرافیان غیر قابل تشخیص باشد. عمل کاشت مو شامل ۴ مرحله می‌شود:

مرحله‌ی اول: مشاوره برای کاشت مو

در طی اولین تماس شما با کلینیک، یکی از مشاورین کاشت مو در کلینیک، با توجه به علت ریزش موی شما و گزینه‌هایی که پیش رو دارید، تمامی ‌اطلاعات مورد نیاز را در اختیار شما قرار می‌دهد. این اطلاعات می‌تواند از طریق تلفن یا یک کانال ارتباطی مجازی به شما داده شود. برای انجام مشاوره شخصی، بهتر است که به کلینیک مراجعه کنید و به صورت حضوری در مورد تکنیک‌های کاشت مو به شما توضیحات کامل داده می‌شود، و با توجه به شرایط و وضعیت شما، به تمامی ‌سوالاتی که در مورد کاشت مو دارید پاسخ داده می‌شود. در ابتدا پزشک متخصص، شما را معاینه می‌کند و آزمایشات تشخیصی لازم را انجام می‌دهد تا علت ریزش موی شما را تعیین کند. پزشک متخصص برای تشخیص این موضوع که در حال حاضر نیز ریزش موی شما ادامه دارد یا نه، از یک وسیله الکترونیکی مخصوص استفاده می‌کند. بعد از اتمام پروسه‌ی تشخیصی، پزشک شما، به طور کامل و با تمامی ‌جزئیات، در مورد راه حل‌هایی که پیش رو دارید به شما توضیح خواهد داد.

مرحله‌ی دوم: آمادگی برای انجام کاشت مو

طی تماس بعدی که با کلینیک دارید آخرین مقدمات لازم برای انجام کاشت مو فراهم می‌شود. این مقدمات شامل اندازه‌گیری دقیق تعداد و نوع واحد‌های فولیکولی موجود روی سر شما و محاسبه‌ی تعداد واحد‌های فولیکولی که باید کاشته شوند، می‌شود. طی این جلسه گزارش سوابق پزشکی شما تکمیل می‌شود. سایر اقدامات لازم شامل گرفتن آزمایش خون و عکسبرداری از سر شما می‌شود. البته برخی از این اقدامات را نیز می‌توان یک روز قبل از کاشت مو یا حتی در همان روز و قبل از انجام کاشت مو، انجام داد.

مرحله‌ی سوم: کاشت مو

کاشت مو یک عمل روتین و ساده است که به صورت سرپایی انجام می‌شود. در صورتی که از تکنیک برش نواری از پشت سر (FUT) استفاده شود، ابتدا یک قسمت بسیار کوچک از پوست پشت سر برش زده می‌شود و جدا می‌شود و سپس این قسمت در زیر میکروسکوپ به واحد‌های فولیکولی تقسیم می‌شود.

در صورتی که از تکنیک FUE برای کاشت مو استفاده شود، نحوه‌ی گرفتن گرافت‌های مو متفاوت است. در این روش تک‌تک واحد‌های فولیکولی مو به صورت جداگانه از سر گرفته می‌شوند. برای اطلاعات بیشتر قسمت مربوط به کاشت مو به روش FUE را مطالعه کنید.

بعد از آن که گرافت‌های مو آماده شدند، با دقت تمام در قسمت‌هایی که دچار طاسی یا ریزش مو شده اند، کاشته می‌شوند. معمولا از واحد‌های فولیکولی که حاوی یک تار مو هستند در قسمت جلوی سر استفاده می‌شوند و محل کاشت آن‌ها به نحوی انتخاب می‌شود که خط رویش مو در جلوی سر طبیعی باشد. زاویه و جهتکاشت موها نیز دقیقا به صورتی باید باشد که ظاهری طبیعی ایجاد کند. عمل کاشت مو به طور متوسط بین ۶ تا ۸ ساعت طول می‌کشد.

