کویتیشن: لاغری و رفع چربی بدون جراحی

اولتراسوند کویتیشن امروزه به‌عنوان یکی از کارآمدترین فن‌آوری‌های لاغری موضعی و کاهش سلولیت شناخته می‌شود. اگرچه فن‌آوری کویتیشن درمانی معجزه‌آسا نیست، اما اگر در جستجوی راهکاری غیرجراحی برای لاغری موضعی هستید، به‌جرئت می‌توان گفت که لاغری موضعی با کویتیشن بهترین فن‌آوری برای مقابله با مشکلات پوستی به شمار می‌رود. کویتشن به تنهایی یا در ترکیب با دیگر روشها مانند (مانند لاغری موضعی شکم و پهلو با طب سوزنیلاغری با ار اف فرکشنال، رژیم غذایی و مزوتراپی به کار گرفته می شود.

کویتیشن برای لاغری کدام قسمت از بدن مناسب است؟


 

ران، شکم، پهلو، باسن و بالای بازو محل‌های انباشت چربی هستند. البته از لاغری با کویتیشن نمی‌توان برای سر، گردن، قفسه سینه، پشت بدن و ناحیه‌های استخوانی استفاده کرد. تفاوت مهمی که چربی‌های اضافه‌ی شکم و پهلو با سایر چربی‌های موضعی در نواحی دیگر بدن دارد در این است که چربی‌ها تاثیرات بسیار منفی بر سلامتی شما دارند. مقداری از چربی‌های شکمی در زیر پوست شما قرار دارند، اما چربی‌های زیر پوستی، تنها بخشی از چربی‌های شکمی را تشکیل می‌‌دهند. در اطراف نواحی دیگری مانند قلب، کبد و دیگر ارگان‌های حیاتی بدن نیز چربی رسوب می‌‌کند که به آن چربی‌های درون شکمی یا احشایی گفته می‌‌شود. ازین رو لاغری شکم بسیار مهم می باشد .

متقاضیان کویتیشن


 

همه نمی‌توانند از فن‌آوری کویتیشن بهره بگیرند. هرچند کویتشن لاغری بدون جراحی ایمن و بدون درد است، بااین‌حال موارد منع مصرفی نیز برای کاربرد دستگاه لاغری کویتیشن به‌منظور کاهش چربی موضعی وجود دارد. چنین موارد منع مصرفی به سابقه پزشکی هر فرد بستگی دارد. ابتلا به بیماری‌های زیر یا داشتن شرایط خاص اشاره‌شده مانعی برای استفاده از دستگاه کویتیشن لاغری محسوب می‌شود:

 • بارداری یا شیردهی
 • صرع
 • تومور
 • اختلال‌های خونی
 • التهاب حاد و بیماری مسری
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • بیماری کبدی یا هرگونه اختلال کبدی مانند مصرف طولانی‌مدت استروئید
 • بیماری‌های جدی مانند دیابت
 • عفونت به‌ویژه عفونت ستون فقرات، مردمک چشم و غده‌های گردنی
 • خونریزی داخلی برای مثال در اثر زخم‌‌های گوارشی
 • قرار داشتن دستگاه ضربان‌ساز (پیس میکر)، پروتزهای فلزی یا پین
 • بی‌اختیاری ادراری
 • بالا بودن دمای داخلی بدن، برای مثال التهاب شدید یا تب داشتن
 • بیماری آتوپیک

در صورت ابتلا به هر بیماری دیگر یا وجود نگرانی، قبل از تقبل قیمت کویتیشن حتماً پیش از شروع درمان با پزشک مشورت کنید.

مکانیسم عملکرد و تأثیرگذاری کویتیشن


 

فن‌آوری لاغری موضعی با کویتیشن بر شکستن و تجزیه بافت‌های چربی موضعی عمیق و مقاومی استوار است که پس از متلاشی شدن، از طریق دستگاه‌های لنفاوی و ادراری از بدن خارج می‌شود.

