رفع و درمان کک و مک پوست صورت

winter-dry-skin-care

کک و مک عبارت است از لکه‌های صاف، گرد و تیره رنگی که اندازه آن ها بین ۲ تا ۴ میلی متر است. این لکه‌ها می‌تواند در نتیجه تجمع رنگدانه‌ها در یک نقطه از پوست ظاهر شود، به طوری که پوست اطراف این لکه، رنگ روشن‌تری نسبت به خود لکه دارد. بروز کک و مک یک جنبه ارثی دارد و اگر در سایر افراد خانواده هم دیده ‌شود، پس ممکن است به صورت ارثی منتقل شده باشد. معمولاً درمان کک مک عواقب پزشکی به دنبال ندارد و باعث هیچ بیماری یا مشکل خاصی نمی‌شود. لکه‌های کک و مک نسبت به اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید حساس است و بنابراین هنگام مواجهه با نور آفتاب به طور مشخص‌تری ظاهر می‌شود. اگرچه کک مک می‌تواند در سراسر بدن وجود داشته باشد، اما غالباً در قسمت‌هایی از بدن که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند بيشتر ایجاد می‌شود.

به طور کلی دو نوع لکه کک و مک وجود دارد:

• افیلیدها: لکه‌های صاف، بدون برجستگی به رنگ قرمز یا قهوه‌ای روشن هستند که معمولاً در ماه‌های تابستان ظاهر شده و در زمستان برطرف می‌شوند. دلیل این نوع کک و مک می‌تواند عوامل ارثی باشد.

• لنتیجین‌ها: لنتیجین‌ها لکه‌های کوچکی به رنگ قهوه‌ای، برنزه یا سیاه و تیره‌تر از افیلیدها هستند. این نوع از کک و مک در فصل زمستان محو نمی‌شود. لنتیجین‌ها هم یک عارضه ارثی هستند.

علائم 


کک و مک به صورت لکه‌های تیره رنگ بر روی سطح پوست دیده می‌شوند. این لکه‌ها ممکن است در قسمت پوست صورت مخصوصاً در اطراف بینی به طور مشخص‌تری دیده شوند. به طور کلی افرادی که پوست روشن و لطیف‌تری دارند، بیشتر در معرض بروز کک و مک پوستی قرار دارند. همچنین شدت لکه‌های کک و مک در زمان مواجهه با نور آفتاب بیشتر می‌شود.

علت‌های بروز کک و مک


• کک و مک‌ها به خاطر عوامل ژنتیکی به وجود می‌آیند، بنابراین اگر یک یا هر دو والد شما کک و مک داشته باشند، احتمال دارد که در خود شما هم ایجاد شود.

• بیماری‌های نادری از قبیل اگزرودرما پیگمنتوسام باعث افزایش حساسیت به اشعه ماوراء بنفش و بروز کک و مک می‌شوند.

• مواجهه درازمدت با نور آفتاب، به ویژه در افرادی که پوست روشن و لطیف دارند، می‌تواند باعث بروز کک و مک شود. مقدار رنگیزه پوستی ملانین در افرادی که پوست روشن دارند کمتر است، بنابراین قرار گرفتن این افراد در معرض نور خورشید می‌تواند منجر به ایجاد لکه‌های کک و مک شود.

• اختلالات هورمونی هم می‌تواند باعث بروز کک و مک شود. در این حالت هورمون استروژن می‌تواند باعث تحریک بیش از حد سلول‌های تولید کننده رنگیزه شود و در زمان مواجهه با آفتاب، آنها را وادار به تولید رنگ تیره‌تر کند.

ه

درمان‌ها


برای از بین بردن لک صورت و برطرف کردن لکه‌های کک و مک، اغلب لازم است که از چند روش درمانی به طور همزمان استفاده شود تا ترکیب این درمان‌های مختلف باعث دستیابی به نتایج بهتری شود. البته همه انواع پوست‌ها، واکنش یکسانی به درمان‌های مخصوص کک و مک نشان نمی‌دهند و بنابراین هر بیمار باید به طور جداگانه و با استفاده از روش مخصوص خود تحت درمان لک صورت و کک و مک قرار گیرد.