مرحله‌ی چهارم: بهبودی

بعد از اتمام عمل کاشت مو، اقداماتی که باید انجام دهید هم به صورت شفاهی به شما گفته می‌شود و هم یه صورت کتبی، روی برگه به شما داده می‌شود. تکنسین‌های کلینیک در مورد تمامی مراحل بعد از کاشت مو به شما راهنمایی می‌دهند تا بتوانید به بهترین نحو، نتایج کاشت موی خود را حفظ کنید.

بعد از اتمام عمل کاشت مو، احتمالا احساس خستگی خواهید کرد و بنابراین توصیه می‌شود که با یکی از دوستان یا اعضای خانواده هماهنگی‌های لازم را انجام دهید تا شما را به خانه برسانند.

شما می‌توانید تمامی ‌فعالیت‌های روزانه خود را از روز بعد از پیوند موی طبیعی دوباره از سر بگیرید. البته شما نمی‌توانید تا دو هفته بعد از کاشت مو، ورزش‌های پرفشار انجام دهید.

عمل کاشت مو برای چه کسانی مناسب است؟


تمامی کسانی که دچار ریزش موی دائمی شده‌اند، می‌توانند کاندید مناسبی برای انجام کاشت مو باشند:

- مردانی که دارای طاسی سر با الگوی مردانه هستند.
- مردانی که دارای ریزش موی پراکنده هستند و موهای آن‌ها کم پشت شده است.
- کاشت مو در خانم ها که موهای آن‌ها نازک شده یا دچار ریزش مو با الگوی زنانه شده‌اند.
- افرادی که به علت ایجاد زخم روی سر (مانند جای برش یا سوختگی) یا بعد از انجام لیفت صورت، دچار طاسی موضعی شده‌اند.
- افرادی که می‌خواهند موهای ابرو،خود را پرپشت‌تر کنند یا ظاهر آن‌ها بهبود دهند می‌توانند از کاشت ابرو طبیعی استفاده کنند.

مزایای عمل کاشت مو


- عمل کاشت مو یک راه حل دائمی برای ریزش مو و طاسی سر است. هرچند در این روش، ریزش نکردن موهایی که کاشته شده نیستند، تضمین نمی‌شود اما با این حال انجام کاشت موی ابرو و موی سر  می‌توانید تغییرات چشمگیری در ظاهر شما و احساسی که نسبت به خودتان دارید ایجاد کند.

- کاشت مو عملی بی خطر و بدون درد است. انجام کاشت مو و کاشت ابرو  نیازی به بیهوشی عمومی ‌ندارد و در صورتی که توسط متخصص ماهر و باتجربه انجام شود، عملی ساده و آسان خواهد بود.

- تقریبا شش ماه بعد از مراحل کاشت ابرو و کاشت مو و با مشاهده ی نتایج آن، این عمل تاثیرات بسیار مثبتی بر اعتماد به نفس شما خواهد داشت. از نظر افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، درمقایسه با تاثیرات مثبت این عمل، هزینه کاشت موی سر و کاشت ابرو بالا نیست.

معایب عمل کاشت مو


- مانند هر عمل جراحی دیگری، پیوند موی سر نیز دارای برخی عوارض احتمالی است که البته احتمال بروز این عوارض بسیار کم است. به علت ماهیتی که این عمل دارد، عوارض آن بسیار خفیف هستند و شامل حساسیت و خارش پوستی و عفونت می‌شوند.

- در صورتی که درعمل کاشت موی شما لازم باشد تعداد بسیار زیادی گرافت مو پیوند زده شود، هزینه پیوند موی طبیعی بالا خواهد بود. در نظر گرفتن هزینه کاشت مو، قبل از انجام آن موضوع بسیار مهمی است.

- نتایج کاشت مو کاملا تضمین شده نیستند، احتمال آن وجود دارد که موهای کاشته شده ریزش کنند یا نتایج نهایی کاشت مو مطابق با انتظارات شما نباشد. البته در صورتی که عمل کاشت مو توسط جراح ماهر انجام شود و مراقبت‌های بعد از کاشت مو به دقت انجام شود، احتمال بروز این حالت بسیار کم است.