کویتیشن یکی از راههای درمان سلولیت نیز هست، وضعیتی که اکثر بانوان بالای ۲۰ سال، خواه خوش‌اندام، خواه دارای اضافه‌وزن، دچار آن هستند.

1

دستگاه کویتیشن لاغری امواج مافوق صوت با فرکانس پایین را برای نفوذ در لایه‌های سطحی پوست و رسیدن به بافت چربی (سلول‌های چربی) به کار می‌گیرد. این امواج مافوق صوت (اولتراسوند) حباب‌های بسیار کوچکی را تولید می‌کند که باعث ایجاد اثر خلأ  برای متلاشی ساختن سلول‌های چربی و تبدیل آن‌ها به مایع می‌شود. این مایع به‌سادگی توسط دستگاه‌های لنفاوی و ادراری از بدن خارج می‌شود. متخصصان توصیه اکید دارند که تخلیه مایع ناحیه‌های درمان شده بلافاصله پس از هر جلسه انجام شود تا حذف سلول‌های چربی تبدیل به مایع شده تسهیل شود، برای این منظور از روش‌هایی چون پرسوتراپی، درمان با ارتعاش، تحریک الکتریکی یا پتوی حرارتی استفاده می‌شود.

تأثیر کویتیشن بر سلولیت


 

امواج مافوق صوت با فرکانس پایین (۴۰ کیلوهرتز) معمولاً سلولیت را با متمرکز ساختن "اثر خلأزایی" بر بافت چربی سطحی، از بین می‌برد. بهترین نتایج زمانی به دست می‌آید که امواج مافوق صوت در کنار درمان رادیوفرکوئنسی (RF) به‌کاربرده شود تا رنگ پوست نیز بهبود یابد و بدن عضلانی شود. سلولیت به‌صورت فرورفتگی پوستی نمود می‌یابد.

محل انباشت سلول‌های چربی


 

چربی در اصل به‌صورت تری گلیسیرید درون سلول‌های آدیپوسیت قرارگرفته بین پوست و عضله‌ها ذخیره می‌شود. تعداد سلول‌های چربی صرف‌نظر از وزن فرد در تمام انسان‌ها یکسان است، اما اندازه سلول‌ها متغیر است.

مزایای کویتیشن


 

 • کاهش حجم بافت‌ها (سوزاندن چربی)
 • پیکرتراشی
 • کشیدن پوست و عضلانی شدن بدن
 • کاهش سلولیت

دیگر مزایای آن عبارتند از:

ایمنی

استفاده از دستگاه کویتیشن، عملی ایمن، راحت و غیرتهاجمی است که به معنای واقعی کلمه هیچ‌گونه اثر جانبی ندارد. این عمل بدون بیهوشی انجام می‌شود و کوچک‌ترین جای زخمی را باقی نمی‌گذارد که نیاز به درمان بعدی داشته باشد. انرژی امواج مافوق صوت تنها بافت‌های چربی زیرپوست را هدف قرار می‌دهد و به رگ‌های خونی، اعصاب و بافت‌های پیوندی آسیب نمی‌زند.

بدون درد بودن

این درمان بدون درد است. بیمار در طول درمان گاهی گزگز یا وزوز ملایمی را در گوشش احساس می‌کند یا گرمای اندکی را حس می‌کند. درهرحال بیمار متحمل کوچک‌ترین دردی نمی‌شود. پوست گاهی در طول درمان یا بلافاصله پس از درمان اندکی قرمز می‌شود که به‌سرعت محو می‌شود.

نتایج


 

نتایج حاصل از کاربرد کویتیشن غالباً آنی و محسوس است و ماندگاری آن نیز قابل‌توجه است. برخی مراجعین پس از تنها یک جلسه با کاهش ۱ تا ۵ سانتی‌متری دور ناحیه درمان شده مواجه می‌شوند که در جلسه‌های آتی لاغرتر نیز خواهد شد. اما در کل نتایج پس از جلسه دوم یا سوم چشمگیرتر خواهد بود.