درمان‌های پزشکی

رفع کک و مک با لیزر درمانی

انواع مختلفی از لیزر می‌تواند باعث کاهش یا حذف کامل کک و مک‌ها با توجه به علت لک صورت  شود. میزان ماندگاری نتایج لیزر درمانی به نوع لیزر و نوع لکه‌های رنگی که باید حذف شوند بستگی دارد.

نسل جدید لیزرها برای برداشتن رنگدانه‌هایی که در لایه سوم پوست قرار دارند، طراحی و ساخته شده‌اند. اشعه لیزر بدون آنکه آسیبی به سطح پوست وارد کند، این رنگدانه‌ها را حذف می‌کند. بنابراین این روش با استقبال زیادی برای درمان لکه‌های ناشی از پیری، آفتاب و همه انواع لکه‌های موضعی عمیق روبرو شده است.

لایه برداری با موارد شیمیایی

لایه برداری شیمیایی یک روش مؤثر برای از بین بردن لک صورت و حذف کک و مک از روی پوست است. کارآمدترین نوع این روش‌ها، روش تریکلور اسید سرکه (TCA) می‌باشد. این تیمار شیمیایی در حد شدید بر روی نواحی از پوست که کک و مک روی آن وجود دارد، اعمال شده و سپس تمام سطح پوست به طور یکنواخت تحت پوشش قرار می‌گیرد و در نتیجه آن، هدف نهایی که بهبود ساختار پوست و حذف نسبی یا کامل لکه‌های کک و مک‌ است، محقق می‌شود. به دلیل آنکه اسید تأثیر درازمدتی بر ملانوسیت‌ها (سلول‌های تولید کننده رنگدانه) به جا می‌گذارد، بنابراین نتایج این روش از ماندگاری طولانی برخوردار است. به طوری که بعد از اولین باری که حمام آفتاب می‌گیرید، رنگدانه‌ها دوباره به حالت اول بر نمی‌گردند.

لایه برداری با امواج رادیویی

لایه برداری با امواج رادیویی مانند لایه برداری با لیزر CO2، یک روش بسیار مؤثر برای حذف لکه‌های کک و مک است. با این وجود، عیب بزرگی که این روش‌ها دارند آن است که یک آسیب دائمی به رنگدانه‌ها وارد می‌کنند و این باعث می‌شود که در آینده شدت رنگ پوست در نقاط تیمار شده کمتر شود. هر یک از انواع روش‌های درمانی که در بالا ذکر شد، به یک دوره بهبودی بعد از عمل نیاز دارند. قرار گرفتن در معرض عواملی از قبیل پرتوهای لیزر یا مواد شیمیایی و امواج رادیویی باعث تیره‌تر شدن لکه‌های کک و مک موجود در پوست می‌شود. بعد از گذشت ۲۴ ساعت، یک پوسته نازک بر روی لکه‌ها تشکیل می‌شود و طی ۴ روز بعد از آن، این لکه‌ها کنده شده و می‌ریزند. زمان بهبودی بعد از عمل معمولاً تا ۷ روز طول می‌کشد. همچنین بعد از درمان کک و مک با امواج رادیویی یا لیزر CO2، ممکن است حالت قرمزی بر روی پوست ایجاد شود و تا ۳ ماه باقی بماند.

کرم‌های سفید کننده برای رفع کک و مک

محصولاتی که در ترکیب آنها هیدروکینون یا اسیدهای کوجیک وجود دارد را می‌توان برای رفع کک و مک استفاده کرد. غلظت‌های هیدروکینون بالاتر از ۲ درصد باید حتماً با احتیاط و تحت نظر پزشک استفاده شود. این محصولات در صورتی که به طور مداوم به مدت ۸ هفته استفاده شود، می‌تواند منجر به روشن شدن رنگ لکه‌ها گردد. لازم به ذکر است که در طول مدت درمان و نیز بعد از آن، حتماً باید از پوست در برابر نور آفتاب محافظت شود.

رتینوئیدها

رتینوئیدها همراه با کرم‌های سفید کننده یا به تنهایی تحت عنوان کرم ترتینوئین، تازاروتن یا آداپالن برای رفع کک و مک پوست استفاده می‌شود. کرم‌های رتینوئید اگر به طور مداوم برای چند ماه مورد استفاده قرار گیرد، موجب کاهش کک و مک می‌شوند.