نتایج بلندمدت کویتیشن

کاهش حجم بافت‌های چربی (لاغری)، کشیده و محکم شدن پوست بدن و عضلانی شدن بدن ازجمله نتایج کویتیشن هستند که به‌تدریج طی چند هفته به موازات خروج بافت‌های چربی متلاشی‌شده از بدن به دست می‌آیند. کاهش ۱۰ سانتی‌متری پس از به اتمام رسیدن دوره درمان، دور از انتظار نیست. البته پایداری این نتایج در گرو رعایت رژیم غذایی سالم و ورزش منظم است. انباشته شدن مجدد چربی در صورت پرخوری، مصرف بیش‌ازاندازه الکل یا ورزش نکردن راحت‌تر از آنچه بتوانید تصورش را بکنید اتفاق می‌افتد. سخن پایانی این‌که نتایج به ساختار بافت هر فرد، ناحیه موردنظر، سن، متابولیسم، داروهای مصرفی و تغییرات هورمونی بستگی دارد.

مشابهت نتایج کویتیشن و لیپوساکشن

کویتیشن را می‌توان درمان جایگزینی برای عمل جراحی لیپوساکشن محسوب کرد. هر دو روش درمانی با هدف کاهش بافت‌های چربی انجام می‌شود، اما لیپوساکشن تهاجمی و جراحی است، حال‌آنکه کویتیشن غیرتهاجمی و غیرجراحی است.

کاهش وزن و کویتیشن


 

کویتیشن درمانی برای چاقی یا کاهش وزن نیست، بلکه روشی برای "شکل‌دهی" یا "پیکرتراشی و عضلانی شدن" بدن محسوب می‌شود. این روش به‌طور ویژه، کاهش بافت‌های چربی موضعی مقاوم در برابر ورزش را مدنظر دارد که اطراف شکم، باسن و ران انباشته می‌شود. این چربی‌ها به‌راحتی با ورزش کردن و رژیم لاغری از بین نمی‌رود.

عوارض و اثرهای جانبی کویتیشن


 

کویتیشن به معنای واقعی کلمه هیچ‌گونه اثر جانبی ندارد. بااین‌حال به‌ندرت احتمال پایینی در مورد بروز بعضی عوارض لاغری با کویتیشن مانند قرمزی موقت، تشنگی شدید یا حالت تهوع وجود دارد که بلافاصله پس از درمان و همچنین نوشیدن آب رفع می‌شود. درهرحال این اثرهای جانبی لاغری موضعی شکم و پهلو گذرا هستند و ظرف چند ساعت برطرف می‌شوند.

توصیه‌های قبل و بعد از درمان


 

با رعایت توصیه‌های زیر می‌توان دستیابی به بهترین نتایج و جلوگیری از عوارض کویتیشن را تضمین کرد:

 • نوشیدن دست‌کم ۲ لیتر آب قبل و همچنین بعد از درمان (توجه داشته باشید که نوشیدنی‌های غیرالکلی، سودا، آب‌میوه یا چای آب محسوب نمی‌شود.)
 • غذا نخوردن دو ساعت قبل از عمل و یک ساعت پس از عمل
 • خودداری از نوشیدن هرگونه آشامیدنی الکلی یا کافئین‌دار در روز عمل و ۴۸ ساعت پس از عمل
 • برس زدن خشک روزانه‌ی پوست برای تحریک کردن حرکت لنفی (متخصص روش انجام این کار را آموزش می‌دهد.)
 • خودداری از گرفتن دوش آب داغ (آب گرم اشکالی ندارد)، رفتن به سونا یا چشمه آب گرم بلافاصله پس از عمل
 • رعایت رژیم غذایی بدون چربی، حاوی نشاسته و قند پایین
 • حداقل ۲۰ دقیقه در روز ورزش کردن پس از درمان، جنبش غدد لنفاوی را تحریک می‌کند.