جراحی انجماد

برای درمان لکه‌های کک و مک می‌توان آنها را با نیتروژن مایع منجمد کرد، البته این روش فقط برای بعضی از انواع لکه‌ها قابل استفاده است. با این حال همه انواع کک و مک‌ها پاسخ خوبی نسبت به نیتروژن مایع نشان نمی‌دهند و یکی از عوارض جانبی نامطلوب آن هم می‌تواند افزایش رنگدانه‌ها در نقاط تیمار شده باشد.

درمان‌های طبیعی برای رفع کک و مک

برای خیلی از افراد کک و مک ممکن است باعث ایجاد ظاهر ناخوشایند در چهره و ایجاد نگرانی شدید در مورد زیبایی ظاهری شود. در ادامه به برخی از روش‌های طبیعی که می‌تواند در منزل برای درمان کک و مک مورد استفاده قرار گیرد، اشاره می‌شود:

• از کرم ترش (اسیدی) بر روی پوست صورت استفاده کنید. این لایه کرم را به طور کامل از روی پوست خود نشویید، بلکه به آرامی با یک دستمال کاغذی آن را پاک کنید و به جای آن از کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

• آبلیمو یک ماده شناخته شده و آزمایش شده برای درمان کک مک است. آبلیموه را با نوک انگشت خود بر روی لکه‌های کک و مک بمالید تا رنگ لکه‌های تیره را از بین ببرد.

• صورت خود را با شیر ترش بشویید. اسید لاکتیک موجود در شیر ترش می‌تواند بدون ایجاد حساسیت و قرمزی، به آرامی پوست را لایه برداری کند و در درمان کک و مک موثر است .

• عسل را کمی گرم کنید و روی صورت بمالید. نوک انگشت خود را به عسل آغشته کنید و به آرامی بر روی پوست صورت بزنید. عسل را با آب گرم بشویید و سپس صورت خود را با آب سرد شستشو دهید. قبل از آنکه عسل را روی پوست خود بمالید، مقدار کمی جوانه گندم در داخل آن بریزید و هم بزنید.

• مقداری شکر در آب یک لیمو حل کنید. این ترکیب را با استفاده از یک برس کوچک روی لکه‌های کک و مک بمالید.

• پیاز هم می‌تواند برای رفع کک و مک استفاده شود. یک پیاز قرمز را نصف کنید و هر روز دو بار بر روی لکه‌ها بمالید. این کار را تا زمانی که لکه‌ها به طور کامل برطرف شود، ادامه دهید.

• مالیدن آبدوغ یا پس‌آب کره (مایعی که پس از گرفتن کره از شیر یا خامه به دست می‌آید) بر روی لکه‌های کک و مک به رفع آنها کمک می‌کند.

• زردچوبه و دانه کنجد را به مقدار مساوی مخلوط کرده و بعد از آسیاب کردن در آب بریزید و روی پوست صورت بمالید.

• هندوانه را سوراخ کنید و کمی دانه برنج در داخل آن سوراخ بریزید. بعد از یک هفته، دانه‌های برنج را درآورید و آن را آسیاب و خمیر کرده و روی صورت بمالید.

توصیه‌هایی برای رفع کک و مک


اگر پوست شما دچار کک و مک شده است، رعایت توصیه‌های زیر می‌تواند به رفع آن کمک کند:

• از یک کرم ضد آفتاب با کیفیت که شاخص حفاظت سطحی (SPF) بالا داشته باشد، استفاده کنید. این کرم را در هر زمانی که ناچار هستيد در معرض آفتاب قرار بگیرید، استفاده کنید.

• یک کلاه نقاب‌دار بزرگ در کمد خود داشته باشید و هرگاه زیر آفتاب می‌روید از آن استفاده کنید. کلاه نقاب‌دار از پوست صورت شما در برابر آفتاب مستقیم محافظت می‌کند.

• از بیرون رفتن در فاصله ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر که شدت اشعه آفتاب به حداکثر خود می‌رسد، خودداری کنید.

• هر وقت به شنا یا ساحل می‌روید، از لوسیون‌ ضد آفتاب استفاده کنید و اگر زیاد عرق می‌کنید، هر دو ساعت یک بار آن را تجدید کنید.